Jak se chystá výstava – den pátý (předpremiéra)

Pátý pořadatelský den  je dnem hektickým. Časně zrána poslední opozdilci ubytují přihlášená zvířata ve výstavních klecích a úderem osmé ranní páni posuzovatelé vytáhnou z kufříků pracovní (převážně bílé) pláště, soupisové archy, oceňovací lístky, Vzorník plemen (slepic, vodní drůbeže, králíků, holubů……. dle specializace každého), propisky, brejle, ukazovátka, termosky s horkým kafem a nebo čajem (v hale je teplo stejně jako venku – plus mínus nula), poučí již poučené studenty střední zemědělské školy jak  chytat a nosit zvířata a šup šup, žádné zdržování, zvěře hodně, času málo.

Prohlíží se pírka i chloupky, ty co jsou vidět  a dělají potěchu oka člověčího a i ty, co vidět nejsou a dělají teplo tělu zvířecímu. Kouká se, jestli je oko zvířecí jasné a živé a správně barevné. Kontroluje se tetování v králičích uších a kroužky na ptačích nožkách. Zkoumá se, zda je zvíře holka a nebo kluk. Jestli je správně rostlé a hmotné. Když si posuzovatel není jist svým soudem, hlavně ohledně barvocitu, jde se poradit s kolegou. S kolegy. Občas je to debata vzrušená. Kolik posuzovatelů, tolik názorů, a slečnám zapisovatelkám tuhnou zimou kolena, mrtví prsty na rukou, dělá se svíčka u nosu a přestává psát propiska.

Garanti pomáhají nosit zvířata, připravují si konve s vodou, pytle s pšenicí, kontrolují, zda jsou opravdu ve všech klecích krmítka a napaječky a čekají, až posuzovatelé skončí práci, slečny zapisovatelky pověsí do připravených průsvitných obálek nad klecemi oceňovací lístky a odejdou s mládenci nosiči do bufetu na zasloužený oběd a horký čaj.

Posuzovatelé jednotlivých plemen v hloučku chodí uličkami, povídají si o dnes vystavovaných zvířatech a dohadují se, která zvířata budou oceněna čestnou cenou (a chovateli přibude další lapač prachu, é pohár, do vitríny) a které je šampiónem výstavy.

Hotovo. Všechna zvířata jsou obodována, čestné ceny uděleny, klece oceněných jednotlivců i kolekcí označeny. Tvůrci katalogu přivolávají na své ruce záněty karpálních tunelů snahou zavařit klávesnice, aby katalog mohl konečně putovat do tiskárny.

Posuzovatelé si sdělují v bufetu klípky a drby a tak podobně člověčensky.

Garanti dolili do napaječek vodu, dosypali zrní do krmítek, zametli rozházenou podestýlku a radují se, že jdou domů a že ještě za světla nakrmí a obstarají své soukromé zvěřince. Protože zítra bude dlouhý den, zítra je vyvrcholení všech příprav, zítra ráno o deváté se otevře brána a začne blázinec. Do haly se nahrne chovatelská veřejnost…………..

Momentky mají mizernou  kvalitu, stejně jako měly předchozí. Mobil a málo světla a rychle se hýbající focené objekty.

IMAG1812 IMAG1769 IMAG1772 IMAG1773 IMAG1777 IMAG1779 IMAG1780 IMAG1781 IMAG1783 IMAG1786 IMAG1787 IMAG1788 IMAG1791 IMAG1792 IMAG1793 IMAG1796 IMAG1798 IMAG1800 IMAG1805 IMAG1810 IMAG1811

Reklamy

oldwomen se představuje:

Źiju mezi lidmi a zvířaty a tak píšu o lidech a zvířatech kolem sebe.
Příspěvek byl publikován v rubrice jak to vidím. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 reakce na Jak se chystá výstava – den pátý (předpremiéra)

  1. oldwomen napsal:

    Vím, momentek je hodně. Nevěděla jsem, jak jinak přiblížit poslední neviditelnou fázi příprav Oblastní výstavy drobného hospodářského zvířectva Morava a Slezsko na Výstavišti v Přerově. Navíc se do zákulisí chovatelské výstavy často nepodívá ani letitý chovatel.

  2. Witch napsal:

    Díky za zajímavý exkurz. Od chvíle, co jsem také poáchala nějaké vystavování, docela jsem si říkala, že se zvířaty by to sranda nebyla – kdykoliv je nějaká výstava chovatelů u nás. Vida, opravdu není…

  3. jolana88 napsal:

    Uctivý hlubokosklon… dokud chutná, pořád dobré – to k té zahřívací sklínce, zasloužené. Rarity neocením, poznám slípku, králíka – peří, chlupy. Ále – stejně je fajn vidět, že to lidi porád baví. Díky

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s