Poděkování Maruně P

Děkuji Maruně P za vrcholnou diplomacii při sledování manžela-včelaře a za její skvělé pozorovací schopnosti.
Ano, včely se opravdu při prvních proletech nesjíždějí éterickými silicemi vydechovanými tůjovými listy. Vygůglila jsem si to. Tůje je učeně zerav západní a to neopadavé stále zelené není jehličí, ale šupinaté listy. Ano, včely sbíraly pyl z kvetoucího stromu. Sice by tůje měla kvést na přelomu dubna a května, jenže s ohledem na již třetí zimu nezimu….
Šištičky jsou také přehlédnutelné, v porovnání s modřínem (podobný tvar) jsou hráškem vedle medicinbalu, ale květy tůjí jsou opravdu velice nenápadné. Přiznávám se, že napřed jsem vyfotila větvičku v režimu makro, pak si fotku zvětšila na manželovo obr monitoru a po chvíli usilovného studia (a to jsem už věděla co a kde hledat) jsem našla poupata.
Důkaz zde:
IMG_0210
Ehm, s tůjí raději zacházejte v rukavičkách. Gumových. Thujon obsažený v listech, dřevě, míze, se vstřebává sliznicemi. Tedy i kůží. Nerozpakuji se při komplikovanějším kozím porodu, když nechce vyjít lůžko a nebo zjistím, že zůstalo neodbavené (a tedy mrtvé) kůzle, podat odvar z vratiče. I když nikde v širém okolí neroste a kytky z něj (do zimních suchých kytic) dělám daleko v kopcích. Tůje rostou před každým domem. Ale podat nálev z ní se bojím. Hůře se odhaduje dávkování a víc zatěžuje ledviny.

oldwomen se představuje:

Źiju mezi lidmi a zvířaty a tak píšu o lidech a zvířatech kolem sebe.
Příspěvek byl publikován v rubrice jak to vidím. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na Poděkování Maruně P

 1. Vlaďka napsal:

  Naše kozule nám ožraly všechny túje až do výšky, kam dosáhnou (podobně všechny další stromy jehličnaté i listnaté). Nikdy jim nic nebylo. Stejně tak natahují krk na vratičové výhonky za plotem. Sežraly mi i ty, se kterými jsem chtěla barvit, potvory. Opět jsem nezaznamenala, že by se dělo něco mimořádného. Zřejmě vědí, kdy mají přestat, nebo si to něčím vykompenzují. Kozím tajnostem, hlavně těm žaludečním, ještě stále nerozumím.

  • oldwomen napsal:

   Jo, být po kozím, tak vánoce klidně denně. Co jim jehličnatého hodím, to je během chvíle odkorované a hérečky se předvádí při loudění dalšího nášupu se smolovatými srdíčky na pyscích.
   Ve dvoře tůje sežral kozel s demoliční četou odstavených kůzlat. U Kurníku se zatím drží. Je otázka, jak dlouho. Kozy je jen sem tam uždíbnou, v čase březosti se jim vyhýbají.
   Ano, kozí chutě a trávení…. jsou věci, které jsou v této části známého vesmíru n e p o c h o p i t e l n é.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s