Chcípla mi koza. Panebože, prosím, zařiď, aby sousedovi chcípla taky. Nebo raději dvě.

Článek (http://zpravy.ihned.cz/cesko/c1-62535170-kdo-bude-tridit-usetri-za-popelnice-ministerstvo-chysta-ekologicke-bonusy?utm_source=mediafed&utm_medium=rss&utm_campaign=mediafed) v dnešním IHNED.cz nekomentuji.
Řadím jej do kategorie „svůj denní počet úhozů prodat musím“.
Zaujal mne ale příspěvek v diskuzi. Cituji překopírováním:
„22.7.2014 08:34
Jak je to s kovovým odpadem?
Prý připravují zákon, podle kterého se již nebude ve sběrnách vykupovat kovový odpad od fyzických osob. Prý kvůli krádežím. Takže kvůli krádežím pár lidí (hlavně z romského etnika) nebude zbytek lidí dostávat za odevzdaný kovový odpad ani korunu? Prý budeme moci do sběrných kontejnerů na kovový odpad dávat odpad zadarmo. Takže my z rodinných baráků co se potřebujeme každoročně zbavit různého železného, hliníkového i měděného odpadu a to nemáme dostat ani korunu. Tak to hóólt staré hrnce, staré kolo, zbytky trubek z různých rekontruskcí a pod. budeme házet do lesa. To bych byl blb, aby to zadarmo dával do kontejneru. To zadarmo klidně hodím i do řeky.“
Tento diskutér zvolil velice příhodný nick „odpad“.
Nomen omen chtělo by se zasyčet.
Případně se rozbrečet „když-já-tomu-nerozumím“.
Neznám jednu jedinou vesnici, na které by nefungoval minimálně Sbor dobrovolných hasičů. Pokud připustím relevantnost zdroje „prý“, stejně nevidím důvod ke znepokojení. Jen a pouze nebudu ob týden nosit vylízané paštikové konzervy do pangejtu, když tam to je zadarmo, ale jednou či dvakrát do roka, o železném dni, jimi naplněné proděravělé hrnce a prorezlou popelnici šoupnu před vrata a přihodím k nim staré kolo, zbytky trubek a rýn. A budu mít dobrý pocit z debordelizovaného baráku. Nebo si namlouvat, že si za tu moji hromádku odpadu koupili nový knoflíky na saka.
:znechuceně si uplivující krutihlávek:

Reklamy

oldwomen se představuje:

Źiju mezi lidmi a zvířaty a tak píšu o lidech a zvířatech kolem sebe.
Příspěvek byl publikován v rubrice jak to vidím, povzdechy. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

13 reakcí na Chcípla mi koza. Panebože, prosím, zařiď, aby sousedovi chcípla taky. Nebo raději dvě.

 1. oldwomen napsal:

  Řve na mne WP, že toto je pětistý čtyřicátý pátý příspěvek na tomto blogu. Pěkné číslo. Skoro bych si měla promýšlet nějaký satanistický. Šest set šedesátý šestý blábol bude zveřejněn… letos ještě asi ne 🙂

 2. Sedmi napsal:

  koukam, ze na tu ceskou vesnici asi fakt nemam nervy…

  • oldwomen napsal:

   Dle jednoho blba nelze soudit. Navíc – objevilo se v diskuzi pod podivným článkem. Takže to úplně klidně mohl napsat kdokoli.
   Ne snad, že by Step byla ráj na Zemi obydlený jen a pouze pomocnými andělskými bytostmi 🙂 prostými závisti a podobných špatností, ale třeba co se odpadů týká, nemohu si stěžovat. Za popelnici platíme paušál dvě stovky na hlavu a rok. Odvoz ob týden. Protože domovního odpadu vyprodukujeme relativně málo. A protože obecní platby za něj je dotována ziskem ze separovaného sběru. Jednou měsíčně je přistaven kontejner na velké věci. Třeba koberce, matrace a tak. Plus k tomu jednou ročně nebezpečný odpad, elektroodpad, vyjeté oleje (ty mám pocit dokonce vykupují), autobaterie. Zvony na sklo a plasty jsou asi na pěti místech a celkem dobře rozmístěné. U hospody, u samošky, na křižovatkách stezek i ulic směrem k návsi. Na papír je minimálně třikrát do roka přistaven kontejner a nikdy nezůstane jen u toho jednoho, jednou ročně báby z klubu seniorů vybírají dál použitelný textil a hračky pro charitu – hadry se sráží ve skříni snad každému, sem tam nějaká odúmrť. Máme na vsi prodejnu elektro, na drobné dosloužilé spotřebiče je tam volně přístupný koš a na vybité monočlánky a baterky krabice. Železnou neděli pořádají na střídačku snad všechny spolky.
   Samo, že si to můžeš syslit a obrážet sama sběrny. Hlavně papír a kovy.
   Ale když spočítáš projetý benzín, zabukovaný čas a porovnáš to s utrženými drobnými….
   A v dědinách široko daleko je to stejné.
   Čestné slovo jsem při výletech po širém okolí na černou skládku nenarazila už tak dvacet let. Minimálně. Ó, moci toto konstatovat i o nepřejícnosti, závisti a tuposti.

 3. Kutil napsal:

  Přinesu do sběrny železo, dostanu peníze na konto, žádná hotovost – sakra, nemůžu krást železo, nemám konto. Resp. nemám anonymní konto.

  (Osobně však myslím, když už poslanci mydlí ty zákony jako Baťa cvičky, že by mohli přijmout: když ve sběrně objeví orgány činné v trestním řízení kradenou kovovou věc, má se za to, že je viníkem ten, kdo ji právě drží, anóbrž sběrnárník; půjde do basy. Dneska má vejvar třeba z kanalizačních poklopů nebo z kabelů železnice, které mu kdokoliv přinese, a vejvar je to pěkný, takhle by měl utrum. Nebo aspoň trošku stažený zadeček. Je to prostě byznys.)

  P.S.: Na tom tématu mě nezaujala ani tak diskuse, jak to, že se zase vymýšlí, jak lidi donutit, aby na sebe práskali…

  • oldwomen napsal:

   V Brně „nedotknutelní“ vesele (opakovaně) vybrali sběrnu a kov odevzdali hned v té vedlejší. Přes ulici.
   Ono stačí už jen to, že při návštěvě sběrny druhotných surovin za účelem zhodnocení debordelizace vlastního domu/dvora musím předkládat občanku, že abych se třeba nějak výrazněji neobohatila a nevyklouzla berňáku ze spárů.
   Průšvih je, že třeba zákaz výkupu kanalizačních poklopů, litinových křížů a podobně, by nic neřešil. Zloději by je dokázali rozmydlit na neidentifikovatelné části.
   Hm, ze sběrny mám, za cenu kovu, napaječky pro dobytek. Měla jsem kliku, přijela jsem s prorezlými radiátory ve chvíli, kdy dojel restituent bourající kravín.
   Článek jsem vyhodnotila jako polotovar. Snah o výhodnost donášení a práskání na bližní je povícero. Nejen pod pláštíkem zelenokhmérským. Viz aktuálně třeba rovnítko mezi odběratelem elektrické energie a černým odběratelem televizního signálu.

   • Kutil napsal:

    Článků se vyrojilo hafo, protože teď k tomu poslanci schvalují zákon nebo novelizaci, nebo to už snad schválili, nevím. Budou se vám, vesnickým, koukat do popelnice a běda, když tam budete mít něco, co tam nepatří. Kdo se bude koukat? No, přece soused, a pak vás napráská. Prý to tak snad funguje ve Švýcarku. Br, tam bych nechtěl žít. Jak se to bude řešit na sídlišti, nikdo neví (prý kontejner s nevhodným odpadem nevyvezou, uliční výbore, starej se). A sběrny? Navrhují, aby je mohla povolovat a zakazovat obec (to navrhli poslanci, kteří si říkají pravicoví), potažmo kraj. Jasně, kámoši povolím, nepohodlnému zakážu (aha, tak proto pravicoví). Prostě se to vymýšlí, aby to bylo co nejsložitější, je to fakt dobrý byznys. Však třeba v Praze se teď zrovna vede dost tuhá bitva, kdo bude smět odpadky vyvážet, respektive likvidovat. Řekněte, kdo normální by se chtěl přehrabovat v odpadcích, kdyby v nich necítil peníze… Seznam, co se nesmí vykupovat? To je k ničemu, jak píšete, není spoluodpovědnost. Vykupovat můžete, co chcete, ale když se u vás najde kradená věc, jdete sedět vy, ne ten, kdo to přinesl. Že se pak budou bát vykupovat, že sběrny zkrachují. No, zdali. Obec bude mít kdykoliv volně přístupný sběrný dvůr, kam vše nepotřebné složíte, kdykoliv potřebujete (ne jako teď), a obec z utržených peněz od železáren zvelebí prostředí, ve kterém žijete… Že je to pitomost? Ne, jen názor.

 4. jolana88 napsal:

  Město je někde jinde. Cokoli „železného“ jsem tu ještě nezažila. Sbírání velkokontejnerem – 2xročně. Naplněn do 5minut poté, co jej přivezou. I kdyby 7x do roka – nemám šanci se tam s nákladem dostat… Válendu kilák na zádech neponesu. Kam šoupnu starý monitor a klábosnice zatím netuším. Když mě tatin vidí, jak vymývám plastlahve – i od oleje – modrá. (synek měl ve škole přednášku jak odpad před vytříděním připravit). Onehdá zažil šok. Vyzbrojen taškou plastů, natrefil se u odvozu zvonů. „Pán dal všechno kolem (a to tady, na rozdíl od Magořína, lidé nechají pečlivě i lahve v taškách!) do Obyčejného kontejneru. Proč třídím?“ netuším, může se zeptat hejtmana při další školní návštěvě magistrátu. Ceny za svoz jsou mastné. V Magoříně, kde na třídění nebyla ani třetina nádob, jsme platili třetinu za svoz. Nechápu.

  • oldwomen napsal:

   Jeden kontejner na sídliště dvakrát do roka, to je, jak když plivne do Evropy a zavře vrátka.
   Začínají se objevovat kontejnery na drobný elektroodpad (klávesnice). Už i v Městysi. Ve Městě asi taky, ale nemám čas a důvod se tam se courat. Monitor je už nebezpečný odpad a měli si ho po správnosti vzít v prodejně, kde jste kupovali noťas a nebo nový monitor. Protože poplatek za recyklaci si naúčtovali zcela jistě pokaždé. Jinak Město z cihel má jistě svůj sběrný dvůr. Tož tam to dovláčet.
   Já třídím pečlivě. Ani ne tak, že bych ekologisty nějak prožívala, ale proto, že pak mám prázdnou popelnici a můžu do ní podle naházet to, co tam nepatří a co bych jinak musela veleobtížně odvážet někam, nevím kam, na skládku. Zbytky ytongů, sutě, sem tam eternitová skřídlice. Popel z hnědého uhlí a nebo jiný sypký sajrajt, vždyť je to fuk. Popravdě – skutečného směsného popelnicového odpadu máme, co drahý přestal kouřit, půl igelitky za dva týdny. Kdybych se ztopořila a pečlivěji olizovala víčka z jogurtu a taky separovala korunkové uzávěry a nebyla líná vymývat pixly od rybiček a nosit cibulové šlupky na kompost, tak by zela prázdnotou.

 5. Witch napsal:

  U nás se už opakovaně odhalují některé pamětní desky. Jednu se povedlo rozlámanou skoro celou najít ve sběrně… Jinak jsme celé roky platili za divné ptáky, co třídí odpad a několikrát do roka ho odvezou do sběrny. Takže jsme popelnicováý paušál platili za dva paneláky dole, co bordelili a bordelili. Letos je nová popelářská služba. Několikrát nevyvězli přistvěnbou popelnici, protože mysleli, že ji vystrkujeme načerno, že jsme vykukové chalupáři 😉 byli překvapení, že v baráku žije několik lidí a furt.

  • oldwomen napsal:

   Mám nepříjemný pocit, že bronzové desky, litinové kříže a zdobné prvky, mříže a poklopy kanálů… tak to vše, že zanedlouho bude jen a pouze z počasí odolného plastu. Originály desek a zdobného litinového dědictví z minula bude uskladněno v lapidáriích a depozitech muzeí.
   🙂 občas mám odpadu, co nepatří do popelnice, hromadu. Jarní úklid stájí – rozšlapané plastové vaničky na maltu, kýble a tak podobně. Používám tyto baumax zednické verky jako napájecí a šlichtová korýtka a nudící se prase je nudící se prase…. Řeším to tak, že když vidím popeláře, no jo slyším, kdo má čas furt vejrat z vokna, tak na popelnici obskládanou horou tohoto položím karton piva. Ještě se mi nestalo, že by neodvezli 🙂

 6. libuše čermáková napsal:

  Jsem na odpad pečlivá a třídím, i když nerada. Jsme tak pečliví, že popeláře potřebujeme dvakrát ročně. Do sběrny odevzdáváme i plechovky od konzerv, od piva, obaly od kosmetiky atp. – a ono to pár korun taky vydá. To, že stát, který hravě zvládá pravidla pro řádné občany, nezvládá nastolení pravidel pro občany méně řádné, dopadne na ty, kteří vzorně třídí i drobné kousky odpadu. Vím, že rozjitřím mnohé duše, avšak kdo mi jen tak daruje třeba jen stovku, kterou získáme v kovošrotu? Že by stát? On za to železo někdo něco utrží, což lze odmávnout rukou a jít dál, vždyť pořád o něco přicházíme, inflace věčně číhá – ale pro někoho je i stovka navíc k týdennímu rozpočtu dosti příjemná. Ono by stačilo využít možnosti, jaké zákon poskytuje. Možná by tady i strážnící našli svoje pole působnosti, užitečnější, než přidělávání botiček. I když to je pro společnost finančně příjemnější, pokuty se do rozpočtu hodně hodí. Zákaz výkupu druhotných surovin od občana je řešení jednoduché a dělá se na úkor občana a to mi vadí, i kdyby se jednalo o pouhou pětikorunu. Zkuste si koupit chleba, když vám chybí zmíněná pětikoruna. A v lékárně – odpustí vám někdo z třiceti korun za recept třeba těch pět kaček?

 7. Quantio napsal:

  Jeden blbec nejsou všichni;)

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s