Kousek krajky (jen povídavě) nejen pro Jolanu :-)

Občas přemýšlím, zda české slovo kraj vzniklo z jemnosti krajkoví a nebo zda krajka dala vzniknout pojmenování části země. Protože je krajka vamberecká, florentská, benátská, shetlendská, osoblažská, blatenská, irská………… Některé se od sebe liší na první pohled, rozdíly jiných pozná jen cvičené oko. Jsou krajky šité, paličkované, pletené, háčkované, drhané, síťované.
Nejspíš slovo „krajka“ vznikla od „okraje“. Každá ručně tkaná látka potřebuje po odstřižení ze stavu či tkacího rámu nějak zajistit útek, aby po osnovních nitích neklouzal a tkanina se netřepila až do úplného vytřepení na přízové prvnočinitele. Prostý uzlík, svazeček po svazečku či nitka po nitce, postačí. Jenže není moc zdobný.
Je celkem jedno, jak se tkadleny přemiklíkovaly na krajkářky a je celkem jedno, proč v jednom údolí tvořily krásno jehlou a v druhém háčkem a v dalším tkadleny nebyly, protože tam si kupovaly husté pevné plátno a z něj dělaly prostříháváním křehké vzdušné ááááááách.
Od (samo že nejen od nich) průběžně kupovali kupci jejich dílo a prodávali je na vzdálenějších trzích. Obchod funguje od časů, kdy jsme spadli z větví a začali se pokoušet o chůzi výhradně po zadních. Samo, že krajky ze vzdálených krajů byly velmi drahé a samozřejmě, že místní parádnice (a parádníci) koumaly jak vono se to asi tím co umím a mám k dispozici nechalo udělat, aby to vypadalo jako to luxusní a nedostupné importované a stálo to co nejmíň. Ano, v průběhu století jsme se nezměnili. Autorská práva máme stále stejně na háku, pokud někdo zrovna nekopíruje právě to domněle mnou vymyšlený.
Jsme v osmnáctém století. Krajky jsou hitem. Kdo nemá šaty s alespoň kouskem krajkoví vlastně není. Čím jemnější krajka a čím širší, tím větší frajeřina. A také průvan v truhličce se zlaťáky na její pořízení. Ruční výroba krajky je časově velmi náročná a krajky byly z tohoto důvodu vždy drahé. Módní tehdy byly krajky italské. Benátské zejména. Irky (a nejen ony) se snažily o napodobení, přejímaly vzory. Opět, nic nového pod sluncem, děláme to stále. První irské krajky byly vyšívané či háčkované na tylu a (stejně jako italské předlohy) šité na rámech. S nástupem průmyslové revoluce tyto krajky přirozeně zanikly (čest a slávu nadšencům a restaurátorům udržujícím toto umění při životě), protože je bylo možné zhotovit strojově. Oprava. Ruční výroba zanikla, vytlačila jí násobně levnější a rychlejší tovární produkce.
V současnosti se s pojmem „irská krajka“ před očima krajkářky objeví jen krajka háčkovaná, která se začala v Irsku dělat v devatenáctém století a rychle se rozšířila. Přeci jen háčkovaná krajka je pevnější a trvanlivější než šitá krajka a násobně levnější než šitá i vyšívaná. Vzory vychází z původních ornamentů. Listy, stylizované květy, propojení úponky, to vše v půdici z obloučků z krátkých sloupků a řetízkových ok. Nejprve se háčkují, zpravidla jen krátkými sloupky, aby plocha byla co nejhustější, ony rostlinné motivy, někdy i plastické, které se naaranžují do zamýšleného vzoru a nějak (špendlík, stehování) zafixují na střihu požadovaného tvaru krajky (šál, sedlo šatů, přehoz přes postel…) a teprve pak zháčkovávají půdicí (klidně z násobně tenčího materiálu, než je háčkován vzor – původní krajky byly vyšívané na jemném tylu) do hotového díla.
No jo, chtělo by to vobrázek. Nemám. Časem snad něco ušmodrchám a doplním. Ale když se kouknete třeba na Vojnu a mír, tak ty krajkový kabátky a pelerínky, co nosí moskevské dámy, tak to je skoro ono. Rusky tyto vzory dotáhly k dokonalosti a jsou u nich stále běžné. Samo, že si k původním tvarům přidaly ty, které vidí v zahradách kolem sebe.

Reklamy

oldwomen se představuje:

Źiju mezi lidmi a zvířaty a tak píšu o lidech a zvířatech kolem sebe.
Příspěvek byl publikován v rubrice šmodrchání. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na Kousek krajky (jen povídavě) nejen pro Jolanu :-)

  1. Děkuji za tento report o krajkách. Ráda se dozvím to, co ještě nevím. Poslala jsem mail. Mávám do dálky a moc zdravím! Marcela

  2. jolana88 napsal:

    Díky. pochopila jsem. Slyšela jsem o paličkách z Kypru (archeopořad), „ozdobách“ v Egyptě (z brakových detektivek), dalmatikách (odkaz od přítele starožitníka) .. tak jsem měla snahu prohnat strejdu Gú, abych viděla. Výsledek – aááúúú já tam rozdíl nevidím .. bože, nejsem dokonalá, ale psychicky se s tím vyrovnám. Budu prostě koukat, zírat, obdivovat … a pamatovat si, že semo se motat nemám 😉

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s