Na Velký pátek a Bílou sobotu

Je to ale psina, jak i nekřesťané znají a používají pojmenování dní Svatého týdne. Vlastně momentálně prožíváme každoroční „aintopf“ oslav návratu slunečních dní, čas setí, rození, pučení a z hrobu vstávání.
Tchán si vždy touto dobou prozpěvuje „marec, marec, poberaj sa starec“. Ano , je to obdoba úsloví „svatba v máji, brzké máry“.
Letos si jara užívám niterně i komerčně.
Niterný je jasný. Radost z pohledu na kůzlata řádící po dvoře i vysávající matky až do sucha je nesdělitelná. Chvění při pohledu do líhně na klovající se kuřata a káčata je také nepopsatelné. Kdo by v tuto chvíli myslel na brakaci a řeznický nůž a na čas pozdního podzimu.
Komerční prožitky jsou pro mne nové. Vloni jsem byla vytažena s hadráky do světa, tedy do Čelechovic, a spadla jsem do toho, že se až chvílemi topím.
Je mi fyzicky zle z davu. Na poutě, trhy, demonstrace a ostatní lidové veselice jsem chodila jen v sebeobraně a přinucení. Asi mám poněkud větší intimní zónu. Zjistila jsem ale, že chráněna stánkem jsem vlastně v pohodě. Zjistila jsem, že zabarikádovaná hadráky, se nestávám prodavačkou. No, to je další povolání, ve kterém bych asi velice rychle zdechla hlady. Zkusila jsem, taky v sebeobraně a donucena (tentokráte životní sitací), ale duševní zdraví mám jen jedno a touha inzultovat zákazníka byla tak silná a častá…. Zabarikádovaná hadráky a s nějakým šmodrcháním v rukách a klíďopíďo usrkávající kafe nemám pocit musu a křeč, že jsem v práci. Zjistila jsem, že mám radost z pochvalných komentářů. Že si vlastně ráda povídám o tom, že tohle to to už bylo, protože prababička povídala… Že vražedný pohled vyslaný na tazatele „zavádět osnovu je blaho, že jo“ vyvolá nakažlivý záchvat smíchu, protože se ptá bývalý tkadlec z už neexistující továrny. No jo. Kopce nad Stepí byly textilácké.
Zjistila jsem, že když vyjdu před sloupce natkaného a jinak našmodrchaného, že se dozvím o městě, ve kterém právě jsem hodně zajímavého, v průvodcích nepsaného a informačními centry tajeného.
Zjistila jsem, že jsou města, kde je trh svátek a dlouho očekávaná událost, ale že jsou města, kde jsou pořadatelé trhů lehce zaměnitelní se správci parkoviště.
Ve Šternberku zahajovali trhoveckou sezonu právě na Velký pátek – a bylo to velký. A bylo to nádherný. Byla to i společenská událost. A kdo z okolních nebyl, může jen litovat. Pestrý pelmel vůní a barev umocňovala cimbálovka, která hrála vlastně po celou dobu trvání trhu. Chvílemi muziku netvrdila basa, ale pobrukující si postávající a okolo jdoucí. Na šternberském trhu je znát, že je srdeční záležitostí pořadatelů. Dýchá to z pečlivého značení kudy tudy pro přespolní, z logického rozdělení stánků, z toho, že každý trh je jinak tématicky zaměřen. Nejde popsat, nutno zažít.
Dost slov. Momentky od hadrářského stánku níže. Jdu si užívat Bílé soboty mezi kůzlečí demoliční četu.
IMG_1175[1]

IMG_1177[1]

IMG_1178[1]

IMG_1179[1]

IMG_1180[1]

oldwomen se představuje:

Źiju mezi lidmi a zvířaty a tak píšu o lidech a zvířatech kolem sebe.
Příspěvek byl publikován v rubrice Až já budu velká ...., jak to vidím. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

6 reakcí na Na Velký pátek a Bílou sobotu

 1. jolana88 napsal:

  Nemusíš si na dav zvykat, stačí, když přežiješ 😉 Gratuluji a přeji – vždyť Umíš, zasloužíš si úspěch. Byly trhy i ve Městě. Celé dva dny. Vždy je dopředu ohlásí – v místní drbně, plakáty … Co můžu posoudit – atmosféra zcela jiná než v Čechách. Lidi tam nejsou tak „družní“, nehledě k tomu, že tě stánkař klidně vyhodí, aby jeden „zbytečně nezacláněl“. njn. Víš ale, co mě zaujalo? Zboží – jasně, velikonoční + něco málo kolem (vybírají kdo bude-nebude prodávat). Z občerstvení „známé“ firmy, povětšinou. Ovšem – ceny (podle toho, co jsem viděla tady na fotosech) – je o 50-100% jinde ❓

  • oldwomen napsal:

   Tady si také pořadatelé vybírají. Celkem mne zaskočilo, že si účast „bukuješ“ už v lednu a na celý rok. V jedlé části jsou také provařené řetězce s kamennými prodejnami, protože ty nemají problém dostát a sledovat každé ouřední zařehtání. Ale byly i lahůdky ručně a s láskou dělané. Drsnej Bruntál zrodil sýrárnu U veselé kozy a paní dělá famózní grilovaný kozí sýr na špejli i na toustu. Z horního konce Hané je minifarma Pod kaštany, kde se selka specializuje na marmelády všeho druhu – nejde popisovat, nutno ochutnat, hlavně ty určené k masu. Ceny nejsem schopna porovnat. Popravdě jsem si ceduliček ani nevšímala. Ale je fakt, že v kamenných obchodech je dráž. No jo, když chceš dát výrobek do komise, tak musíš počítat s tím, že marže je 30% 😦 tak buď dáváš za cenu materiálu nebo je to neprodejné.

   • jolana88 napsal:

    Dívala jsem se na ten Městský formulář – a fakt že někdy na palici. Co tady bývá (chybělo) – jezdí sem odkudsi z farmy s „raclettem“ domácím (voní hezky, zájemců dost), soukromá moštárna se najde, sýry nakládané (pro jídlo i odzdobu). Nepravidelně (třeba mají v mezidobí lepší kšefty – neumím posoudit, ale chápu). K těm cenám (protože já – čísla – počítání … vždyť mě znáš) – u komise bych to chápala. Jenže když je přímo „vlastník“ a tvořitel v jednom? Př. Ošatky (jako máš i na fotosu, majitel – zřejmě? – jiný). V UH – kilčo – ve Městě – 140? Zápichy do kytek – UH – od 9,- Město – od 13 … atd. Jako – jestli to prodá – přeju mu to. Práce, fuška, náklady … Akorát že UH není tak daleko – a lidi si řeknou 😉

    • oldwomen napsal:

     Jak jezdím přes Město do kopců pro ořezy, tak jsem si všimla, že tam jsou bezkonkurenčně nejvyšší ceny pohonných hmot. V porovnání s okolím naší dědiny i o pětikačku na litru.

 2. pokornaz napsal:

  Díky za typ na příští rok! V Plzni to bylo opět jako každý rok. Komerce, komerční stánky s nevkusnými šmuky a mezi tím pár zoufalců s řemesly. Jelikož si velmi Vážím práce rukama, hodně mě tento stav zamrzel!
  https://zijunalodi.wordpress.com/2016/03/09/rucni-tvoreni-bajecna-vec-nejen-na-lodi/

  • oldwomen napsal:

   Je teda fakt, že jsem jezdívala svého času jen na otočku ze Stepi do Klatov na kafe a krátký pokec, tak nic není nemožné, ale představa výpravy na řemeslný trh z Plzně do Šternberka (nikoli Českého, ale z Plzně i do něj)…
   … mi kapku drhne.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s