Bingo! Benga! Totiž Banga :-(

Když jsem pocítila nutnost psáti blog, zvažovala jsem na kterém portálu, pod kterým redakčním systémem. Ekonomická situace velela publikovat tam, kde je (omezený) prostor dáván grátis. Zvažovala jsem, zda se schoulit pod mega křídla nějakého periodika a mít snovou čtenost, nebo si postavit bedýnku od syrečků do kouta virtuálního parku a šeptat do tmy. Moc se by se mi líbilo být v tehdejším kolektivu blogerů iDnes. To byly časy, kdy člověk mohl psát diskuzní příspěvky jen pod nickem, zájmy i názory autorů byly přepestré. Utužení v podobě registrace přes mail přišlo později a o tom dalším ani nemluvě.
Vyplněnou přihlášku blogera jsem nakonec redakci iDnes (a ani později žádné jiné) neodeslala. Uvědomila jsem si, že okřídlené „koho chleba jíš, toho píseň zpívej“ je stoprocentně platné i v mutaci „koho redakční prostor sdílíš…“. Ano, slevy nejsou zadarmo. Dalším mínusem byla povinná fotografie a nutnost blogovat pod občanským jménem. Jsem děvče plaché, odmítám mít obličej obecně známý. Za svými názory si stojím, ale není důvod, proč by s nimi měli být spojováni i mí blízcí.
Dnes jsem si uvědomila, že můj pocit, že se zase plácáme v dobách normalizace až po krk a hladina stoupá pomalu až k nosu, není iracionální. Ano. Í-děs. Blogerka z tamní stáje si dovolila porovnat texty opěvovaného Gypsy (krásné 46. místo v anketě Zlatý slavík 2016) a zatracovaného Ortel(u) (odporné 2. místo tamtéž). Reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Příspěvek pryč, blogerce zrušen účet. Milá zlatá, to se nedělá, brát si cenzorova bráchu do huby. Navíc, když je z rodu Nedotknutelných.

Reklamy

oldwomen se představuje:

Źiju mezi lidmi a zvířaty a tak píšu o lidech a zvířatech kolem sebe.
Příspěvek byl publikován v rubrice jak to vidím. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

16 reakcí na Bingo! Benga! Totiž Banga :-(

 1. Kutil napsal:

  Jestli ono to nebude tím, že iDnes je soukromý prostor. Hospoda, kam lidi chodí na pivo. A hostinský občas někoho vyhodí, když mu to pivo lije na podlahu, protože mu nechutná. Ukazuje to sice na ubohost správce blogu, leč to je tak asi všechno, co si o tom lze myslet. Volání po jakési spravedlnosti a právu je trochu mimo… Nebo ne? 🙂

  • oldwomen napsal:

   Kutile, ano, iDnes je soukromý prostor. Byl i před Babišem. Celkem tvrdá cenzura tam panovala i za bývalého šéfadmina Dvořáka, etický kodex překračovala každá pitomost. S nástupem Patrika Bangy je to jiný kafe. Ten se chová jak zhrzená milenka.
   Mimochodem,že každé periodikum je prostor, kde redakce určuje pravidla, v blogovém příspěvku zmiňuji.

   • samazakanalem napsal:

    No tak on ten Patrik Banga je prej bratr zhrzeného zázraka jménem Radek Banga. Tím je řečeno víc než dost.
    Podívala jsem se, co Banga zpívá a jsem v šoku. To jakože TOHLE projde ????? Já nemám problém s občasným sprostým slovem, a tenhle typ muziky halt není Eva a Vašek, taky si troufnu říct, že snesu dost. Ovšem Banga je jen a jen odporný hnusný vulgarismus. A že ho pokrokové nanynky tak obhajují ? Pustily by tohle svým děckám ? To by mě zajímalo. To nevidí, jak se tímhle hnusem ta otřesná vulgarita mezi lidma jen podporuje a stává normou ?
    Na Ortel kašlu a neposlouchám to, ty lebky na dresech mi přišly taky docela uhozený, i když jsou prý snad to samé co měli naši legionáři. Kdyby je pořád někdo tak nenapadal, tak jsem je ani neznala. Ale to, jaký hon na ně pořádají je humus, to už se nedá jinak nazvat.
    Člověče, OW, já jsem právě teď utratila drahně vzácného času tím, že jsem na našich serverech četla o tom slavíkovském maléru. Zabloudila jsem i na blogy I-Děs jak to trefně nazýváš a řeknu ti, že je mi až fyzicky špatně. Rušeni nepohodlných blogů, kde si autor dovolil mít vlastní názor odlišný od toho co je povoleno. Okřikování a označování dnes populárními nálepkami xenofobie a rasismus cokoliv co nezapadá do ideologie všeobjímajících lidským práv plus práv menšin. Není možné vyjádřit obavy, ani když jsou opravdu opodstatněné. Zesměšňování oponenta tím, že je ubohý čecháček, který nevylezl ze své zahrádky. Povolený jediný názor. Což je prakticky vše co není sluníčkově rozjásané. Je mi z toho nanic. Už zase cenzura a jeden povolený názor. Vážně na to koukám jako vrána z rána a fakt není možný nevzpomenout Orwella. 1984 jak když vyšije. Plus Farma zvířat. Prasata už zase chodí po dvou nohách…..

    Největší prča ale je, že naprostá většina dnešních multi kulti kádrováků nemá ani páru, co to je takový Afričan, muslim, nebo Hindu, jak vlastně žijí, jak to vypadá v komunitách, které tvoří v zemích kam se přistěhují – a ne, opravdu tam není vše špatně, to rozhodně netvrdím. Jenže množství větší než malé podstatně změní přímo základní texturu původního národa a ten rozplizlý maglajz, co z toho vznikne, není nic jiného nez různá etnika žijící vedle sebe, ale prakticky až na výjimky vůbec ne spolu.

    Já jsem z naší české zahrádky, kterou tak nenávidí ta naše ušlechtilá sluníčka, vylezla a díky své práci se prakticky denně dostanu i tam, kam běžný člověk nemá přistup. Stýkám se denně s tolikati různými narody že bych měla problém to vyjmenovat. Někteří jsou moji dobří přátelé, kolegové, známí. A přesto ti řeknu, že to co vidím, kdyby viděli a slyšeli lidi u nás, tak je Ortel jednoznačný vítěz soutěží a rozmnožen o stovky dalších podobných kapel. Věř mi. A to říkám jako člověk, který různorodost opravdu miluje. Jenže nejde pořád cpát další lidi do miniaturního prostoru Evropy, která má sama víc než dost problému a navíc ty lidi pak ještě protěžovat vůči domácím což udělat musíš, když jim je potřeba pomoct se tu usadit. A to bez pomoci, široké, hluboké, stabilní, náročné a předevsím dlouhodobé a DRAHÉ opravdu nejde. Opravdu ne. Kde na to, sakra, vezmeme ? A kdo bude všecku tu práci dělat. Tady krásně vidím, jak už to drhne a to mají Britové oproti nám spoustu věcí dotažených daleko víc do konce. Jenže ono se to nedá natahovat donekonečna, pokud se těžce neinvestuje do různých sociálních systému, školství, zdravotnictví a infrastruktury, tak se celý den mišmaš jednoho dne totálně zahltí. Tady jsme už v bodě zlomu. Fakt se bojím, jak to dopadne. Lidi se tohoto všeho taky oprávněně bojí, dnes se tyhle věci nedají utajit a proto pak Ortel, Brexit, Trump a podobný věci. Jenže to blbci v kavárnách nevidí a neslyší.

    Nejhorší je, že se fakt musíš bát svůj názor vyjádřit, i kdyby sebevíc kultivovaně, protoze ti fakt hrozí i ztráta místa a když se trošku přitlačí, tak i svobody.
    Chce se mi říct, Karle Kryle, už zase ryjem držkou v zemi.

   • Kutil napsal:

    Nerozporuju vaše tvrzení, jen se zamýšlím nad trendy. Chceme po druhých, aby se přizpůsobili, ale když to máme udělat my, ošíváme se. Jak tak sleduju blogosféru, boj s adminy je docela oblíbená diciplína. Je v tom zřejmě kus dětství, kdy jsme vzdorovali dospělým, kteří určovali pravdila, a nám se to nelíbilo. Problém blogů pod kontolou, jako jsou například ty na iDnes, je v tom, že mají index nastavený na sprostá slova a nahotinky, kdežto třeba šíření nenávisti nebo pomluvy neřeší. A mezi náma, kritizovat člověka v prostoru, který obhospodařuje jeho brácha, není zrovna známka prozíravosti.
    *
    (Tuhle „kauzu“ znám jen z médii, nijak se mě nedotýká, reaguju jen na vaši představu neonormalizace, protože mám jinou. A jiný než váš je i důvod, proč nebloguju na iDnesu: v téhle společnosti blogerů prostě být nechci…)

    • oldwomen napsal:

     🙂 já v té současné také ne. Mimochodem – i na WP jsou nějaká pravidla. A zcela upřímně: do řevu kolem letošních slavíků jsem netušila, že nějaký Gypsy či Ortel existují. Dokonce jsem předpokládala, že tato anketa se již přežila natolik, že zdechla na úbytě.
     Protože ale nato marginálie stále doznívá v internetových denících, tak se spíš zamýšlím nad tím, od čeho podstatnějšího má odvádět pozornost?
     Furt jsem v křeči, že mám málo zboží a už ve čtvrtek je ostrý start letošních „žní“. Tak hurá ke stavu 🙂
     Jo, měla bych být první sobotu a neděli v březnu na Balabence. Nechcete se stavit na kus řeči? Budu vyjevená z průjezdu Prahou (poprvé jako řidič), tak je předpoklad, že se mnu bude sranda. Komická vložka na prahu jara 😀

    • samazakanalem napsal:

     A pane Kutil, jak byste si predstavoval to prizbusobeni se z nasi strany ? Prominte, ale opravdu nechapu, jak to myslite. Predem dekuji za odpoved.

     • Kutil napsal:

      No, když budu chtít blog na iDnes a přečtu si, že nechtějí, abych v něm používal sprostá slova, pak se přizpůsobím a nebudu je používat. Chci-li tak moc být právě tam. Anebo si blog zřídím u toho, komu sprostá slova nevadí. Mám svobodnou možnost volby.
      Vy naznačujete i něco o nemožnosti vyjádřit svůj názor. Jenže to je totéž jako s těmi blogy. Když chci veřejně vyjádřit svůj názor, musím si najít platformu, která mi to umožní. Ne všude mě nechají všechno říct, i když se prohlašují za otevřené všem názorům. Přece když chci nadávat Babišovi, nepůjdu do Lidovek, když komunistům, nepůjdu do Haló novin. Ale opačně už by to fungovat mohlo… A platforem je nepřeberně. Zatím. Bohudík. Je svoboda volby… (Problém je ovšem v tom, chtít přemýšlet o jiném názoru, nezůstávat jen ve své bublině.)
      Vím, vy to myslíte jinak, ale to je spíš o přehnané korektnosti, ve které se teď globální společnost nachází, než o cenzuře či nesvobodě slova.

      • samazakanalem napsal:

       Dobrý den, omlouvám se za opožděnou odpověď, ale ono je stále dost co dělat mimo internet, což je samozřejmě jen dobře :-).
       Tak s tím, že pravidla blogu se mají respektovat nemám problém, v tomhle se rozhodně shodneme. Samozřejmě, že pokud si tam zřizovatel napíše, že nechce např. sprostoty (to asi nikdo řekla bych), tak je to jasné. Nápodobně by to bylo, kdyby jako jedno z pravidel bylo třeba to, že se nebude mluvit o politice, imigraci, náboženství. Pak bych chápala, že ten, kdo tento prostor spravuje a má za něj odpovědnost, bude mazat vše, co s tím souvisí.
       Pokud však je umožněn vznik blogů s takovou tématikou a není tam vymezeno, že je nutný jen jeden názor, který odpovídá tomu, kdo blogosféru spravuje, pak je dle mého názoru špatně, když se mažou rovnou celé blogy (nebo přesouvají tam, kde nejsou tak vidět) proto, že jejich autor má jiné názory než správce. Který je zrovna v zajetí toho jednoho správného názoru a tím je dnes opravdu jedině bezbřehá – a nebojím se říci už vysloveně tupá – oddanost jakési idee všeobjímající humanity, lidských práv a mulitkulturalismu, abych to vyjádřila hodně zkráceně. Samozřejmě, že musíme být vůči sobě lidmi, ctít lidská práva a navzájem si pomáhat, jenže to taky musí mít hlavu a patu a především je třeba brát do úvahy, že opravdu nejsme všichni stejní plus to, že máme jen omezené zdroje. To ale člověk dneska nesmí říct a jak vidím, na lidi, kteří se to nebojí říct nahlas se vždycky najde klacek, nejlépe ve formě nařčení z rasismu, xenofobie a fašismu, kterým se dají vyhnat. Třeba z blogu.
       A to, jak říkáte, že se nedá nadávat např. Babišovi na Lidovkách (fakt ne ? To jsem opravdu nevěděla 🙂 ), tak to je právě špatně. Nemyslím sprostě nadávat, ale proč by se v deníku, který se tedy asi kloní spíše na jeho stranu, nemohl svobodně vyjádřit názor, který ho nebude zrovna velebit ? Tak pokud to nemají přímo v pravidlech, tak by snad ve skutečně svobodné společnosti mělo být možné kritizovat cokoliv, kdekoliv. Samozřejmě určitou slušnou formou, ne tam vulgárně nadávat a nebo dokonce hajlovat apod.
       Já považuji svobodu slova za základní pilíř demokracie. Pokud ho nějak podminujeme, tak za chvíli žádnou demokracii mít nebudeme. Přehnaná korektnost je neklamnou známkou toho, že už ten proces začal. To už jsem zažila a nikdy nezapomenu, jak to probíhalo a skutečně se toho nechci zase dožít, aby se jinak mluvilo doma, jinak venku, protože by za to hrozil vyhazov z práce a nebo dokonce kriminál. A protože už jsem měla v této, postplyšákové době bohužel možnost vidět, že se to už zase stalo a několikrát, tak jsem z toho opravdu znechucená.
       Nevím, možná se vám to z pohledu člověka žijícího přímo v ČR nezdá, ale ona opravdu probíhá cenzura a rozhodně se tak děje i v českých médiích. Porovnávám si někdy různé zprávy ze světa s tím, jak se informuje u nás a opravdu je vidět, že se často snaží vyhnout nepříjemným tématům a nebo přeberou jen část zprávy, kterou ještě upraví. Možná je to nekvalitním překladem, abych jim nekřivdila, ale to by se snad v oficiálním médiích stávat nemělo. Jednou dvakrát, to může být náhoda, nebo jednoduše šlendriján, ale prakticky pokaždé, to už je něco víc.
       Co se týka nezůstávání v nějakych vlastních bublinách – ano, tak přesně tenhle pocit mám právě u těch lidí, kteří nám pořád tak vytrvale omlacují o hlavy ty vznešené idee. Jen jejich představy ideálního světa, které jim někdo vtloukl do hlavy na soc. + gender studiích a žádná praxe ve skutečně reálném světě s těmi, které tak houževnatě brání. Tomu se takový idealista většinou pečlivě vyhne, případně dělá to jen ve speciálně vybraném prostředí. Možná proto, že tuší, že by mu ten reálný svět vzal ty jeho iluze a pak by bylo těžší s klidným svědomím dojit přes neziskovku jiné, kteří na rozdíl od něj vytvářejí skutečně hodnoty.

       • samazakanalem napsal:

        Ještě si k tomu dovolím dodat, že pokud lidi nebudou mít možnost svobodně diskutovat o všem, co jim vadí, aniž by už dopředu byli různě nechvalně označeni a stigmatizováni, bude to v nich vyvolávat jen frustrace, které se časem projeví tím, že už jim začnou být mnohé věci jedno a začnou se přidávat k různým pofidérním figurkám a opravdu extrémním uskupením a to jen proto, že to budou jediné subjekty, které je konečně vyslyší. To už bohužel částečně začalo.
        Brexit, Trump, Zeman, možná teď i Hofer, a další, to jsou výsledky nemožnosti o věcech normálně diskutovat i v případě hodně odlišných názoru + svévole a nadutosti politiků. A nenažranosti velkého kapitálu + nesmyslného protěžování určitých minorit a zájmových skupin, kdy svoboda slova dostává opravdu nechutně na frak.

    • jura napsal:

     Vidím, že pojem svoboda slova vám zřejmě nic neříká a cenzura je věc s kterou je, podle vás, třeba se smířit.

  • jura napsal:

   Naprostá hloupost. Téměř v každé větě.
   Idnes není soukromý prostor, ale veřejný, třebaže v soukromých rukou. Srovnání případu smazaného blogu a „lití piva na podlahu“ kulhá na všechny čtyři, ovšem i tak volání po právu a spravedlnosti není nikdy mimo.

   • Kutil napsal:

    Není omezování svobody slova potažmo cenzura, když vám na iDnes smažou diskusní příspěvek nebo celý blog, jakož totéž není, když nás tady smázne Oldwomen nebo když jí zruší blog WordPress, ale je omezování svobody slova potažmo cenzura, když vám v novinách, které vydává obecní úřad, nedovolí publikovat názor odlišný od vedení obce (a že se to děje), nebo když zákon omezí komukoliv kritizovat prezidenta… (etc.) Občas je dobré vystoupit ze své bubliny a o jevech, které se na první pohled zdají jako hloupost, trochu přemýšlet.
    Dnes můžeme kdokoliv svobodně veřejně sdělovat kdejakou hovadinu (i vy), a že jich je internet plný (však už to také má pojmenování – bullshit works), zaplaťpámbů za to, střežme se těch, kteří chtějí svobodu slova omezovat v zájmu lidu, ochrany národa nebo křesťanské kultury…

    • jura napsal:

     Cenzura je prostě cenzura a není vůbec podstatné, zda jde o cenzuru řízenou státem, církví, potažmo soukromou osobou. Zřejmě jste se ještě nesetkal se slovem autocenzura. To, jak si vy toto slovo vysvětlujete a kde zrovna vám cenzura vadí a kde už ne, na věci nic nemění.
     „Cenzura je kontrola a omezování sdělování informací – ať už předávaných mluveným slovem, tiskem nebo dalšími formami vyjadřování. Bývá zřizována státem, náboženskou organizací, armádou, vedením firmy apod. Slouží pro udržení ideologického monopolu, uchování státního, firemního či vojenského tajemství nebo uchování hlásaných morálních principů.“
     „Autocenzura je cenzura, kterou provádí sám autor projevu nebo textu. Autocenzurovaná mohou být různá díla (knihy, filmy, divadelní hry, …) nebo slovo obecně (blogy, diskuzní příspěvky, řečnická vystoupení) v různých prostředích (na internetu, v tisku nebo v televizi, …). Nejčastější důvod pro autocenzuru je pravděpodobně strach z postihu kvůli danému systému v zemi (u nesvobodných režimů…)“
     Cenzura a autocenzura je dnes u nás, ale i v celé Evropě, v míře, která silně připomíná situaci v posledních létech „vyspělého socialismu“ nedlouho před pádem minulého režimu.

 2. samazakanalem napsal:

  …..si postavit bedýnku od syrečků do kouta virtuálního parku …..

  Tak toto mě vysloveně vylepšilo náladu ! Skvělé ! 🙂

 3. oldwomen napsal:

  Pánové, myslím, že cenzurou se už nazývá i pouhé trvání na pravidlech společenského chování. Doporučuji k prostudování klasickou povídku O měkkém srdci paní Rusky a pak také meditační chvilku nad příslovím Co jest povoleno Jovovi není povoleno volovi.
  Mimochodem, nejhustěji se cenzoroval tisk v čase osvícené R-U monarchie a glorifikovaná První republika se též činila. Nějaká demokracie sem, demokracie tam, teď jsem u vesla já a jen a jen můj názor je ten správný.
  To je ode mne v kostce asi tak vše hurá na Bělehrad! Totiž na Prostějov. Ale to je fuk, masakr je to stejně. Bo žluté plémě. A v PHM i sémě.

  • Kutil napsal:

   …a pak přišla uklizečka a všechny nás vyhnala. 🙂 Ale ještě než dostanu smetákem, jen podotknu k Jurovi: Defince nestačí jen kopírovat, ale také se snažit jim porozumět a používat je v kontextu. A už mizím…

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s