Nečitelný ČEZ

Přišlo roční vyúčtování elektriky. Sdělila jsem Staříkovi výši nedoplatku. Stařík předvedl ukázkový tanec svatého Víta s akcenty psotníku a při pohybové kreaci se doprovázel hysterickými výkřiky. Připouštím, že i mne částka na složence drobně překvapila. Počítala jsem z nedoplatkem do výše měsíční platby. Byl cca o padesát procent vyšší. Jo, je to darda. Ale že by byla likvidační?
Samo, že s vyúčtováním přišel i nový rozpis měsíčních plateb. A samo, že je o tisícovku vyšší, než bylo letos. Další kolo Staříkovo hysteráku.
Chápu, že se čílí nad předepsanou sumou, také se mi její výše nelíbí. Jenže v platbě ČEZu jsou soustředěny veškeré energie, které spotřebováváme. A vlastně jsou to prakticky veškeré náklady spojené s bydlením. Se spotřebou do tří kubíků pitné vody ročně je částka na složence VaK po rozpočtu na jednotlivé měsíce směšnou, stejně tak domovní daň i obecní poplatky.
Dokud Stařík nebude myslet o zimu dopředu a nedocvakne mu, že když nenadělá dřevo (ta moje biomasová hromádka ze zahrady a dovláčených větví na okus je asi tak na deset dní topení v kotli plus všechny letní grilovačky) minimálně s ročním předstihem, tak holt dokonalý zplynovací kotel je jen krám zabírající místo, o připojených akumulačních nádržích (fakt to výrazně zefektivňuje provoz) nemluvě, a účty za dodanou energii budou takové,jaké jsou.
Proč dlouhý a trapný osobní úvod? Protože již týden je nosným tématem Britských listů vyúčtování ČEZu. Začalo to celkem nevinně. Samoživitelka a matka tří nezletilých dítek dostala fakturu, protočily se jí panenky, napsala poníženou supliku a připojila číslo konta, že kdo má, ať dá… odkaz viz strejda Google. Hned se vyrojily reakce plné jak knížecích rad, tak i výkřiky napadající cenovou politiku společnosti, její asociálnost, nenažranost a tak podobně a furt do kolečka do kola.
Myslím, že všem je jasné, že co spotřebuji, to musím i zaplatit. Ať se mi to líbí nebo ne. Jasně, že současná domácnost má násobně vyšší spotřebu elektrické energie, než měla domácnost prababičky. A to i v případě, že elektřinu nepoužiji k přitápění či ohřevu vody na mytí a na vaření. Za pohodlí a přenechání dřiny strojům musím zaplatit.
Jenže bych si ráda spočítala, kolik aktuálně platím. A to prosím pěkně nejsem schopna. Strávila jsem nad fakturami ČEZu několik večerů a snažila se je rozklíčovat. Vytvořit si vzorec, do kterého dosadím spotřebovanou energii a vypadne mi pravdivá částka. Dobře, mají údaje v mega wattech. Přepočet na kilo watty je sranda. Jenže se ztrácím ve scientologii výpočtů podpor pro OZE a plateb za distribuci. Nechápu, proč, když se silová elektřina prodává řádově o haléře levněji, proč nakonec platím o stokoruny víc?
Nechápu, proč nemohu žádat o vyúčtování čtvrtletně či dokonce měsíčně. To by přeci neměl být problém. Nahlásím aktuální stav – a Jáchyme, hoď ho do stroje! – tolik včul zaplať.
Nechápu, proč nikde není uveřejněna celková částka za, no tak dobře megalomani, mega watt. To by přeci neměl být problém. Mám tarif ten a ten, „za jistič“ mám stálý plat takový a plus jsem spotřeboval ve vysokém tarifu tolik a v nízkém tolik, platím tedy za vysoký tento měsíc tolik a za nízký tolik. Pokrývá mi to inkaso? Ano – hurá! Ne – smolík, musím rozdíl odložit do obálky.
Jistě, překvapených, nepříjemně překvapených, spotřebitelů je letos hodně. Jenže, jestli si dobře vzpomínám, tak přitápět bylo nutno již koncem srpna. Babí léto bylo krásné a dlouhé, ale chladné. Neznám ve svém okolí jediného otužilce, který by si doma liboval v teplotách okolo čtrnácti stupňů. Pro procházku prosluněnou podzimní krajinou je to nádhera, stejně tak i pro práci na zahradě, ale pro večerní posezení třeba u knihy… auau… . A topná sezona se protáhla až do léta. Pamatujete, jak jsme se chechtali nad novými pranostikami – viz „Červen, topím jako kretén“?
Je mi jasné, že prioritně ČEZ nechce své maloodběratele likvidovat a hnát do dluhových pastí. Jenže třeba získat splátkový kalendář na nedoplatek je malý zázrak. Nehledě k tomu, že relativně blízká obchodní místa firmy toto neposkytují, musíte se jít pokusit se dohodnout – osobně; do „krajského“ sídla. V případě Olomouckého kraje je to Ostrava.
Chápu argumenty společnosti, že každý si může spotřebu ohlídat, ale viz výše uvedená složitost výpočtu konečné částky. Uznávám i to, že stáří a způsob používání spotřebičů se do účtu promítá výrazně, jenže co třeba zoufalci, kteří bydlí v developerských zázracích „každý byt je samostatná jednotka“ a kde v rámci modernizace bylo odstraněno dálkové vytápění i rozvod teplé vody, zazděny komíny?
Proč, když mi nejde několik hodin „elektrika“ nedostávám automaticky slevu za neposkytování smlouvou dohodnuté služby? Ano, chápu, že když vichr potrhá v kopcích dráty, tak že se výpadek projeví i v nížině, jenže za můj vyteklý mrazák, udušená kuřata, zachlazená vejce v líhni, namožené šlachy v rukou při dojení a vůbec veškeré nepohodlí i ekonomické ztráty ČEZ minimálně spoluzodpovědnost odmítá. Na druhou stranu této společnosti vůbec není trapné hodit na můj vrub jejich bankovní poplatky.
Mít monopol na strategickou surovinu i službu zároveň – přátelé splněný sen.

oldwomen se představuje:

Źiju mezi lidmi a zvířaty a tak píšu o lidech a zvířatech kolem sebe.
Příspěvek byl publikován v rubrice jak to vidím, povzdechy. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

17 reakcí na Nečitelný ČEZ

 1. Bavor V. napsal:

  Nechci působit jako naháněč, ale změna se někdy opravdu vyplatí. A nepodepsat víceleté smlouvy na neměnný tarif také.

  • oldwomen napsal:

   Podepsat fixní tarif také považuji za nerozumné. Změna dodavatele, vzhledem k tomu, že dráty jsou jen jedny… Mám na stole i faktury od EONu. Je to to samé v bledě modrém.
   Domnívám se, že strategické zdroje (voda, energie, přenosové soustavy, páteřní komunikace a železnice) musí být plně státní a generování zisku z nich by nemělo být prioritou. Čímž ale rozhodně netvrdím, že by měly být poskytovány zdarma a nebo že by se jimi mělo plýtvat.

   • Bavor V. napsal:

    Neexistují jen ti dva „giganti“

    • oldwomen napsal:

     Vím, ale o tom jsem opravdu nepsala.
     Malé společnosti mají aktuálně stlačené provozní náklady. Jsou velice závislé na tom, kolik je jim účtováno za používání přenosové sítě – kým pak asi?
     Musím zmizet do reality. Nashle v noci a nebo spíš v pondělí.

   • samazakanalem napsal:

    Budes se mozna divit, ale to o tech strategickych zdrojich a jak by mely byt statni dnes rika cim dal vic Britu. Prave na zaklade zkusenosti ktere udelali kdyz se to cele preneslo do soukromych rukou. Nebot je smutnou pravdou ze je v tom dnes jeste vetsi s prominutim bordel nez byl kdyz to kdysi statni uz bylo. Navic, nektere ty firmy stat nakonec musel zachranit – viz svrsek zeleznice, jinak nejezdily vlaky. Soukromy managemant totiz rozkradl (a rozkrada i jinde) co muze. Jo jo, on ten svet nakonec neni tak cernobilej jak jsme si kdysi mysleli a soukrome neznamena automaticky lepsi. Navic, u tak velkych projektu jako je voda, energie, doprava je treba mit taky urcitou koncepci a pak se tomu cele a delsi dobu venovat, ne ze kazdou chvili se zmeni majitel a ten to udela zase jinak.
    Britanie uz tohle vsecko jednou mela soukrome – po valce, kdy bylo treba obnovit hospodarstvi nakonec stat vzal pod sva kridla prave tyto subjekty, jako spolecne vlastnictvi vsech. Taky pak skutecne neco vybudovali ale s nastupem M. Thatcherove se na to zmenily nazory a co mohlo, to se budto zavrelo a nebo rozprodalo. Je treba ale rict, ze statni sprave techto strategickych zdroju narostly chute a tak trosku ten system zacala zdimat, do toho jeste odbory ktere uz taky nevedely roupama co dal. Neni se tedy co divit ze na to M.T. mela nazor jaky mela. Potud dobry, bohuzel se ale nyni ukazuje ze soukrome vlastnictvi tyto problemy nevyresilo, protoze firmy ktere dnes tyto zdroje vlastni a produkuji jsou cim dal nenazranejsi a bezohlednejsi, pricemz narod v podstate drzi v sachu. Vodu, energie a dopravu potrebujeme vseci. Tak se zdrazuje az tak, ze uz to zacina byt neunosne. V dobe, kdy tu lidi sedi ve studenych baracich – a to myslim fakt vyslovene studenych – a nedovoli si zatopit driv jak v listopadu a to jeste na par hodin denne – zapomente na to teplo co mame v baracich u nas – a pritom jeste plati stovky liber mesicne jen za tyto zakladni veci, si top manazeri firem jako Eon a British Gas rozdeluji miliony liber jako bonusy. Nikdo jim nezavidi dobry bydlo a vic nez slusny plat, ale toto uz je vyslovena sprostota a nemoralnost. Platy v techto spolecnosti se pritom tem obycejnym pracovnikum nezvysuji, nebo jen nepatrne v radu nekolika let. Zato vrcholovy management to zdima jak se da a neni proti tomu nikde zadna zbran. Stat s tim nema pravo neco delat i kdyby chtel a lidi at si treba trhnou nohou. Nebo zdechnou v mrazech. Opravdu nevim kam tohle jednoho dne dojde a kam az ty ceny chteji vyhnat.

 2. Maruna P napsal:

  Ach jo, tak ČEZ už posílal vyúčtování. Tak to náš EON na sebe taky nenechá dlouho čekat. Mám zas o jeden spotřebič více, ach ta závislost. Taky mi vadí to účtování do roka a do dne. Kdyby to dělali aspoň půlročně, sice nějakou rezervu člověk má…. U nás pořád s mužem řeším, že by se po sobě mělo zhasínat, že rádio a televizi současně nesleduje atd. Takže u nás budu ty tance provozovat asi já, protože jsem přece pořád říkala, že ….

 3. Kutil napsal:

  A vidíte, my máme zase opačný problém. Už třikrát za sebou nám při ročním vyúčtování vraceli přeplatek, respektive započítali ho do měsíční platby, zkrátka jsme dva měsíce neplatili nic. Oni vlastně s těmi penězi, co do nás dostávají navíc, mohou docela dlouhý čas disponovat…
  A Britské listy a jejich srdcervoucí příběhy? No, když myslíte.

 4. oldwomen napsal:

  Přátelé, domácí finanční hlídací saň jsem já. Nebyla jsem vyúčtováním překvapena. Staříkovo vzrušení by se bylo bývalo konalo, i kdyby nám v podstatě vraceli. Stále nepochopil, že platíme jedenáct měsíců v roce zálohu a že měsíc dvanáctý je čas srovnání se na nulu. Stejně tak mu nevysvětluji, že zálohu stanovují tak, že aktuální vyúčtovávanou částku prostě vydělí jedenácti. A stejně tak mu stále dokolečka neopakuji, že v té „obrovské“ sumě je skryta platba i za teplo a teplou vodu. Ani moc nezdůrazňuji fakt každodenních teplých večeří. Ani se nechlubím, že když přijde předepsaná nižší záloha, než jsme platili, že okamžitě volám zákaznickou linku a platbu vracím na původní stav. Protože nikdy nevím, jaká bude zima a lépe je se připravit.
  Vloni a předloni, vlastně tak sedm, osm let zpátky každoročně, nám taky vraceli, letošní topná sezona byla náročná.
  Ano, Kutile, začíst se do Britských listů vyžaduje značnou dávku aktuálního masochismu. Střízlivá a nebo v normálním duševním rozpoložení jsem schopna maximálně zakroutit hlavou nad perexy. Ale zase díky tklivému příběhu chudé nebohé zoufalé citově vydírající matky již nemám zatuhlý krk.
  Ano, vadí mi nemožnost zjistit aktuální finální malospotřebitelskou cenu megawatthodiny pro příslušný typ tarifu. To bych nebyla při vyúčtování překvapena vůbec. Ale cosi mi říká, že oné zoufalkyni by ani týdenní vyúčtování její spotřeby nepomohlo.
  Jó, moci kupovat „šťávu“rovnou z Temelína a nebo Dukovan, případně třeba z Lipna a vykvajznout se na větrníky i slunečníky….

 5. Strejda Olin napsal:

  OW, potvrdila jste mi to, na co už dávno nadávám – složitost a téměř nemožnost rozšifrovat vyúčtování el. V tom aby se prase vyznalo! Ono je to možná jednoduché, ale až po absolvování odborného školení. ČEZ není samotný. Téměř každé vyúčtování (plyn, dálkové topení a teplá voda, internet) je rébus. Nevím, proč je to tak složité. Vždyť by se to dalo lidem spočítat jednoduše. Odebrali jste tolik jednotek, jednotka stojí tolik, připočítali jsme za toto a toto tolik, počáteční stav, konečný stav, zaplatíte tolik mínus vaše záloha.
  Také si myslím, že výroba a distribuce elektřiny, plynu a vody by měly být státní, stejně tak půda, lesy, voda, nerostné suroviny, silnice a železnice. Kdo na půdě pracuje, ať je mu za symbolickou cenu pronajmuta. Kdo chce těžit, ať z toho platí pořádnou daň. Podobně i stavby by měly stát jen na pronajatých pozemcích od státu a nemělo by se s nimi kšeftovat.

  • jura napsal:

   Já to tušil, že jste bolševik… 🙂 Člověče, kolik jste vysadil stromů, potažmo lesa? Jedním z největších tunelů jsou státní dráhy. Na ty všichni doplácíme a ještě dlouho doplácet budem. Nejvíce zplundrované bývají státní lesy. O tom, jak zacházejí s půdou ti, kteří ji mají za pár drobných od státu, potažmo od drobných soukromých vlastníků, pronajatou, ani nemluvě. Za to, jak vypadá naše krajina, vděčíme hlavně tomu, že soudruzi jézéďáci několik desítek let na půdě, kterou lidem ukradli, resp. si ji bezplatně pronajali, hospodařili. A stále na ní, převážná většina z nich, hospodaří, protože prakticky zničili dvě generace sedláků a statky a hospodářství, které zplundrovali, prakticky nikdo zpět nechtěl. Zajeďte se mrknout někam, kde se to těm komunistickým zmetkům nepodařilo. Uvidíte, jak má vypadat krajina a pole.

 6. Markéta napsal:

  Stepní ženo, za ten dnešek moc děkuju! Za setkání i dárek. Já se svým dílem nikdy nedokážu rozloučit. Mám pocit, že nikdo nepochopí, co pro mě znamená a kolik večerů se mnou strávil. Děkuju!
  Markéta z Kančích hor

  • oldwomen napsal:

   Panebože, Markéto. Jsem velký dlužník. Viděla jsem zelené cédo, netušila co je na něm, bez brejlí nepřečtu. Ve vlaku cestou domů jsem se rozbulela dojetím poprvé, když jsem přelouskala obal. Teď se mi zamlžuje monitor, protože jsem nakoukla do obsahu. Wau, už aby končilo krmení zeleným a já měla uklizené louky. I kdyby byla zima veledlouhá, u kamen budu mít práce moc. Klika, že už nesvítíme loučemi 🙂 Samo, že jsem zatoužila se vším seknout, pohledat volný paličky, vypnout zvonek a dřepnout si k herduli.
   Děkuji, děkuji a ještě jednou děkuji.
   Ehm, loučení se s dílem… když dávám, pociťuji stud, že dávám nevhodné, vidím na své práci mraky chyb, bojím se, že dárek je z rodu danajských. Jsem velice šťastná, jestli se ti pidiprostírka líbí.
   Tak zase v říjnu, tou samou dobou na tom samém místě 🙂

 7. vonrammstein napsal:

  Mám EoN. Vlastně už ne, ustřihnul mě, bo jsem odmítl platit zálohy na baráku, kde už rok nebydlím a mám trvale shozenej hlavní jistič. Taky kouzelnej poskytovatel. Když jsem si opatřil čerpadlo a boiler, doplácel jsem 6 tisíc. Další rok, když jsem měl čerpadlo rozbitý a boiler odpojenej, doplácel jsem 7 tisíc. Následující rok za stejný konstelace mi 7 tisíc vraceli. Čert aby ten dobytek na vidle nabral.

 8. 747 napsal:

  Tak tak, náklady stoupají a asi bude hůř. Chystám se připojit k aukci odběratelů. 🙂

 9. Míla napsal:

  Občas nezaškodí si ty faktury propočítat, i přes jejich účelovou nepřehlednost to lze, jen si je třeba stáhnout ze stránek EONu či jiného poskytovatele ceníky. Asi před čtyřmi lety jsem dostala od EONu fakturu na nedoplatek asi11tis. – což bylo pro mě nepochopitelné, a samozřejmě likvidační, neb taková hotovost představovala roční úspory, pokud by nějaké tedy byly. Tak jsem se asi týden pídila a počítala… a co jsem nezjistila – udělali botu, protože nám v průběhu roku měnili elektroměr a nezapsali nové odpočty. Ten nový elektroměr samozřejmě nebyl na nule, vysoký tarif byl předimenzován a nízký naopak poddimenzován. Jim při tom vyúčtování vůbec nepřišlo divné, že spotřeba nízkého tarifu je záporná, napsali tam nulu, ale naneštěstí spotřeba vysokého tarifu vyšla trojnásobně, než reálná. Napsala jsem reklamaci s vysvětlením a beze slova ji uznali, spotřebu spočítali z minuloroční a ještě mi vraceli… Ono se do těch faktur vyplatí zahloubat, pokud se vám něco nezdá, podle mě spoléhají na to, že jim to projde kvůli té nepřehlednosti a hážou kolikrát numera od pasu.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s