Nechápu

Mám rotační sekačku. Firma, která jí prodávala sice poskytuje servis, ale nekvalitní. Tedy nekvalitní z mého úhlu pohledu. Z pohledu firmy mají skvělé pracovníky, kteří si umí práci šetřit (čti každá oprava je na dlouhé lokty) a další práci si umí připravit (čti hned s uplynutím záruky za opravu se pokazí s tím samým a nebo kdykoli před tím s něčím jiným, co by se nemuselo pokazit, kdyby v rámci opravy toho jiného se mechanik nechoval jak cvičená opice a dotáhl i vedlejší šroubek, vyměnil opotřebení jevící těsnění a tak podobně nenáročně a vlastně levně). Servis firmy prodává i náhradní díly. Včetně těch z kategorie spotřební materiál, i blbka zvládá výměnu. Jenže za ceny značně nadnesené. Pochopila bych, kdyby servis „musel“ prodávat i s prací. Jenže cena náhradních dílů je stejně vysoká i při servisní opravě. Plus práce k tomu. A náhradní díly jsou málokdy na prodejně, nutno je objednat z CENTRÁLY (ó, ten tón důležitosti a vzácnosti tovaru v hlase ušmudlaného mechanika) a čekat, až dojdou. Den až měsíc. No nic. To bych snad zvládla z kusu plechu vykousat za tu dobu vlastními zuby a osmirkovat záděrami a mozoly.
Sekačka je běžné konstrukce, nejčastěji jsou potřeba vyměnit nože, pak sem tam se prodře bovden a o si budeme povídat, klínový řemen také není nepřetržitelný. Snažím se mít tato „kurvítka“ vždy minimálně ve dvou exemplářích. V případě nožů ve dvou sadách. Jedno na sekačce, druhé v šupleti.
Stalo se. Stařík surfoval a pilně si cosi z monitoru opisoval do bloku. Pak se otočil k žehlicímu prknu, u kterého jsem právě relaxovala nad košem správně zavlhlého prádla. A děl, že našel katalogová čísla kurvítek a že se to musí objednat. Přeslechla jsem, ukolébána nezvyklou péčí o mou zemědělskou techniku, to nejdůležitější. SE TO.
Stalo se. Středa odpoledne, nasekáno na dva dny, jen z louky odvážet. Pojezd nepojezduje, byť rychlostní páčku rvu přes rukojeť řídítek do dlaně sebeusilovněji. Nu, což. Čtvrtek večer je drahý doma, ráno seřídí a případně vymění, však říkal, že objednal a nějaký balíček jsem mu vyzvedávala… Při vytažení sekačky na vozík jsem si všimla, že mne někde v krtinci opustil jeden nůž i s čepem. Však drahý objednával. V obvyklou hodinu telefonuji se vzdáleným drahým drahým. Jen na okraj se zmiňuji se sekačkovou lapálií. A dozvídám se, že na jeho stole je pod monitorem lísteček se seznamem potřebných náhradních dílů, které mám sehnat v té prodejně, co je taky na lístečku, ale nemá tušení, kde se ve Městě nahází. Že se právě kouká na jejich stránky a že to mají všechno skladem.
Dívám se načmárlou adresu pod nudlí osmimístných čísel. Mám představu, kde by to mohlo být.
Druhý den jsem na správné adrese bez bloudění. Vidím firemní logo. Nikoli vlastní firmu. Že prý se vloni přestěhovali do Jiného města.
Volám spřátelenému zásobovači ze zemědělského družstva. Jestli neví, kde v Jiném městě… Neví. Ale radí mi jinou prodejnu na okraji Města.
Firma s prodejnou na okraji Města vede nesmiřitelný boj s firmou, u které jsem kdysi zakoupila sekačku. Mají sice na prodejně ty samé, od toho samého výrobce, náhradní díly na ně vedou, ceny mají velice příznivé, ale na tu moji nemají a neprodají a porovnávat díly nebudou. Stejně by museli objednat z CENTRÁLNÍHO skladu. HOWGH. Tak si trhněte nohou.
Zalévám si kávu, zadávám do vyhledavače název firmy a Jiného města. Přilévám mléko a vyťukávám telefonní číslo. Ano jistě, není problém, jen to nemáme na prodejně, musíme objednat ze SKLADU na druhém konci republiky. Snad zítra kolem poledne…
Nevím jak kdo, ale já si začínám myslet, že firemní prodejny náhradních dílů jsou zcela zbytečnou nákladovou položkou. Stačilo by posílit řady skladníků někde v hale místo pole a poptávaný tovar rozesílat. Je přeci jedno, jestli jede PPL, DDL a nebo jiný pošťák přes celou republiku do pro/výdejního místa a nebo do dědiny vedle.

Reklamy

oldwomen se představuje:

Źiju mezi lidmi a zvířaty a tak píšu o lidech a zvířatech kolem sebe.
Příspěvek byl publikován v rubrice povzdechy. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na Nechápu

  1. jolana88 napsal:

    perpetum mobile (ne)tržního hospodářství? tuto mnohde nevypadá na tisíce děkovných dopisů … šlehlo by mě 😡

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s