Ponožky pletené od špičky – chodidlo

Při pletení ponožek „klasickým způsobem“ je uzavření špičky a zapošití konce příze kýženým finále. Zapošití příze zůstává tečkou za prací i při pletení ponožek od špičky, ale špičky, zcela logicky, jsou prvním upleteným prvkem. Stejně jako špičku uzavíráme současně ze dvou jehlic, musíme i začít nahozením na dvě jehlice.
Prosím, žádnou paniku, hůře se to popisuje (a čte) než plete.
Máme vybranou vhodnou přízi (opravdu doporučuji ponožkovou vlnu – superwash úprava snižuje žmolkování, nepatrný přídavek polyamidu zabraňuje rychlému prošlapání; u akrylů budete mít brzo patu venku, samotný polyamid je na nošení nepříjemný), máme vybraný vzor, ze zkušebního vzorku známe pro konkrétní obvod nohy potřebný počet očí
i délku nutnou k upletení k prvnímu přidávání na patní klínek.
Dost teorie i pokusných vzorků, začínáme doopravdy plést.
Způsobem, kterým jsme zvyklé (samo, že existuje spešl nahazování jen a pouze pro tento druh, ale trápení již bylo dost) nahodíme na oba konce kruhové jehlice osm očí pro chodidlo a osm očí pro nártovou část. Pěkně na střídačku. První oko (stejně jako u klasického nahazování) na jednu jehlici, druhé klasicky nahazované oko jako první na druhé jehlici, třetí klasicky nahazované oko je druhé na první jehlici, čtvrté nahazované je druhé na druhé jehlici, a tak dále až je po osmi očích na každé jehlici. Protože pleteme obě ponožky najednou, tak zopakujeme to samé z druhého klubka.

IMAG2442

Opatrně vytáhneme jehlici, na které je nahozené poslední oko, tak, aby oči sklouzly na spojovací lanko. Upleteme hladce první řadu chodidla. Oka snímáme anglicky, aby nebyla přetočena. Posuneme upletené na lanko a nártovou část na jehlici, kterou upleteme opět anglicky hladce.
Přesuneme nártovou část na lanko, upleteme první oko chodidlové části anglicky hladce, nabráním příčné nitě přidáme jedno oko (nebo nahozením, nebo nějak jinak, jak jsme zvyklé, při nabírání z příčné nitě nevznikají v pletenině dírky), upleteme šest hladce, přidáme jedno oko, upleteme poslední oko chodidlové části. To samé na druhé ponožce. Obrátíme práci, přesuneme chodidlové části na lanko, nártové na jehlici, upleteme nártové části stejně jako chodidlové. Dáváme pozor, abychom měly obě ponožky stále odděleny. Je snadné se zapomenout a uplést oba díly z jednoho klubka a nebo je k sobě spojit překřížením přízí.

IMAG2445

Pletením každého prvního oka anglicky hladce, přidáním oka na začátku a na konci řady chodidlové i nártové části pokračujeme až k potřebnému vypočtenému počtu očí nutných pro obvod nohy. U jednoduchých ponožkových přízí a síle jehlice 2,5 mm máme, pro dospělou velikost, obvykle po třiceti očích na každé straně (šedesát celkem pro jednu ponožku), při pletení z dvojité příze po dvaceti čtyřech na každé straně (čtyřicet osm celkem). Pokračujeme v pletení již bez přidávání. Chodidlová část stále hladce, nártová část zvoleným vzorem.

IMAG2446

Po upletení potřebné vzdálenosti (měřeno od nahození) začneme přidávat v chodidlové části na klínek. Přidáváme opět za a před krajovým okem, ale ob řadu. Přidáváme tak dlouho, až máme na chodidlové části dvojnásobek očí než je na části nártové.
Jupí, propletly jsme se až k vlastní patě. Za domácí úkol si zopakujte kudy tudy na zkrácené řady.
Pata příště. U svého prvního páru jsem se soustředila na pletení tak moc, že jsem zapomněla fotit. Mám upletené špičky druhých ponožek, tak hned jak budu u paty…

oldwomen se představuje:

Źiju mezi lidmi a zvířaty a tak píšu o lidech a zvířatech kolem sebe.
Příspěvek byl publikován v rubrice šmodrchání. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 reakce na Ponožky pletené od špičky – chodidlo

 1. oldwomen napsal:

  Ono bych už asi pokračování nafoceno i měla, jenže jsem si střihla jedny fusky pletené „normálně“ současně na kruhové jehlici. Jde to také docela snadno.

 2. „jsem si střihla…“ to mne přivádí k údivu, úžasu atd. Jednou chci tohle taky napsat… Mávám do dálky Marcela

  • oldwomen napsal:

   Studovala jsem vaše palčáky. Ze hřbetní části jsou krásné. V dlaňové ale postrádám klínek na palec. To je trošku nepohodlné pro nošení. Navíc klínek není žádná složitost.
   Po víkendu mám (vánoce na krku) naplánované pletení rukavic. Nechtěla jsem, ale udělám ještě jeden pletařský blog.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s