Půle března

V půli března bývá v našich končinách počasí všeliké. Vánice nutící zvednout límec a pobyt venku omezit na minimum, ale stejně tak sluníčko lákající se v závětří posadit, odhodit svršky a oddávat se iluzi konce zimy a nikdy nekončícího jara.
Počasí letošní půle března je z těch šálivě teplých. Nejspíš se snaží pocukerínovat značně hořké zprávy, které se na nás valí všemi přijímanými informačními kanály. Přijde mi více než symbolické, že zpráva o průjezdu konvoje US Army byla publikována k 15.3. Přijde mi více než symbolický jekot kolem účasti prezidenta České republiky na oslavách sedmdesátého výročí konce Druhé světové války v Moskvě. Ono vlastně již neúčast představitelů Ruska na vzpomínkové slávě v Osvětimi má svou vypovídací hodnotu. Nakonec, ani v pětačtyřicátém tam Rusy nikdo nezval.
Zemědělcům přibyla povinnost mít pět procent výměry polí jako neobdělávaný úhor. Platno od dubna letošního roku. Ozelenění se tomu říká. Kulaci v hrobech musí rotovat. Budoucí archeologové budou mít dozajista zamotané hlavy a budou vymýšlet teorie o původu koster „do vrtule“.
Armáda České republiky přiznala, že jí chybí kvalifikovaní odborníci, protože dílem sami odešli za lepšími (nejen) platovými podmínkami do civilního sektoru a dílem se jich sama, v rámci snižování mzdových nákladů, zbavila. Ministerstvo vnitra přiznalo, podstatně otevřeněji, to samé. Za málo peněz málo muziky. Vlastně žádná.
Ministerstvo práce a (a)sociálních věcí hodlá oddělit klienty od úředníků bytelnými přepážkami. Další referent dostal o klienta pár facek. Nesouhlasím s nadáváním a ani fyzickým napadáním referentů. Jenže drazí referenti si svým chováním vůči klientům zhusta o přes držku sami říkají…
Prohazuji u okna pracovny paličku přes paličku, krucánky jistím špendlíky a oči od herdule odbíhají k dění za oknem. Co se děje na ulici nemohu vidět. Před oknem roste prastará vysoká a rozložitá, pokud to tak lze nazvat, tůje. Je plná včel. Poposedávají, poletují, čistí se, zdá se, že sají z tůjového jehličí. Tůje se v poledním slunci pryskyřičně rozvoněla.
Přehazuji paličky, píchám špendlíky, pozoruji včely, opravuji chyby, snažím se vytěsnit z hlavy dění mimo pracovnu a dvůr. Vypudila jsem z hlavy všechny souvislosti, přestala mne trápit neúprosná spirála dějin, tlachy komentátorů měnící stokrát opakovanou polopravdu v dogma zanikly v jemném bzukotu křídel dělnic. Největším problémem k vyřešení se stala odpověď na otázku, zda medovicový med je i ze šťáv tůjových větviček.
Její nenalezení klidnému usnutí nebránilo.

Reklamy

oldwomen se představuje:

Źiju mezi lidmi a zvířaty a tak píšu o lidech a zvířatech kolem sebe.
Příspěvek byl publikován v rubrice povzdechy. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

8 reakcí na Půle března

 1. jolana88 napsal:

  s povděkem kvituji rašící zelenou na protějším svahovitém poli. Posed opravili, les – kam až vidím – se nekácí. Sýkory, červenky i vrabci proštěbetávají stav křovisek po zimě, a to od časného rána. Zřejmě u toho zdrbli i zmatlíka datla, co se marně probourával k elektrice v lampě. Zprávy považuji za shrnutí pro rádoby politické nemozky, protože mnohé obyčejní smrtelníci, žijící v realitě, nikoli politprázdnu, dávno vědí, další prčoviny dokáží vymýšlet sami. Nej! informaci – chleba pořád není zdarma, notabene všude o dvou kůrkách, ověřuji průběhem koloniálu.

  • oldwomen napsal:

   když se mi zadaří, spíš omylem, než cíleně, zachytit zprávy, nestačím se divit 😦
   Aktuálně je pro mne důležitý stav pastiček. a zahradě není kam chvátat, myšáci se opět stahují do baráku. Vrabčáci se ještě o stébla na hnízda neperou. A kachnám se snášet (tedy ani pářit) také ještě nechce. Ale už jsem viděla v nivách pod Zlínem volavky.
   Celkem ráda bych se začetla do nějakého místního středověkého blogu. Éééé soukromé kroniky myslím. Pro porovnání, a vlastně i pro ujištění, že pět, šest století v chování a touhách lidí nic neznamená.

 2. Sedmi napsal:

  Odzoomovat na vzdálenost pár století mi šlo dřív dobře… Tohle bylo přesně to, proč jsem se bála mít děti…

 3. Kutil napsal:

  Myslíte, že byste pak měla éterický med? Med drogu? 🙂

  • oldwomen napsal:

   Nevím. Tůje je celkem silné abortivum. Teda stojící v arboretu ne, ale nálev z „jehličí“ a kůry ano. Je zajímavé, že březí přežvýkavec klíďo píďo sežere i IPA-lepenku, spase igelit, ale vrb a tůjí si po tuto relativně krátkou dobu nevšímá. Asi bude i antiparazitikum, protože po odstavu mláďat si na obém mohou huby strhat 🙂 V každém případě o vztahu včel k tůjím nevím zhola nic.

 4. MarunaP napsal:

  Milá OW, trochu opravím Váš dojem z včelí pastvy na tújích. Včely nesají nic z větviček, nesbírají pryskyřici, ani z toho nebude medovicový med. Víte, co dělají? Sbírají pyl z miniaturních kvítečků na špičkách větviček. Z těch kvítků pak budou na podzim ty jakési hnědé šištičky. Dneska jsem kontrolovala naše včelky a sbíraly na sousedovic tújovém plotě jako divé. Protože měly na nožičkách pylové bakulky, znamená to, že sbírají jen pyl, ne nektar(mají takovou dělbu práce). Jestli má túje i nektar, to nevím. Ten pyl je zjara důležitý, krmí jím larvičky. Vaše poznámka mne inspirovala k výzkumu. Takže coby přicmrndávací včelař jsem manželovi-hlavnímu včelaři dávala hádat a poučila ho. Díky:-)

  • oldwomen napsal:

   Dík za info. Nenapadlo mne,že by tůje kvetly v předjaří. Tady všude okolo kvetou lísky, čekala bych, že dělnice budou plnit košíčky pylem spíš tam. Odpoledne prozkoumám tůjovou větev s lupou. Pomocí lupy.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s