Dej volovi funkci – vymyslí lejstro. Dej volovi moc – vykálí zákon.

Při poslední letošní neděli jsem jukla na souhrn tuzemských zpráv – a udělalo se mi velmi nevolno. Pomíjím zveřejňované slovní přestřelky lokálních potentátů. Nad mediálním zoufalstvím z nastalých tuhých mrazů hlavou nekroutím. Je to opravdu mimořádnost, v našich zeměpisných končinách, koncem prosince vidět na venkovním teploměru čtyři pod nulou přes den a mínus devět v noci.
Nevolno a kyselo a hnusno bolehlavově se mi udělalo při čtení suchého oznámení, že od Nového roku nesmím do nádoby na komunální odpad vkládat odpad biologický. I když se mne tato novota prakticky netýká (listí žerou kozy; větve spolykají kamna; prase, slepice, psi se postarají o bezzbytkovost z kuchyně, plus králíci se poperou o slupky ze syrové zeleniny) – co Stařík vyměnil klasické cigarety za elektronický dávkovač nikotinu, tak naplnit popelnici (jsem netušila, kolik kuřák padesáti hřebů do rakve denně vyprodukuje odpadu) je celkem honička.
Jenže i na vesnici jen málo rodin (i když krize učí rozpomínat se) chová pětihlavé hejno slepic a drží si dvě ramlice pro přilepšení do kuchyně. A naprostá většina lidí je soustředěna do měst a panelákových sídlišť na jejich okrajích. A co včul s hentou onou odpadní biomasou? Už Neruda si vytrpěl své, když chtěl na Malé Straně vyměnit náplň slamníku.
Je mezi svátky.
V odpadkových koších skončily rybí šupiny, rybí žluč a střívka, rybí kosti. Možná drůbeží kosti. Možná i vyvařené morkové z hovězí polévky. Určitě vaječné skořápky se zbytky syrového bílku. Vepřové lebky a ohlodaná prasečí kolena až po Silvestru. Jenže tento druh odpadu (plus již nepoživatelné uzeniny, ale také třeba sýry, a ostatní „od masa“) dle litery zákona patří do kafilerie. Už vidím, jak se v Mankovicích (nebo ve vaší spádové kafilerii) ksichtí při entém telefonátu zákona dbalého ovčana, že má již svůj litrový kafilerní box plný a očekává tedy příjezd sběrného vozu. Pětikačku za kilo nevoňavého má připravenou, přírodě přátelské savo na desinfekci osobního kafilerního boxu také.
Docela jistě jsou v domácím odpadu i slupky a okrojky z kořenové zeleniny, ohryzky jablek, kůra citrusových plodů, slupky z brambor. Čajové sáčky. Semeníky z paprik. Co s tím? Vystajlovaný kompostér do každé kuchyně? A co pak s kompostem? A co když při letní dovolené vychcípá na přehřátí žížalí kolonie? Kafilerie? Jsou vlastně taky „maso“. A když žížaly mají potravu, tak se i množí a co s nimi, bratře Nerudo? Jak často, hlavně v létě bude tato otázka VELICE aktuální, bude nejbližší bioplynka či (a existuje to ještě) kompostárna svážet tento druh odpadu a kdo jak bude „panelákové“ bio-rostlinno-eko-popelnice sanovat?
Dalším nebezpečným biologickým odpadem běžně se vyskytujícím v domácnostech jsou použité menstruační vložky, papírové plenkové kalhotky a inkontinenční pomůcky. Návrat zpět k látkovým plenám, dva dny zdravotní dovolené na „ženské dny“, igelitové podložky a neustále nějak prané a sušené a větrané močí páchnoucí čabraky? Náplast sundaná z prasklého puchýře, odřeného kolena, řezné ranky. Jak často – a opět léto se zeptá – bude tento druh odpadu odvážen (a kým a za kolik) do nejbližší vhodné spalovny?
Kam s ostříhanými nehty, vlasy, použitými „uchošťoury“?
Toto vše je biologický odpad a již od čtvrtka by se neměl v nádobách se směsným domácím odpadem objevit. Směšné.
Úmyslně jsem vynechala zplesnivělé pečivo. Vypustila jsem úvahy, zda je buřt v akci maso, zelenina a nebo chemikálie. Nespekulovala jsem kam s použitými servítky a kam s nedojedenými zbytky na talířích. Dosud byly, zpravidla papírovým servítkem, shrnuty do odpadkového koše. Co s použitými papírovými kapesníky? Kam s pugétem růží, který již ve váze odkvetl a kam s kořenovým balem po šnytlíku z hypersuper bylinkové zahrady bylinkového regálu?
S ohledem na to, že lokálních topenišť a tím pádem i popelu z nich je jak šafránu, co tedy patří do bývalé popelnice? Jaký odpad produkovaný domácností patří do nádob se směsným domácím odpadem? Není tato kategorie odpadu již jen prázdnou množinou?

Reklamy

oldwomen se představuje:

Źiju mezi lidmi a zvířaty a tak píšu o lidech a zvířatech kolem sebe.
Příspěvek byl publikován v rubrice jak to vidím, povzdechy. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

10 reakcí na Dej volovi funkci – vymyslí lejstro. Dej volovi moc – vykálí zákon.

 1. oldwomen napsal:

  Omlouvám se všem volům. Jsou to zpravidla velice dobromyslná, mírná a pracovitá, hlavně tažná, zvířata. Byly časy, kdy dřeli víc jak valaši. Tedy koně.

 2. Strejda Olin napsal:

  My doma třídíme odpad na plasty, sklo, papír, odpad z potravin (tvrdé rohlíky meleme na strouhanku, chléb sušíme a se skořápkami od vajec vozíme známým pro dobytek) a „ostatní“ a poctivě vhazujeme do příslušných kontejnerů. Nijak nás to neobtěžuje. Fakt, nekecám.
  Jen mě štve, když vidím, že někteří na to kašlou a je jim jedno co do kterého kontejneru vhodí.

  • oldwomen napsal:

   Myslím, že naprostou většinu z nás nijak nezatěžuje třídit domácí odpad a házet jej do příslušných „zvonů“ a „popelnic“. Na druhou stranu se ale ani příliš nedivím těm, co na to kašlou. Ostatně téma třídění odpadu tu bylo již několikrát. Stejně tak nudle diskuzí pod příslušnými „články“.
   Jenže je tu již uzákoněný zákaz, vyjmenované sankce za neplnění direktivy. Samozřejmě peněžité pokuty. Je celkem škoda, že kromě Sbírky zákonů není také Sbírka legislativních potratů.
   Bílé pečivo zrecyklujete do strouhanky, chleba, skořápky dáte známému. Každá domácnost nemá kamaráda vidláka. Jenže pečivo a skořápky nejsou jediný biologický odpad, který doma „vytváříte“. Naznačila jsem jen zlomek toho, co celkem všedně a běžně vzniká v každé české domácnosti normálním lidským životním cyklem.
   Jak třeba chcete zajistit dodržování této novinky? Jak donutíte souseda, který ráno bafne igelitku se vším možným netříděným, co se mu za odpoledne a přes noc „nasbíralo“ a hodí jí do prvního kontejneru a kluše k zastávce MHD, protože píchačky…, aby změnil své chování? Kamery nad každou řadu „popelnic“ ? Hardtime vynášení odpadkových košů a dozor osvaleného obecního pracovníka? Bdělé oko a rychlá propiska nějakého nového blokového důvěrníka?
   Biomasa Káči JauJau a lobby zelených khmérů na cestě do pekel dlážděné dobrými oumysly.

 3. jolana88 napsal:

  Už jsem si zvykla, že krabky ani plata z vajec do „papír“ nepatří. Ruličky z toaleťáku rovněž. O papírových utěrkách nemluvě. Třídíme jak umíme. Že ne každý je na sídlisku patrné. Cajt u popelnic by měl co dělat. Hádky u nás byly o vymývání lahví od oleje, mýdla.. Nejsou. Stojíme tak spořádaně na chodníku, čekajíc až zaparkuje popelář. Barevný. Ánžto plastů je víc asi tři tašky s poctivě sešlapanými lahvemi leží před žlutým. Sleze pracovník ze schodíku, lapne taši – a flák s nima do směsného. Příkladem vpřed.

 4. Witch napsal:

  Pleny a vložky jsou skutečně nebezpečný biologický odpad, v zařízeních se na to musely nakoupit stroje na speciální pytle, které se vakuově stlačí a zavaří – a pak můžou do směsného odpadu. chci vidět domácnosti… 😦

 5. Sedmi napsal:

  ja jsem vycepovana uz z nemecka… tam tridi takhle bezne, ale na ten bioodpad tam maji specialni popelnice u kazdeho domu…

  • oldwomen napsal:

   Tady se také třídí celkem zodpovědně. Na listí, vyhrabanou trávu a tak podobně rostlinně velkoobjemově stejně už teď obec několikrát do roka (logicky nejvíc kolem Velikonoc a pak na podzim) přistavuje kontejner, v sousední vsi je víc zahrádkářů se vstupy na pozemky z jednoho místa, tak tam mají kontejner na „odpad“ ze zahrad celoročně. Fór je v tom, že v onom zákoně je zákaz vkládání bioodpadu do popelnic obecně, včetně uvedení sankcí pro jednotlivce, ale jaksi zákonodárcům unikla šíře pojmu „bioodpad“ či ještě lépe a profláknutě „biomasa“. Takže když budeš mít souseda prudiče, který ti bude chtít z nějakého důvodu otravovat život, tak tě může vesele práskat, že vyhazuješ kočičí stelivo do směsné popelnice, nebo zbytky po hostině strašilek… Kam hážeš znečištěné separační pleny a nebo jednorázové plenkové kalhotky?
   Neprskám kvůli další popelnici v řadě, ale kvůli celkové nedotaženosti nakládání s odpady. Viz jak třeba psala Jolana. Obyvatelé ukázněn roztřídili, nádoba byla přeplněná, tak ve vhodném obalu nechali u příslušné nádoby. A pracovník firmy zabývající se svozem právě tohoto typu odpadu nehodil přebývající na korbu „svého“ vozu, ale šoupnul to hned do vedlejšího, v dané chvíli poloprázdného, kontejneru pro směsný odpad. Osobně jsem to samé jednání viděla ve Městě u pracovníků Technických služeb. Včetně sypání vyhrabaného listí (už se nevešlo na korbu multikáry) do nejbližšího směsného kontejneru…

 6. Tak to je hustý zákon. Tady je odvoz odpadu v Irsku poměrně drahá záležitost.Mohu si koupit popelnici od několika firem, černou a nebo modrou a nebo zelenou. Na směsný, na papír a taky na bio odpad.Je i více firem a různé možnosti placení, ale v závěru vyjde cena za čtvrt roku plus mínus deset eur stejná. U každé vesničky a většího supermarketu jsou veliké boxy na recyklaci plastu, papíru, skla bílého a tmavého, hadrů atd. Nad nima většinou kamery.Popelnice na čtvrt roku stojí 160 euro, pokud zaplatíte, dostanete na ni nálepku s datumem a vyváží ji každých čtrnáct dní podle rozpisu. Pokud si popelnici nechcete pořídit a chodíte recyklovat jako třeba já k Supervalu, je možnost si koupit oranžové pytle na směsný odpad na 12kg, 5 ks za 30 eur a ty sváží každý pátek.Jsou označené razítkem radnice okresu. Většinou je máme ti méně majetní nebo samotní lidé, ale také obchody, pytel dám večer před dveře domu a druhý den ráno je již odvezen. Zažila jsem ale u samotných irských rodin, že popelnice neměli, odpadky dávali do garáže za domem a jednou za rok zaplatili kontejner 200 euro, prý je to levnější než popelnice.Byla jsem zvyklá recyklovat i doma na sídlišti, ale vždy když tam letím, překvapuje mne, co vše je v popelnicích, pokud vynáším odpadky. Někdy mi přijde, že bídou náš národ jistě netrpí!

 7. Kutil napsal:

  Na odpadech jsou zřejmě kreativní úředníci a ministr jim pohrozil, že když nebudou vyvíjet činnost, tak je vyhází…
  Ale odpady obecně jsou lukrativní byznys, v Praze se teď příkladně vedou zákulisní boje, kdo to bude dělat. Ostatně, co jsem tak koukal přes svátky, vyvážejí nám kontejnery denně, byť jsou poloprázdné; jasně, proč ne, vždyť každou jejich otočku zaplatíme, kdo by kontroloval, co nakládají… A třeba v New Yorku ještě v osmdesátých letech odpad ovládaly mafie.
  (Jenže – na jedné straně zákony a nařízení, jak má být co zabalené, na druhé straně zákony a nařízení, jak se obalů zbavit, a teď ještě co s tím, co nesním… 🙂 )

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s