Stojím u vrat blázince a nejsem schopna zjistit, zda jsem uvnitř a nebo venku

Jsem astmatik.
Jsem nekuřák abstinující kuřák.
Jsem asi alkoholik. Podle názoru doktora Nešpora. Protože vypiji týdně cca osm desítek. Když je hic, tak i víc. Ale to jsou chmelové nealkoholové energii i tekutiny dodávající a žízeň (na rozdíl od limonád a vody se sirupem) opravdu hasící „jonťáky“.
Většinu týdenního mírně alkoholického pivního přídělu vypiji ve formě točeného ve vesnické hospodě. Protože se potřebuji dozvědět čerstvé drby novinky z vesnického dění, chci vědět, jak se Pepovi vyvedly kačeny a jestli je už Anka bába a těší se z vymodleného vnoučete, chci se zasmát prvoplánovým dvojsmyslům, které trousí František, však všichni víme, že z něj filozof nikdy nebude a že stáří je nespravedlivé, protože naděluje bolavé klouby a ztvrdlá játra, ale zvrásnění mozku nezhojní a pohyb neuronů spíš zpomalí. Chci mít kde a s kým zanadávat na počasí, vybrečet se nad nekonečným uzavírkami okolních cest a objížďkami objížděk, které z cesty z Horní do Dolní (cca pět kilometrů vzdušnou čarou) dělají celodenní dobrodružný výlet a z nás nedobrovolné mototuristy.
Samozřejmě, že se v naší vesnické hospodě kouří. A proč taky ne. Je to obyčejná nálevna, kde k zakousnutí nabídnou maximálně sáček žluklých chipsů. Je to nálevna, která otevírá o půl sedmé večer a zavírá, no tak to je velice variabilní a nestálý údaj.
Měla bych tedy hýkat nadšením a v radostném rozrušení se plácat do stehen a řvát do polí „joóóóóo, to je vono…“ a nebo něco podobného. Zdraví obyvatel dbalí dolnokomorníci se usnesli, že si vyznavači inhalace zplodin z hoření tabáku a papíru mohou užít své neřesti asi jen v kanále. Nebo doma udit vlastní děti. I když je možné, že to ne, že to už má nějak ošéfované sociálka. Protože udit děti je fakt hnus. A je jedno, zda to jsou ještě prenatálci a nebo se už batolí.
Nehýkám, neplácám se do stehen, radostně neřvu. Sedím a zírám do blba. Ráda bych zírala na blba. Na blby. Jenže proč plýtvat časem i energií na cestu k parlamentu v senoseči. Plus doufám, snad poprvé v životě, že Senát není klubem přeplácených zasloužilých trafikantů.
Chápu zákaz kouření ve veřejných budovách. Chápu zákaz kouření v dětském koutku v parku. I příklad vychovává. Chápu zákaz kouření v restauraci v době podávání obědů či večeří. Nechápu ale zákaz kouření v tu samou dobu na venkovních zahrádkách hospod či restaurací.
Jsem dospělá a svéprávná. Je jen na mém rozhodnutí, zda vstoupím do „jedové chýše“, kde dostanu facku od vzduchu, jen otevřu dveře a ke stolu musím dýmem proplavat, nebo jestli se tohoto zážitku vzdám. Je jen na mém rozhodnutí, zda se nechám najmout jako obsluha v tomto typu podniku a nebo ne.
Absolutně nechápu, proč by měl zákaz kouření platit i pro šlukovače elektronických cigaret. Ti se sjíždí nikotinem aniž by obtěžovali okolí zapáchajícím oblakem dýmu. Ano, dětská hřiště a (před)školní zařízení – viz výchova příkladem; dejme tomu. Stejně tak asi i nemocniční pokoje.
Sedím, zírám do blba a přemýšlím, co bude následovat za další myšlenkový potrat z lebení dobroserů.
Povinná ranní rozcvička, pěkně na návsi a nikdo se neulejvat, hele Tondo, nekafrej, že seš po noční a ty se Mařeno taky nevymlouvej, že seš kojící šestinedělka, šup šup předpažit, upažit…
Zákaz používání řepného cukru. Národ je tlustej a diabetem prolezlej. Co báby řvete, že bez cukru neuděláte šťávu, neupečete piškot a kompoty se kazí? Používá snad velkopekárna či průmyslová konzervárna nějakej cukr? Nééé. Sladí kukuřicí. Že to doma nejde? Tak zahoďte zástěry a vařečky a vyražte shoppovat!
Zákaz prodeje řemenového sádla a bůčku. Tlustej národ. Jen by se cpal škvarkama a moravskejma vrabčákama a sádlo chybí ve výrobě paštik a salámů. Maso ber čert, to nahradím sojou a kukuřicí. Ale bez kůží a sádla to k sobě nezhňácám a iluzi buřta nevytvořím.
Povinné sledování jediného správného zpravodajství.
Zákaz četby nepovolených knih.
Cenzura internetu.
Bezhotovostní platby i u stánku s ovocem na výpadovce.
Identifikační čip každému novorozenému savci.
Za pěstování zeleniny z vlastních semen tvrdé tresty. Je přeci tolik sáčků s rozmnožování se neschopnou hybridní zeleninou……
Na které straně plotu, dělícího psychiatrickou léčebnu od okolí, vlastně sedím?

Reklamy

oldwomen se představuje:

Źiju mezi lidmi a zvířaty a tak píšu o lidech a zvířatech kolem sebe.
Příspěvek byl publikován v rubrice jak to vidím. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

19 reakcí na Stojím u vrat blázince a nejsem schopna zjistit, zda jsem uvnitř a nebo venku

 1. jolana88 napsal:

  mě už se nějak, mezičasem, setřel rozdíl :/ Já nekouřit, tak po tomhle snad začnu ❗ Jsem kuřák, abstinent, cvičící a nesladící. „Boreček“, co vleze v osm večer do lokálu, co lokálu – pivnice – s dětma 2 a 5 let a drze se dožaduje větrání (zažila osobně) mi fakt žíly netrhá. Poté, co si známá splálila obsahem elektroněčeho (nekvalitní náplň či kýho výra) dýchací cesty, si o tom myslím své. Zakážem auta /zplodiny/, MHD /chůze je zdravější/, léky /narkotika/, alkohol /bo gdo to má čuchat!/ … Jsem zvědavá, kdy začnou domovní důvěrníci šmírovat v ložnicích a opisovat předladěné stanice. Čipování už navrhli, jako registry typu „lebensborn“.

   • jolana88 napsal:

    no potěš :/ je to jasný, normální svět zmizel …

   • Witch napsal:

    Zákony jsou jakožto zákony blbé, stačila by tu a tam nějaká vyhláška. Selský rozum, slušnost, zdvořilost. Cukr mne včera dostal, ale jinak. Neregulovala bych očividně sladká jídla a nápoje, ale vyházela bych všechny, co to dávají do původně slaných jídel. Budiž, želé si už vařím radši sama, ale že se mi diabetik nacpal feferonovým salátem, obsahujícím cukr a sladidla?! Nesmějte se, v ďábelském je cukr taky. Víc salátů jsem neluštila, mají to radši nečitelné a na mne šly mrákoty. Pořád se drží povědomí, že diabetik může cokoliv, ale i ty úžasné dietní šunky jsou přesolené a jiné výrobky tuplem, do všeho jiného se cpe zmíněný cukr. ba i do chipsů, kdybyste nevěděli. GRRRR!!!

    • oldwomen napsal:

     A když ne cukr, tak modifikovaný škroby. Což je totéž v bledě modrém. Jukněte se na složení majonézy. Mělo by to být jen žloutek, rostlinný olej (bejvávalo ze slunečnice, teď raději ani neodhaduju) a možná stopy kvasného octu a soli.
     Majonéza je základ všech pochoutkových a lahůdkových a přesnídávkových průjmoidních mlsů. Včetně zelného salátu.
     Přiznávám se, že mimo dům jím nejčastěji v RAW provozovnách a i tam se před objednávkou jídla ptám na složení. Nejsem diabetik, astma se mi sem tam špatně snáší s některou zeleninou. Průmyslově vyráběné lahůdky mi rozhodí metabolismus spolehlivě. Hbitěji než fast food. Tam mohu odmítnout nejrůznější zálivky a dohucovadla. Což je mimochodem také vydatný zdroj cukrů a soli. Když už pominu stabilizátory chuti a prodlužovadla trvanlivosti a poživatelnosti.

    • jolana88 napsal:

     když může v bio! bagetě s kuřecími řízky být „ryba, ořechy“ – cukry mě už nepřekvapí :/

 2. Kutil napsal:

  Udit děti? A co telecí? A co jehněčí? …

  • oldwomen napsal:

   Kutile, děti by měly vonět heřmánkovým šamponem a olejíčkem. Páchnout jen občas díky náloži v plenkách. Smrdět cigaretovým kouřem by rozhodně neměly. V tomto případě jsem velice netolerantní. Dítě v domě (a to včetně puberťáka) a kuřák před domem. Za každého počasí i denní či noční doby. Jakkoli je to vzácná návštěva. Kafe klidně naservíruji do termohrnku na okenní římsu.
   I ve své kuřácké éře jsem doma nikdy nekouřila (ani nedovolila kouřit) a na návštěvě jsem si zapálila až když domácí brali druhou cigaretu a bylo zřejmé, že je to tak u nich běžné.

   • Kutil napsal:

    Jen jsem chtěl naznačit, že hlouposti je dobré se bránit humorem… Vyrůstal jsem v rodině, kde nikdo nekouřil, a přiženil jsem se do rodiny, kde taky nikdo nekouřil, takže my jsme uzené děti neřešili. Dřív nebyly informace, dneska jsou, a přece občas vídám mladou ženu s cigaretou a s malým dítětem… Ale zase: dělat státní represe? To se mi příčí…

    • oldwomen napsal:

     I mně se příčí státní diktát. Na druhou stranu si myslím, ze minimálně společenský tlak by měl gravidním ženám zabránit si zapálit, pit alkohol…
     Hm, opilé či zfetovene dítě je sousto pro OSPOD. Minimálně. Na pasivně kouřící dítě sere pes. Omluva za vulgaritu.

 3. kecka zpod komonca napsal:

  Jestli to neni jen spojovaci branka mezi oddelenimi s ruznym rezimem…..

 4. Sedmi napsal:

  Půjdeme sedět spolu …Je to hrůza a utéct není kam. ..

 5. lukrecia napsal:

  Dráždíte Velkého bratra, vážení! Co takhle kamery do ložnice, aby národ přestal žbrblat? Bude ticho, bude klid, budeme okázale šťastní… Valium se bude fasovat od pondělka do pátku. Není to krása?!

  • jolana88 napsal:

   kdyby lidi tušili, spíše se zajímali, kolik info tahá stát a společnosti už teď z nich samých, nejen telefonů, mailů, karet a slevovek – je jim špatně dávno. Tuto už je moc. Příště mi nařídí po kterých dlažebních kostkách můžu lítat?

   • oldwomen napsal:

    Ano, věrnostní karty…. Předložte při každém nákupu, na jakýsi námi vedený účet se vám připíší body a na konci roku obdržíte dárek, který nás nic nestojí, páč bychom ten šunt stejně vyhodili, případně slevový kupon na námi určené konkrétní zboží. To se ti přece vyplatí! A nám násobně, protože známe tvoje spotřebitelské zvyky, adresu, rok narození, vlastně i číslo bot a spodního prádla. To se hned jináč cílí marketink!

    • Kutil napsal:

     A přitom stačí jediné: odmítat, odmítat, odmítat. Jak napsal Lenin.

     • oldwomen napsal:

      😀 jenže papá Gauss a jeho zvon……

      • Kutil napsal:

       No jo, no… Ale já si stejně myslím, že malinko, ale tak opravdu malinko, se můžu na tu křivku postavit tam, kam chci sám, ne že mě někdo, nějaký autorit náš nejvyšší, postaví, kam se mu to hodí… Vono se sice říká, že vypočítat se dá všechno, ale kdo ví, jak je to doopravdy… Dneska třeba mělo pršet, říkali, a prdlačka.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s