Keců kolem EET začínám mít plný zuby

Od února čtu hysterické výkřiky, kterak EET zlikvidovala toho či onoho živnostníka. Osobně se domnívám, že se jednalo o lidi, kteří by to stejně „zabalili“ a EET jim poskytlo možnost, jak odejít se štítem a vztyčenou hlavou. Dycinky je pohodlnější hledět na sebe sama jako na mučedníka či oběť, než si na rovinu přiznat, že tohle se holt nepovedlo, protože jsem špatně odhadl, jedno zda kvůli velkejm vočím, nebo kvůli neúplným vstupním informacím v rozhodovacím procesu.

První „padlí“ byly vesnické výčepy. Přiznejme si ale holý fakt. Vesnické hospodské mnohem více likviduje cenová politika pivovarů. Porovnejte si cenu litru lahvového s cenou litru točeného. Ne v hospodě. Ve velkoskladu. Nebo ještě lépe přímo v prodejně konkrétního pivovaru.

Druhá vlna zlikvidovala prodejny potravin a smíšeného zboží. Je toho plný Intenet. Jeden jímavý příběh za druhým. Jenže u nás v dědině umřely v posledních dvaceti letech všechny pokusy u smíšené zboží, trafiku, pár pokusů o další hospodu i potraviny na úbytě. Dávno před Babišem. Náklady na provoz, náklady na pořízení zboží, povinné odvody státu na straně jedné a tržby na straně druhé.

Zhruba od půlky března čtu nářky pořadatelů trhů, kterak nejsou prodejci, protože EET.

Já nevím. Od ledna mám až do konce roku nasmlouvané pevné termíny „farmářských“ trhů ve čtyřech moravských městech. Mám u pořadatelů dobrou pověst, přihlášku jsem podala včas, nebyl problém. Protože mám u pořadatelů dobrou pověst a protože pořadatelé jsou taky jen lidi a i oni mají svůj okruh profesních známých – chodí mi stále pozvánky tam i onam. V současné době jsem v situaci, že mám do půle července nadupaný diář tak, že není víkendu, který bych byla doma. Už musím pozvání s lítostí odmítat. Se nenaklonuju.  Od počátku srpna do konce listopadu mám měsíc co měsíc pět trhů jistých.

Takže nestíhám.

A trhy, na kterých jsem pravidelně, i ty výroční, rozhodně nedostatkem prodejců netrpí.  Spíš se stane, že prodejci hrají nad návštěvníky i zákazníky přesilovku. Vzácně, ale zadaří se.

Pojďme se podívat, kdo na trhu vlastně může prodávat. Teoreticky kdokoli.  Takže pojďme si to probrat detailněji.

Záhumenkáři s výpěstky. Netřeba živnostenského listu, zatím ani žádné odesílané evidence. Kterak tomu bude příští léto  (čtvrtá vlna EET) je zatím ve hvězdách. Nutným je sešit s tržbami, protože bez placení daně z příjmu lze prodat jen do určité částky. Buďme upřímní – částka je to tak vysoká, že i prodej z menší zahrádkářské kolonie jí nenaplní. Je květen. Tak kdo nabízí něco jiného než rychlený salát, ředkvičky, přísadbu a krechtované brambory není místní zahrádkář. Leda že by měl záhumenek v Španělsku a na trh do Horní Dolní si odskakoval pro jeho kolorit.

Záhumenkáři s přebytky vajec, nadúrodou králíků, kuřat a tak podobně. Zde také není třeba živnostenského listu, do spuštění třetí vlny nemusí nic elektronicky hlásit, jen ten sešit s tržbami, protože nezdanitelný příjem má svou hranici. Vyhláška o prodeji ze dvora přesně definuje kolik čeho a komu v jednom dni mohou prodat, ale když prodávám na trhu, tak musím dodržet i hygienické předpisy. Chladící zařízení minimálně. Tato skupina prodejců přebytků se na tržiště vlastně nikdy nedostala.

Nutnost nějaké formy živnosti, třetí a čtvrtá vlna EET:

Mléko, mléčné výrobky. Opět – Prodej ze dvora vs hygienické, veterinární  a potravinářské normy. Kdo prodává mléčné výrobky, ten musí mít schválený provoz. Dojírna, mléčnice, výrobna doma. Chladící vitrína je pro stánek minimem. Slušnej balík investic do začátku.

Maso, uzeniny, masné výrobky – to samé co mléko.

Marmelády, sirupy, kompoty, lisované ovocné tyčinky, řepné chipsy a pod – schválená výrobna. Hygiena a potravináři.

Mýdla, koupelové soli, přírodní kosmetika –  na každý jeden výrobek zdravotní atest. Schválená výrobna.

Řemeslníci obecně

Sedláci věnující se rostlinné výrobě – sortiment sezonní.

Z výčtu je jasně vidět, že většiny prodejců na farmářských trhů se elektronická evidence tržeb letos vůbec netýká. Na rozdíl od samotných pořadatelů trhů. Že by zde byl zakopaný pes?

Pokud mohu porovnat loňská a letošní tržiště, tak se zvýšila kvalita zboží a odpadli překupníci kramáři. Zda je to tím, že samotných výrobců je dost a že zřizovatelé trhů si vybírají, jaký sortiment na trh pustí, nebo je to důsledek, že prostý nákup – prodej už podléhá elektronické evidenci nejsem schopna odhadnout.

Osobně si myslím, že elektronická evidence tržeb v přímém přenosu je krávovina a zbytnost a vopruz, který žádné další daně do státní kasy nepřisype a že stát má pro kontrolu výrobců i prodejců už dost jiných nástrojů, které buď nechce, nebo neumí použít.

Pak si taky myslím, že to byl dobře nachystaný job pro pár vyvolených, který až tak moc dobře neklapl. Viz brekot o počtech nepřihlášených živnostníků, o haldách neprodaných kas a děsivých ztrátách těchto kanibalských supů, kterým jejich podnikatelský záměr prostě nevyšel. No jo. Počet vydaných živostenských oprávnění pro nákup a prodej není totožný s počtem osob samostatně výdělečně činných a už vůbec ne s počtem těch, kteří toto mají jako hlavní obor podnikání. Navíc, aby OSVČ dostála této nové povinnosti žádnou novou kasu mít nepotřebuje. Ani předraženu aplikaci do mobilu či notebooku. Finančák nezajímá kolik a čeho a kdo to koupil a s jakou daní, zajímá jej jen a pouze suma v tržbě.  Pobaví mne první pokus o arbitráž a nemám obavy, že se jí ještě nedočkáme.

Když se začalo mluvit o vzniklé povinnosti elektronicky evidovat, podlehla jsem jako mnoho ostatních, iluzi, že půvab pokusu o zprůhlednění finančních toků podniky je ve skladových kartách. Nemůžu koupit pět kilo masa a prodat půl tuny guláše. Elektronická evidence mi splývala s kasami s fiskální pamětí. Sčítala jsem náklady a zvažovala návrat pod kuratelu úřadu práce a loučila se normálním důchodem v normálním věku. Nejhorší smrt je z vyděšení.

Paskvil zvaný EET je na půli cesty. Podnikatelské prostředí tato „vymoženost“ nenarovná ani omylem. Ovšem v předvolebním boji je to dobrá munice.

Reklamy

oldwomen se představuje:

Źiju mezi lidmi a zvířaty a tak píšu o lidech a zvířatech kolem sebe.
Příspěvek byl publikován v rubrice povzdechy. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s