Syndrom druhé ponožky

Syndrom druhé ponožky není označení faktu, že v pračce bydlí Ponožkožrout nenasytný, který se živí ponožkami – a to tak potměšile, že vyrábí pouze sólisty osamělé. Nikdy nesní celý pár, nikdy nepozře znovu pranou osamělou. Není třeba jej představovat, bydlí snad v každé pračce. Sem tam migruje, pro pochutnání si na pravé vlně, do koše na použité prádlo.
Syndrom druhé ponožky je oficiálním pojmenováním postupu vzniku Kostlivce párového. Nemusí se nutně jednat jen o ponožky, obecně se jedná o pletení druhého navlas stejného, případně zrcadlově stejného, kusu. Ponožky, rukavice, přední díly vesty či svetru, rukávy, návleky. Častěji se tento typ Kostlivce rodí u bezešvých pletenin.
Skvělou prevencí před syndromem druhé ponožky a následným vytvořením Kostlivce párového je pletení kritických částí projektu na KRUHOVÉ JEHLICI. A to tak, že oba kusy najednou. Kudy tudy na ponožky pletené od špičky, včetně přiznání, že mne tento způsob pletení nezaujal, najdete v historii blogu. Myslím, že to byl pětidílný seriál článků. Psala jsem celkem obšírně o důležitosti vědění počtu očí i řad na decimetr, o tom jak a proč brát míru na fusekli. Zmínila jsem i to, proč se mi ponožky pletené od lemu jeví praktičtější pro „normální nohu“. Znovu opakuji, že pro lidi trpící otoky nohou, pro osoby se širokým nártem a pro všechny, kteří z nějakého důvodu preferují ponožky bačkorovitého typu, jsou ponožky pletené od špičky značka ideál.
Konec tlachavého úvodu.
Jdeme plést lem. Klasický pružný. Lhostejno, zda jedno hladce a jedno obrace nebo zda dvě hladce, dvě obrace nebo nějak jinak dle osobního zvyku a záliby.
Nohy či ruce máme změřené, ze vzorku máme spočítaný počet očí, nebo už ze zkušenosti prostě víme, že musíme nahodit na, dejme tomu třeba, čtyřicet očí.
Protože pleteme dva díly najednou, potřebujeme dvě klubka příze a kruhovou jehlici. Nebo dvě sady punčochových, ale to zas není ta pravá sranda a také hrozí reálné riziko, že zapomeneme po upletené jedné řady vyměnit rozpletené a díly nebudou stejné i přes usilovné počítání a párání a klení a sakrování. Klubíčková babička bývá v těchto případech velice škodolibá.
Na kruhovou jehlici nahodíme z prvního klubka dvacet očí. Pokračujeme čtyřiceti oky z druhého klubka a dokončíme dvaceti oky z klubka prvního. Že to nejde? Že těch čtyřicet očí z druhého klubka překáží? Ne-e-e-e. Finta fň: mezi dvacátým a dvacátým prvým nahozeným okem vytáhnu lanko kruhové jehlice, šoupnu tam zavírací špendlík a nebo jiné vhodné značítko, ať to nemusím počítat znovu při přeplétání první řadou, nahozené z druhého klubka posunu na lanko – a už to jde zbylým cancourem prvního klubka docela snadno donahodit.
Fotky budou v dalším příspěvku.
První dvě řady chtějí trošku soustředění, ale po nich následuje pletařský relax. Až k patě. Nebo palci. Podle toho, jestli oplétáme ruku a nebo nohu.
Na jehlici tedy máme dva krát dvacet očí ze dvou klubek. Cancoury k pozdějšímu zašití a příze odvíjená z klubek leží proti prvnímu nahozenému oku. Posuneme nahozené oči tak, aby na pracovní jehlici byly první dvacítky ok a co nejtěsněji začneme přeplétat první řadu. Opravdu je důležité věnovat několika prvním okům těchto prvních řad pozornost, aby pak na hotovém nebylo poznat místo počátku. Dopletly jsme dvacáté oko z prvního klubka a zopakujeme to samé nad nahozením z druhého klubka. Posuneme upletené na lanko a na pracovní jehlici nasuneme zbylá nepřepletená oka. Dvacet očí z klubka dvě a dvacet očí z klubka jedna. Hurá! první, nejtěžší, řada je za námi.
Opět posuneme právě upletené na lanko a na pracovní jehlici posuneme první dvě dvacítky ok. Ještě dáme pozor, aby první oči byly opravdu blízko posledním. A takto opakujeme až do požadované výše lemu. Pak pokračujeme úplně stejně zvoleným vzorem. Když je potřeba přidat, přidáváme na stejné pracovní jehlici. Když je třeba ubrat, ubíráme na té samé pracovní jehlici. Když střídáme vzor, barvu, opět změna probíhá na té samé pracovní jehlici. Nemůže se stát, že by byla jedna „roura“ delší a nebo užší než druhá. Pokud je v popisu práce uvedeno třicet řad rovně a mám se zadaří nepřecvrnkvout kuličku na počítadle, nebo nezmáčknout počítadlo řad, nebo nepřipsat čárku a nebo něco jiného, jak si počítáme odpletené, nebo se nám zadaří značku udělat dvakrát, svět se neboří. Díly jsou i tak identické.
Pata německá kulatá, nejčastěji pletená. Pleteninu již máme rozdělenou na dvě poloviny, tak pleteme buď každou zvlášť, nebo přesunutím pat na klasické jehlice obě současně a pak po nahození nártových očí pokračujeme na kruhové jehlici obě ponožky až k uzavření ve špičce.
Palec. Při pletení na punčochových jehlicích platí jednoduché pravidlo. Dvě oči na třetí jehlici. Nechápete? Vysvětlím. Pro palec jedné ruky poprvé přidávám tak, že upletu dvě oči na třetí jehlici, přidám oko, upletu dvě oči, přidám oko a dopletu do konce. Počítáno pro nejčastěji používanou přízi a plus mínus 3,5 mm silné jehlice. V následujících řadách přidáváme na klínek jak jsme zvyklé. Nejčastěji každou třetí řadu a buď stále přidáváme kolem dvou středových ok a nebo, řidčeji, na okrajích klínku. Tedy první přidání po upletení dvou ok na třetí jehlici a druhé po upletení čtyř, šesti, osmi… A pro palec druhé ruky se přidává tak, že se přidává před posledními dvěma oky na jehlici. Úplně stejně.
Na kruhové jehlici je to jednodušší. Přidáváme na začátku a na konci pracovní jehlice. Není možná záměna pravé za levou a nebo upletení dvou stejných rukavic.
Po upletení klínku a přendání přidaných ok na zavírací špendlíky, stejně jako při klasickém pletení na punčochových jehlicích pokračujeme stále stejně na kruhové jehlici až k uzavření ve špičce (palčáky) a nebo k malíčku. Protože palce máme na vnějších krajích, malíčky bez velkého počítání snadno upleteme na krajích vnitřních. Už tedy klasicky na krátkých oboustranných jehlicích. Stejně tak i zbývající prsty. Celé prstové rukavice pletené jen a pouze na kruhové jehlici by samozřejmě šly udělat (stejně na ponožkové jehlice navěšujeme prsty postupně), ale musely bychom postupně přendavat oči na zavírací špendlíky a prsty pak plést v opačném pořadí.
Zní to složitě, ale i v případě prstových rukavic máme to na shodnost nejdůležitější a na pletení nejzdlouhavější – lem, klínek na palec a hřbet ruky zrcadlově stejné. Při pletení prstů už Kostlivec nemívá šanci zatnout spár.
Aktuálně mám rozpletené prstové rukavice a jsem už u malíčku. Samo, že jsem si jen myslela, že budu fotit postup, jenže jsem nahodila i detektivky…
Rukavic pletu celou kolekci, tak jak budu, chachá, zase u detektivky, nahazovat druhý pár, tak na mou duši, na psí uši, na kočičí svědomí, baterky do blesku dobitý mám, step by step, blejskat budu.
Soukromý pocit: jsem při pletení lemu, drobně nevrlá, protože mám v hlavě, že jedno kafe a jsem u palce. Zahnízděno dubijózně z pletení první z páru na pěti jehlicích. Zde jedno kafe a lemu s bídou půlka. Ve finále je ale pár upletený rychleji. Odpadá neustále dopočítávání a přirovnávání s první rukavicí a také vnímám jako velice významný klad, že se v poloze malíčku prostě nemám šanci seknout a VŽDY pletu pár. Ponožky (fotosy hodně později, rukavice jsou zakázka a hoří) jsou pak vyloženě relaxačním pletením.
Ještě jedna poznámka – text je genderově nekorektní. Předpokládám, že se jím budou prokousávat a detailně studovat jen ženy a dívky. Ano, znám (a to tak, že osobně hned dva) skvělé pletaře, ale silně pochybuji, že sem nakukují. Pokud ano, omluva za ypsilony v příčestí minulém.
HOWGH

Reklamy

oldwomen se představuje:

Źiju mezi lidmi a zvířaty a tak píšu o lidech a zvířatech kolem sebe.
Příspěvek byl publikován v rubrice šmodrchání. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na Syndrom druhé ponožky

  1. O pletení nevím ani zbla, zato o mizejících předmětech v domácnosti mám pečlivě vytvořenou teorii. Dávaly jsme ji dohromady s kamarádkou a padlo u toho nepočítaně lahví vína. Máš-li čas a chuť, mrkni se-
    http://atakseptam.blogspot.cz/2015/03/kde-mizi-liche-ponozky.html

    • oldwomen napsal:

      Tak moji skřítci domacnicci to až tak moc logistický promakany nemají. Spíš věci potmesile a skodolibe přemisťují a ukrývají v lidské části světa.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s