Áchich ouvej bulvární meteorolové

Psali dnes na Novinkách, že v neděli hupne do Kotliny i Úvalu, o Stepi nemluvě, arktická zima. Teplota vzduchu se bude pohybovat těsně kolem nuly. Pak prej, že se globálně neotepluje, když za arktickej mráz se už považuje nula. No jo, to jsou samý srandičky z okluzního, teplýho i studenýho franty. Napsat, že území České republiky zasáhne koncem týdne frontální systém… to by nebylo žádný drámo a klikanců by bylo jen pár. Jéžiš, jak mně chybí hlášení rozhlasu s informací o rosném bodu a předpověď počasí bez žertíků nad poctivou synoptickou mapou.

Tak si to shrneme. Je dvaadvacátého listopadu. Step je v nadmořské výšce 203 metrů. Dny jsou mlhavé, protože je čas spíše inverzního počasí.  Ale za poledne vidíme tak na dvě hodinky sluníčko a sundaváme při venkovní práci bundy, protože rtuť teploměru atakuje plus desítku a klíďo píďo se i k patnáctce na chvíli přitulí.

Havrany tu máme od dvacátého čtvrtého října. Krákorající hejna přilétla uspat babí léto a vrátit čas zpět k dávnému normálu.

Sem tam se slejvák hněvivě rozeběhne po kraji a ohladí ostré hrany vln hluboko zoraných polí. Stromy jsou již povětšinou bez listí, ale šípky ještě nejsou namrzlé a drží na větvičkách velice pevně. Stejně tak nejsou opadané bezinky, dřínky a hloží. Ptáci mají stále hostinu k vykrmení se. Kozy jsou jak medvídci a cpou se až k prasknutí. Kráva má chlupaté vemínko a také se snaží založit si pár kil loje navíc. Zima bude a bude mrazivá.

Včera jsem v sadu viděla roj komárů.

Ach, bože. Však se koukněme jen na pranostiky vážící se ke svatému Martinu, Cecílii, Barboře, Kateřině…..

Mínus jedna nad ránem není arktický mráz. Mínus jedna nad ránem je na čtyřicátém devátém stupni severní šířky, ve vnitrozemí kontinentu, přátelská teplota. Platno i pro pražáky na padesátém stupni severní šířky 🙂

 

 

oldwomen se představuje:

Źiju mezi lidmi a zvířaty a tak píšu o lidech a zvířatech kolem sebe.
Příspěvek byl publikován v rubrice Až já budu velká ...., jak to vidím, povzdechy. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

8 reakcí na Áchich ouvej bulvární meteorolové

 1. Sedmi napsal:

  tady se pocasi taky nejak popletlo… jsem zvedava, jak to letos nakonec bude vypadat…

  • oldwomen napsal:

   Tady je počasí, s ohledem na roční dobu, vlídné a příznivé. Popletení jsou produkti žurnalistických studií potící dramatické reprtáže o klimatu. Ehm, „o“ mi ve slově předchozí věty nevypadlo.

 2. jolana88 napsal:

  snad jim 50stupeň brání v rozhledu? 😉 nemám odvahu o počasí číst. autory přezdívám „vlající trávou“. kdysi jeden vítal Moranu hezky, akorát o tři týdny dřív; vylepšeno článkem – „nevěřte pranostikám“ .. nemám čtvrté období ráda. vidím trsy jeřabin, nespadané listy – dokoupím svetr, zkontroluji rukavice

  • oldwomen napsal:

   Já mám ráda Advent. Vánoce už mám „na háku“. Ale právě se vlekoucí dny miluji. Je to čas tvůrčího odpočinku. Snad od počátků světa. V mém případě. Předloni jsem si Adventem moc baterky nedobila, vloni jsem je ještě spíš vybíjela – a letošní horké léto mi zahrozilo a babí mne vypnulo.
   Jo, štrikuju si luxusní podkolenky, koumám jak uříznout silný molitan do kulata (polštář podprdelní do křesla), krb rodině z pracovny nevrátím – může začít sněho-dešťo-mokro-pad.

 3. lukrecia napsal:

  Je to dva dny, co jsem potkala komára v koupelně! Nepochybně číhal. Ona to jistě byla komářice, ale proč to v běžné řeči zdůrazňovat? A tlustá byla velice. Asi v noci v ložnici vydatně hodovala. Rozkvetla nám přesazená chryzantéma – letos podruhé, tak proč se divit meteorologům, když v tom mají zmatek i kytičky? Vlahý podzim mi vyhovuje, je to lepší, než když nás sevře dvoumetrová závěj a při vysvobozování nás, zachumelených lidiček, uvízne i traktor. Když je zrovna v běhu žlučníkový záchvat, bere člověk na milost i globální oteplení.

 4. oldwomen napsal:

  🙂 kamarád se přestěhoval do kraje, kde když umře staříček, tak se buď rakev použije jako sáňky (hřbitov je v údolí), nebo se v jeho komůrce přestane topit a staříček na katafalku počká do jara. Každý tam ví, že jak se z nebe začne snášet první sněhová vločka, tak konec s maroděním a nebo vijó fofrem do špitálu a zvostaň tam až do jara. Bydlíme ve stejném kraji. Zlatý bláto Stepi.

 5. lukrecia napsal:

  Když je nachumelíno a já koukám oknem do vsi a nad střechama stoupá dým, je to jako od Lady. Hlavní je, koukat přes to okno. Časy sáňkování už minuly a procházka zahřeje jen občas. Zima je i romantická, když ji vidím z teplíčka! Když pak dorazí první kalamita, je vždycky překvapivá!Obávám se, že ta nula se projeví na našich silnicích podobně, jako když by k nám zavítala zima od polárního kruhu. Jinak nic nebude fungovat jak by mělo a za vším budou zhoršené klimatické podmínky.Celoživotně čekám na nějakou originální výmluvu – a pořád je to na jedno brdo.

 6. Witch napsal:

  Už nevědí, jak si pleskat játra… Taky jsem si u arktické zimy poťukala na čelo… 😉

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s