A co nechráněné dílny?

Bafla jsem do podpaží roli utkaného, svalila se s tím do křesla v pracovně, pustila si z YouTube  nekonečný seriál a jala si gumovat mozek fádními monology a hereckými nevýkony. Nohy na šamlíku, jezevčice za krkem. Pohodička k nenáviděnému dokončení díla. Jen Žán se sklenkou suchého šampaňského a miskou jahod chyběl.  Týjo, kdyby tak ještě zvládal masáž na uvolnění trapéz a vzpřimovačů krku… áááááách … Bych to asi odložila zase ke stánku, tentokrát do Olomouce, jenže v roli byla i zakázka a taky na FLER jsem už dlouho nic neplácla a v Olomouci chci doplnit chybějící visačky, abych jela na Kuks předpisově vybavena.

Rozdrnčel se telefon. Číslo které už vlastně nepoužívám, tak jsem ho flákla na ŽL, s tím, že šak si pozvoň, gdyš se spletu, tak to zvednu. Je čas pojízdné drogerie. Jasně, že si už tři roky umiňuji, že si číslo operátorky uložím.

Spletla jsem se a zvedla to.

Ano, byl to akrobatický výkon. Vymotat se z už načaté role, uhlídat brejle před padající jezevčicí a nohu před letícími nůžkami. Plivník se připočůral smíchy a storku bude dávat na táčkách skřítkům Domácníčkům k dobrému ještě dlouho.

Na druhém konci bezdrátu byla managorka Chráněné dílny a vnucovala koupi šmuků poskládaných ze Swarovski komponentů. Že aby klientky nebyly závislé jen na invalidních důchodech a sociálních dávkách.

Jsem slušné děvče. Nechal jsem jí domluvit a nenechala emoce cloumat svým majestátem. Suše jsem jí po dokončení navrčeného monologu sdělila, že se dovolala do nechráněné tkalcovské dílny, která nečerpá žádnou dotaci od státu, ale naopak odvádí do státní kasy asi tak osmdesát procent svého obratu, aby klientky Chráněné dílny  měly své dávky i důchody jisté. Mimochodem, ceny šmuků korelovaly s nákupní cenou komponentů. Drahé neinvalidní  OSVČ navlíkačky korálků, soucítím s vámi. 

Eééééééééééé? zareagovala managorka a praštila s telefonem.

Váhala jsem s pořízením baneru.  Soucítím s lidmi, kterým Pámbu ubral na těle či duchu. Pohrdám ale lidmi, kteří je zneužívají.  Chráněné dílny vnímám jako nekalou (stejně jako cokoli jiného dotovaného) konkurenci. Nakonec i proto (dotace) jsem odpískala sen o sýrárně a babiččiném dvorečku.

Vyrobeno s láskou a fortelem znevýhodněnými na trhu práce v nechráněné dílně  bude v dohledné době vlát nad mým stánkem.

Focení hotového jsem si užila. Jezevčice taky. Kozy rovněž.

Reklamy

oldwomen se představuje:

Źiju mezi lidmi a zvířaty a tak píšu o lidech a zvířatech kolem sebe.
Příspěvek byl publikován v rubrice jak to vidím. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

4 reakce na A co nechráněné dílny?

 1. kecka napsal:

  tak tvoje číslo už si zablokovali…..

 2. Petra napsal:

  Děkuji za tenhle názor. Aktuálně se věnuji sociálnímu podnikání jako protipólu chráněných dílen. A koukám, že to cítíme dost podobně…

  • oldwomen napsal:

   Bez emocí – vymyslet postiženým lidem práci, aby si připadali užiteční a potřební je záslužná dřina. Stejně tak art-terapií vracet rovnováhu a nacházet záchytné body duševně nemocným. Je normální, aby tedy měly dílny i léčebny své prodejny a v nich si prodávaly za ceny, jaké uznají za vhodně. Nakonec Družstva invalidů nebyla nic jiného, než jsou současné chráněné dílny.
   Svinstvo je, že vyráží se stánky na trhy a klienti si v nich hrají na prodavače. I tohle je dobré v socializaci, tak beru svnistvo zpět. Svinstvo ale je, že mají nulový nebo zvýhodněný nájem místa. Že hrají na city, že když si kolemjdoucí nekoupí tak minimálně tři ležáci „u nich v domově“ umřou hlady nebo alespoň na proleženiny. Zhusta neprodávají řemeslo, protože na něj fyzicky ani mentálně nemají, ale odpustky.
   Svinstvo jsou i rozdílné odvody OSVČ a státních pojištěnců s ŽL. O podnikajících zaměstnancích nemluvě. Pevně doufám, že paskvil EET nebude zrušen a že bude platit bez výjimek pro absolutně každého prodejce čehokoliv. Brekot zahrádkářů mne nedojímá. Odbytová družstva byla už za Rakouska Uherska.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s