Vyhrála jsem Bludišťáka. Sama nad sebou.

Je teď takový šmodrchací hit. Teda hit… Zastřelit by mne měli, kolik toho už pamatuju, že se snižuju k pokyvování hlavou, že tenkrát koncem šedesátejch jsem z tohohle měla svetr a támhle z toho teta dělala deku… Panelové pletení se tomu módně říká. Milé dámy (a samozřejmě i pánové, pokud některý mužský čtenář dočetl až sem a má v plánu pokračovat), nejedná se o nic jiného, než o pletení čtverců a jejich sešívání. Záplatování stokrát jinak. Úklid zbytků v pletacím koši, aby Klubíčková víla neposlala na řádně uleželé smotky vln moly. Patchwork mezinárodně.
Jenomže čtverec se nechá plést různě.
Rovně na dvou jehlicích a mít pak proužky svislé a nebo vodorovné, podle toho, jak pak hotový čtverec položím do střihu. Nebo vyplést nějaký „norský“ vzor. Případně udělat čtverec jednobarevný. Jedno jestli hladký a nebo jestli na něm potrénuji techniku z irského vzorníku.
Plést, opět na dvou jehlicích, od rohu a každou druhou řadu přidávat v krajích po oku a po dosažení požadované délky strany zase ujímat a mít proužky šikmé.
Vzpomenout si, jak vono že se ty pletený dečky (bacha, teď se tomu říká umělecké pletení) čtvercový – a proužky jsou jak když ze stužek sešíváš srub.
A jsou ještě čtverce, kde jdou proužky pěkně z jedné strany vodorovně a z druhé svisle. Asi jako když do sebe skládám el profil (to aby i pánové rozuměli).
Právě „L“ vzor mi učaroval. https://www.facebook.com/eEmviStyle/photos/pb.289333684529964.-2207520000.1409994396./530105313786132/?type=1&theater – zamilovala jsem se na první kouknutí. Nemívám obvykle potíže vyšpijónit kudy tudy vedou nitě jen při pohledu na detail fotky, o usnadnění zkoumání, když mám k dispozici hotové k osahání, nemluvě. Ale zde jsem pohořela. Zkusila jsem začít od rohu. Nahodit tři oči a pěkně v prostředku každou sudou řadu přidávat. Jenže on na jehlicích rostl trojúhelník. Páráním k poznání. Přidávala jsem uprostřed i na krajích, jen na krajích, ob řadu, každou řadu. Z jehlic se na mne šklebily rovnoramenné trojúhelníky, tu s ostřejším či tupějším úhlem svíraným odvěsnami. I žádoucí pravý úhel se povedl. Čmárala jsem na čtverečkovaný papír. Hrubé čáry pastelkou i očko po očku pentilkou. Bylo to TAK zřejmé a jasné. Na papíře. Realizace vázla v půli cesty. Trojúhelník není čtverec.
Dala jsem se poddat.
Proužky do „L“ se pletou přesně opačně. Nikoli od vrcholu, ale od stran. Prostě a jednoduše si vymyslet, jak velký má čtverec být, nahodit potřebný počet očí pro délku jedné strany, přidat středové očko, nahodit ten samý počet očí pro druhou stranu a každou sudou řadu u středového oka ujmout z každé strany po očku, až na jehlici zbude samo. Elementary, dear Friend.

Reklamy

oldwomen se představuje:

Źiju mezi lidmi a zvířaty a tak píšu o lidech a zvířatech kolem sebe.
Příspěvek byl publikován v rubrice Až já budu velká ...., šmodrchání. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

7 reakcí na Vyhrála jsem Bludišťáka. Sama nad sebou.

 1. oldwomen napsal:

  Fotos bude, musím si přeci nechat volné téma pro středeční Společnou vlnu 🙂

 2. Sedmi napsal:

  já jsem si po přečtení titulku myslela, že jde o ty gumičky, co je teď pletou děti úplně všude… btw jediné, co bych snad byla schopná uplést, je tohle http://www.handimania.com/knit/30-minute-infinity-scarf.html
  😀

 3. jolana88 napsal:

  nejjednodušší bývá nejtěžší … četla jsem 5x a ruce prázdně šmodrkaly .. ale – dala jsem to. jo – pončo – to bejvaly časy 😀 dečky na chatě, doma, – dneska umělecký, říkáš? za chvíli to bude „antik“ 😉

  • oldwomen napsal:

   Totová pletená dečka klasického vzoru i střihu se už teď prodávají v kategorii vintage. Nebo tak nějak se to píše. Prostě starožitnost.

 4. Witch napsal:

  Jo, tak k téhle vysoké jsem se nedopracovala ani náhodou… 😉

  • oldwomen napsal:

   Je to jednodušší, než z popisu asi vyznívá. Relaxuji u pletení hladce
   (viz první šály nuceně dělané v hodinách pracovního vyučování na ZDŠ). Žádné přemýšlení, jen si hlídat středové oko.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s