Koťuho

Anenská pouť se Studiem bez kliky byla v letošním roce zážitky a prožitky a vjemy i sekvencemi pro ouvej kousky hluboko v mozku skryté skoro až přeplněná. Upřímně se už dnes těším na další rok a oba (Helfštýn a Drahotuše) Belle Épogue jarmarky s ohlédnutími do časů renezančních.

Drahotušský jarmark byl opět stranou kolotočů a houpaček a langošů a vše-za-dvacet pěkně stíněný kostelem a parkem. Stánky na prahu parku, v parku obrovský párty stan pro divadelní představení, místní bigbít i cimbálovku. C+K polní pražírna vypouštěla omamnou vůni a lákala na kafe z džezvy i mocca pressu. Pasák koz, který první zkusil plody kávovníku strčil svým rozjařeným tancem do kapsy celý pluk asasínů, jeho stádečko  přežrané červenými bobulemi se chovalo naprosto standardně. Ale v podání paní kavárnice to bylo napínavý a dobrodružný. Nelze popisovat, nutno slyšet, vidět i cítit.

Zvažovala jsem, zda v sobotu balit zboží do auta, nebo jej jen přikrýt plachtou. Nakonec jsem přemohla lenost a vše naskládala do auta. Dobře jsem udělala. Pár metrů za cedulí označující konec obce se spustil slejvák. Před Hranicemi se přidalo i krupobití. Bylo to hustý a hnusný. Opatrně se jet dalo, proti bouřce, která mne chytla mezi Třeboní a Stráží nad Nežárkou ve středu do byl jen čajíček. Ale výživný. Přívalový. Hm, za Lipníkem už jen mžilo a ve Stepi pokračovaly žně v plném proudu zalité sluncem a upocené dusnem.

Nedělní ráno bylo umyté a dusné. Porovnávali jsme si zdroje synoptických informací a tipovali, jestli počasí vydrží až do konce akce, nebo ne. Nevydrželo. Ale obloha poslala včasné varování a tak každý stihl to nejchoulostivější zboží dát do auta a ten zbytek zaplachtovat. Netušili jsme, že nás po poledni čekají chvíle vskutku dobrodružné.

Větřík napřed vzdouval střechu párty stanu. Pak zesílil a začal stanovou konstrukci nadzvedávat. Pak jsme všichni, co měli ruce volný, viseli na konstrukci a zírali, jak se vznášíme a letíme pod korunami listnáčů směrem k faře jak podivní povětroni. Uf. Poctivá hanácká strava dělá silná těla. Hodilo to s námi jen o pár metrů. Udrželi jsme se. Stan jsme  z parku nepustili. Pak svatej Petr vypnul fukar a hodil z nebe hadici. Tak jsme drbali pod střechou stanu o všem a o ničem a zvedali ruce vzhůru, abychom nadzvednutím plachty vylili hektolitry dešťovky z náhle se vytvořených střešních bazénů. Do půl hodiny bylo po všem. Odpoledne bylo umyté a svěží a program pokračoval přesně dle hodového timemanageru.

„Koťuho“ je slůvko maďarské. Tuze se mi líbí. Znamená něco jako prskat a brblat. Tvrdí obsluha C+K polní pražírny a vládkyně nad džezvami Pavlína. Věřím jí.

 

Reklamy

oldwomen se představuje:

Źiju mezi lidmi a zvířaty a tak píšu o lidech a zvířatech kolem sebe.
Příspěvek byl publikován v rubrice Až já budu velká ...., jak to vidím, někdy strašně kecám. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s