Cenzurováno

Bývával takový pracovní post. Lidé na něm zaměstnaní pročítali soukromé dopisy posílané z bojiště, vězení, uzavřené oblasti, a pokud našli cosi závadného tak štětcem namočeným v tuši příslušné slovo, či větu, začernili. Také v tiskárnách bývali. Četli korektorské obtahy – a pak místo článku s haldou písmenek bylo v prodejném výtisku bílé místo a lakonické „razítko“ – CENZUROVÁNO.
Ano, o idylickou První republiku jde. I o spořádanou Ká und Ká monarchii. Dohled nad občany budujícími lepší společnost a řídící se „Kodexem budovatele komunismu“ dostatečně často připomínají a zveličují současní psací zaměstnanci deníků všelikých.
Jásali jsme, když nám pokrok Internet dal. Jů, to byla informační smršť. Nekašírované informace. Syrovost sdělení. Halda balastu. Chceš mít? – Udělej si! – Tu máš návod.
Peníze přestaly ležet na chodníku, běh serveru něco stojí, poskytovaný redakční systém je zdarma jen zdánlivě. Chceš mít? – Kup si – Tu máš seznam adres.
Stalo se. Ukazovat se na veřejnosti mohou jen líbivé objekty. Stáří i projevy nemoci jsou tabu. Platí pro lidi i zvířata. Dobře, přijatelnou budiž fotka tváře tuze vrásčité a nebo sedřených starých rukou, ale raději to hoď do „fotošopu“ a udělej černobíle, jako že Umění.
Stalo se. Internet je věcí běžnou a součástí nějaké virtuální sociální sítě je snad každý, kdo má mezi půlkami vyměšovací dírku. Pěkně mezinárodně se druží milovníci mrkve, odpůrci včel, přátelé pěstních klínů, žrouti elfů… . Jeden by si až myslel, že v rámci úzce profesní skupiny budou respektovány neretušované skutečnosti. Již jsem zažila vyhození člena (skupina chovatelů ovcí) za opakované vložení fotky staženého berana. Žádná surovost vůči zvířeti, žádné mimořádnosti okolo. Jen kapitální kus chladnoucí pověšený za zadní běhy. Jen místo zdánlivé sterility jatek tvořil pozadí sad.
Včera jsem viděla, opět v uzavřené chovatelské skupině, šokující obrázek jalovice s mokvajícími mapami v olysalé kůži. Připouštím, že úvodní satus „A hádejte proč“ nebyl nejšťastnější. Ochotů datlovat okamžitě udání příslušné veterinární správě bylo víc než dost – a číst dál už pro ně byla dřina. Ale také velká chyba. Protože onu jalovici brzo na jaře, ve věku odstávčete, kousla zmije. Chovatel na poranění nepřišel sice hned, nicméně si povšiml změny chování zvířete, zavolal veterináře, veterinář správně diagnostikoval, podal léčivo, jenže jalovice se v čase boje jedu s protijedem stala fotosenzibilní. Při horečnatém stavu jí vylínala srst až na kůži (také žádná mimořádnost) a jarní sluníčko jí spálilo. Po chovatelské stránce má příběh dobrý konec. Jalovice je prý připravená k připuštění. Předpokládám, že onen chovatel má zdokumentovaný celý hojící proces a že jej chtěl po částech publikovat. Zmije jsou v našich končinách běžné, uštknutí skotu je jevem sice vzácným, ale nikoli vyloučeným.
Proč nebude onen chovatel pokračovat? Protože status vydržel „na zdi“ necelý půl den. Nyní místo něj „visí“ bílé místo a v něm nápis odstraněno.
Správci úzce zájmových skupin jsou malí páni.

Reklamy

oldwomen se představuje:

Źiju mezi lidmi a zvířaty a tak píšu o lidech a zvířatech kolem sebe.
Příspěvek byl publikován v rubrice povzdechy. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

4 reakce na Cenzurováno

 1. Kutil napsal:

  Jo, praskáči. Tu píšou na národní výbor, tu radě televize, tu správci webu, ale i s nimi se musíme naučit žít. Pan chovatel si k publikování holt vybral špatné periodikum…

  • oldwomen napsal:

   O nevhodnosti místa k publikování nemůže být řeč. Za prvé skupina je neveřejná – příspěvky se zobrazí jen členům. Za druhé se jedná o skupinu chovatelů hospodářských zvířat – žádní přílišnou péčí a personifikací zvířete trapiči malých plemen psů a zakrslých králíků. Za třetí kromě chovatelů užitečné zvěře jsou členy skupiny i zootechnici a veterináři. Rozjíždělo se velice zajímavé vlákno. Práskači se vyblili na samém začátku, pak už byl problém mimo hranice jejich chápání, ale pochopili, že i kdyby vydolovali které že to hospodářství, tak že by stejně nepochodili, protože týrání se neděje.
   Za zmínku stojí, že jen dle fotek, odhadovali jarní sluníčko koňáci. Správce skupiny příspěvěk nemazal. To bylo dílo někoho „vyššího“
   Však se zeptejte Honzy Krůty, jak se mu dělalo promo poslední knihy na facebooku 🙂 . Jsem zírala, co už je označováno za pornografii.
   Laikovi se na to špatně kouká, ale pro chovatele nehypochondra jsou třeba fotky pitev velice cenný studijní materiál. Patologické změny na orgánech díky parazitům, ochoření. Často preventivní rozbory problém neodhalí, ale při brakaci a následné porážce je třeba na plicích něco jinak – hned je jasno, co na koprologii a sérologii požadovat.
   Naučit se žít s práskači není až tak důležité. Užitečnější by bylo naučit se je posílat do kAnálu 🙂

   • Kutil napsal:

    Nevím, s něčím podobným jsem se nesetkal. Píšete správce, z toho soudím, že se komunikace odehrávala na webu, který patří někomu jinému než některému z účastníků diskuse, tedy na webu, který funguje na stejném principu jako například tento váš blog. Někdo konkrétní ho fyzicky vlastní a vám poskytuje prostor pro aktivity. Pak ovšem může o vašich aktivitách rozhodovat, jak uzná za vhodné, kodex nekodex. Ono to vypadá jako harmonická symbióza, majitel vám poskytuje prostor, vy mu přivádíte příjemce reklamy, ale jako blogerka jste vy na tom kratším konci. Jiné by bylo, kdyby si někdo z diskutujících našel providera, koupil si od něj hosting, vytvořil web a na něm provozoval zmíněnou skupinu. Pak by bylo jen a jen na něm, co zveřejní a co ne. Nebyl by nikdo „vyšší“ než on. Tedy – samozřejmě provider, jenže pro něj je to byznys, záleželo by na smlouvě. Nejspíš by svého zákazníka nejdříve upozornil, že dělá webem něco nezákonného a že se to dotýká i jeho, smáznul by ho teprve, když by přestal platit nebo zasáhla policie… Ale tohle berte s rezervou, vy znáte podrobnosti, to mě jen napadlo, když jsem vás četl. A nemyslím si, že zrovna vy byste se řadila mezi ty, kteří se domnívají, že všechno, co je veřejně přístupné, patří všem, a že tedy o tom také může každý rozhodovat. A že když vlastník vaš text nebo vaši fotku nechce, tak je to cenzura.

 2. Liška napsal:

  To je hrozně zajímavý.
  Jsem docela ráda, že jsem si to mohla tady přečíst – jinak bych se o takových věcech nedověděla. Netušila jsem, že se takhle na internetu maže, ani že existují internetové skupiny chovatelů.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s