Srpny relativně dávno minulé

Jedna babička městská, druhá napůl venkovská. Dlouhé letní prázdniny. Skoro sto procentní zaměstnanost, protože právo na práci je nárokem i povinností. A když nechceš zařezávat, tak tě v kriminále naučí. Týden letních prázdnin (a pak i celé, co zbylo po Vánocích, zimní) u městské babičky. Týden u tety. Týden reciproční pobyt bratranců u nás. Bo i mámy mají nárok na pauzu od dětí. Byť jí zneužívají k zákeřnému gruntování dětských domácích skrýší a likvidaci celoročně tajených pokladů. Taky dnů dovolené je po čertech málo. Dva týdny někde v kopcích na rekreačce s rodiči. Aby se babičky stačily vzpamatovat. Dva týdny s tátou u skoro venkovské písecké babičky. Aby byly okapy čisté a znova natřené, dědovi nevrzalo kolo, otavy byly pod střechou a děti utahala a zocelila Otava. Při brodění v líném toku pod skálou pode mlejnem i při rvaní se s proudem u výpustě u turbíny městské elektrárny. Nadšený křik „už je zvedaj, už to teče, tý jo, to sou vlny a už je Žabák pod vodou a už to opadá“, honem proudem poválenými kopřivami a přeplavat bývalý náhon a stát na mělčině a koukat, jak se zase řeka vrací z rozlivu do mírného toku. Když je sušší rok, tak se stává vlastně jen širším mělkým potokem.
A den po řízené povodni v lukách pod městem náhlá ohromná ochota zaběhnout do města nakoupit. Cokoli. Protože mezi Jelením a Novým (elektrárenským) mostem jezdí sací bagr. A bubny, které tvoří jez u elektrárny jsou až nahoře a řeka teče, tak jak za Šrámka a možná, že i tak, jak když na hradě spal král. Atrakce, která je k vidění dva, maximálně tři dny v roce. Vždy v druhé půli srpna. Pak jdou bubny jezu zase dolů, řeka pod městem na pár chvil skoro přestane téci a druhý den je na pohled vše při starém. Voda přepadá přes válce, dědci háží nástrahu na udicích z portyčského nábřeží, chytají bělice a nadávají, když se smečka brodících dětí přiblíží k jejich kusu vody. Nadávkami překřikují strach. Chytají v tůňkách. Dno Otavy dovede být zrádné. Půl špatného kroku a polykáš andělíčky.
Poslední týden prázdnin doma. Otrava přípravy do školy a návratu do drilu a pravidelnosti všedních dní.
Hladina Otavy mezi mosty budí zdání stojící vody, perlorodkám (fakt tam ještě v osmdesátých letech byly) svatí na mostě ukazují záda, vraky kočárků, kárek i škrlápy vylovené ze dna mezi mosty jsou na městském smetišti, kal za rok přinesený řekou z horního toku je také pryč. Dost místa pro rozbouřené jarní vody i pro spolknutí bouřkových přívalů. Hádáme se před školou s bráchou, co asi bude v řece příští rok. Srpen se zdá nekonečně daleko.
—————————–
Momentálně jsou řeky na historických minimech. Ideální čas k čištění dna. Ideální čas k prohloubení odstraněním nánosů. Ideální čas k opravě břehů. A u řek a potoků je mrtvo. Nejsou lidi. Musel by se vypsat tendr. Je horko.
Po dlouhém suchu přicházívají v našich končinách dlouhé deště. Stačí zalistovat kronikami.
Pár dní trvající déšť zvedá hladiny řek………….
… a jalové diskuze o poldrech a zdech a protipovodňových a protizáplavových stavbách a opatřeních chránících developerské rychlé prachy v přirozeně záplavových říčních nivách.

Reklamy

oldwomen se představuje:

Źiju mezi lidmi a zvířaty a tak píšu o lidech a zvířatech kolem sebe.
Příspěvek byl publikován v rubrice Až já budu velká ...., jak to vidím, povzdechy. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

4 reakce na Srpny relativně dávno minulé

  1. Sedmi napsal:

    To je výborně napsané… A máš pravdu, bohužel

  2. Witch napsal:

    připojuji se. Skvěle napsané! 🙂

  3. Miluše napsal:

    Dlouho jsem nečetla něco tak pěkně napsaného. Děkuji.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s