My čekali jaro…

… a zatím přišel mráz… Zpíval Fešák Jindřich Šťáhlavský. Ach jo, skoro by to chtělo požádat o minutu ticha při vzpomínce.  Pátého února přešel na druhý břeh.

První sloka písně Jaro se mi poslední dobou vybavuje velice často. Samo, že to ve Stepi není až takový drámo jako v drsnejch horách Countrylandu, ale neutichající vichr je protivnej, mrazy votravný, seník prázdenej a po nové trávě ani památky, havranů na poli za humny jak naseto a k odletu se nemají, sakryš dnes je Popeleční středa, Svatej tejden v plným proudu a čápi nikde. Cifix, i tu polámaných větví zbavenou zahradu budu muset znova vyhrabat, protože ořešáky se  při včerejším orkánku zlehka oklepaly a mají nějak prosvětlenější koruny.

Tak změna. V roce 2013 budou vuřty nad volným ohněm dvakrát. V teplejší čas si dáme repete.

Studené jaro není v našich zeměpisných šířkách žádná mimořádnost. Podobné březnové teploty byly i počátkem padesátých a šedesátých let, prudké sněhové přeháňky na prvního května jsme zažili snad všichni.   Osobně nevidím jeden jediný důvod se podivovat  a vzrušovat a sestavovat katastrofické scénáře. Jen kroutím hlavou nad jekotem klimatologistů. Nemohu napsat klimatolog – to je člověk, který se zabývá klimatem bez podjatosti, bez vytrhávání dat z historického kontextu. Klimatologista slouží modle zeleného khmérství a kudy chodí, tudy řve, že katastrofa oteplovačská a kravám zakážeme prdět a vůbec všem bude nutno namontovat do gatí měřiče uhlíkové stopy a …… dinosauři vyhynuli, protože se z větrů po rostlinné stravě udusili a taky si tak i dobu ledovou přivodili.

U ranní kávy jsem se dnes dočetla, že za to, že si letos nad Stepí skřivan ještě nevrznul a za humny je hororově havranově, může dramatická obleva v Arktidě.  Prosím pěkně, nepopírám tuto souvislost.  Jen odmítám tvrzení, že tento jev je důsledkem globálního oteplování a blablabla alarmistické. Viz kroniky a portréty středověkých středoevropských panovníků a že největší dánský ostrov se jmenuje Zelená zem, ač je zatím stále celoročně pod sněhem…..

Mimochodem, i v letošním čase nečase již jsou na vrbových proutcích kočičky a z lísek a olší visí jehnědy a kopřiv i popence do velikonoční nádivky najdu u plotu dost. Kdyby se mi chtělo a překonala bych lenost a neochotu pobýt na větru déle než je čas nutný k obstarání zvířat a prošla se až k potoku, tak na Zelený čtvrtek mohu servírovat kopřivového špenátu plnou mísu.

Reklamy

oldwomen se představuje:

Źiju mezi lidmi a zvířaty a tak píšu o lidech a zvířatech kolem sebe.
Příspěvek byl publikován v rubrice povzdechy. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

14 reakcí na My čekali jaro…

 1. LadyEvil napsal:

  Naprostý souhlas se slovem klimatologista … případně bych donazval klimakteristou :))) Jako malý kluk jsem několikrát v různých letech chodil koledovat za chumelenice 🙂 A také si pamatuji na léta, kdy 24 -25 stupňů znamenalo kýžené horko a vyráželo se k vodě … tzv tropické dny se začaly objevovat až někdy v době, kdy jsem byl na výšce 🙂

  • oldwomen napsal:

   Doufám, že klimakteristu neodvozuješ od klimakteria. Hormonální bouře za stav počasí taky zrovna nemohou 🙂
   Jsme na rozhraní přímořského a vnitrozemského klimatu. Podnebí je tím dané. Viz zkazky o sedmi letech suchých (vnitrozemí) a sedmi letech mokrých (větry od moře), ze stejného ranku jsou i sedmiletí hojnosti následovaná sedmiletkou hladovou …
   Ano, také pamatuji více dnů v roce arktických než tropických.

 2. Bavor V. napsal:

  Jindřich Šťáhlavský už šel za Tučným? Nikde jsem o tom nezaznamenal ani tečku, natož čárku. Škoda ho.
  A s tím jarem? Já tvrdím, že není jara do velikonoc. Ačkoli jsme už tahali 3 klíšťata. 😉

 3. Kutil napsal:

  My jsme se učili jaro, léto, podzim, zima, vnuci se budou učit zima, léto… Ale na druhou stranu, kdo si koupil na letošní sezonu nový zimníček, nemůže tvrdit, že by si ho neužil, že to byly vyhozené peníze.

 4. Honza napsal:

  Tak prosím pěkně ty kopřivy do nádivky teda budu závidět! U nás po nich není ještě ani památka. Kuřata v odchovnách se sice dožadují nějaké té dobroty nad rámec krmné směsky ale to bych fakt musel k měsíčkům 😀 nebo k Tobě do stepi …

  • oldwomen napsal:

   U nás jen na chráněných místech otočených k jihu a ne vyšší než pět čísel. Teploty blízké nule a spíše záporné jsou znát. Sníh tu už není. Nevím jestli je to dobře nebo špatně, uvidíme jak bude pršet v květnu, ale soustavný vítr Step velice vysušuje. Spodní vody je málo už od loňska. 🙂 potok má vysoké břehy, jsou navyšované na stoletou vodu 🙂 a meandruje. Ovšem jde se k němu přes otevřenou pláň 😦
   Mám narvanou líheň druhou várkou kačen, klovat se to má pátého dubna a půjdou okamžitě z domu. Kuřata pro sebe chci nasazovat hned po nich, přemýšlím, že bych si dokoupila sto vajec kalimera nebo něčeho podobného masového. Budu dávat padesát vlašek na obnovu chovu a zbytek dorvu hisexama. Ty celkem snadno udám po sousedech. Na výstavní slepice kašlu a co si budeme povídat, nejlepší jsou prokůpčata. Je s nimi nejmíň starostí a nesou brzo na jaře.

 5. lukrecia napsal:

  V našem větrném zákoutí ještě kopřivy nevyrašily! Pokusila jsem se udělat v truhlících před okny jarní výzdobu, leč po dvou krocích mimo závětří jsem omrzala jako Pavka Korčagin při stavbě železnice. Vzdala jsem to, ozdobná vajíčka zůstanou doma.

  • oldwomen napsal:

   Před chvíli jsem mluvila s mámou. Nadávala, že zase připadlo a musela prohazovat cestičku do kotelny. Předhůří Šumavy. Tady po sněhu ani památky, jen ustavičný vše vysušující vichr. Teplota ráno mínus pět, teď plus půl. Bez čepice a rukavic se ven nedá.

   • lukrecia napsal:

    Dnes jsem mohla ven natolik, že jsem vydržela a sundala vánoční truhlíky z oken. Dost mě baví, že o víkendu zahajujeme LETNÍ ČAS! nejenže budeme mrznout, ale začneme s tím o hodinu dřív. Prosím, vyprávějte o globálním oteplování!
    Odpoledne šla kolem nás trojice na procházku. Působili dojmem zarytých maniaků. Jakože oni to jaro mají. Uvažuju, jestli budou mít jen lehké omrzliny.

 6. věra napsal:

  Hlásím, že u nás je tak 5 cm nového sněhu a neodtává, teploty stále pod nulou, po kopřivách ani památky, ale naštěstí jsem sehnala jako náhražku svazeček petrželky – takže velikonoční nádivka bude, jako každý rok..

 7. 747 napsal:

  Tady je kosa a už mi z toho šedého nebe začíná hrabat. V úterý jsme jeli do štatlu koupit dalších 5kg slunečnice, aby nám tu fógli nechcípali hladem a do krmítka už chodí i veverky, datel a sojky. To pak sýkorky s respektem čekají až to velké z toho krmelce vysmahne. Dosypávám do obou krmítek dvakrát za den. Kurňa, to je voteplování! 🙂

  • oldwomen napsal:

   Fógli se přiživují u slepic 🙂
   Pole je hororové. Havran na havranovi. A k odletu se nemají. Mě už hrabe z toho neustálýho vichřičníku. Vítr je moc slabé slovo. Teplota plus mínus nula, vichr k tomu. . Včera jsem jela z Hulína. Na řepkovým poli před Břestem bylo tak dvacet volavek. Asi táhly k ještě zamrzlým Záhlinickým rybníkům. Stály v houfu, jednu nohu v peří pod břichem, zobáky píchlý pod křídly a vypadaly schouleně a zmateně. Voda v trubce ze studny ještě nerozmrzla, jezírka na dvoře taky mají ještě na dospěláka únosnou vrstvu ledu. Jak byly v únoru kozy natěšený na procházky a pastvu na stařině (hádejte kdo našel živé kopřivy?), tak teď je ze stáje nedostanu ani za kýbl šrotu. Vítr.
   Jak tak bylo dlouhé a teplé babí léto…. už začínám podezírat Zemi, že se zlehka natočila a jsme s počasím o měsíc posunutí. V každém případě, když si představím, jak to musí oteplovačům teď šrotovat v makovicích, aby současné počasí napasovali do svých fantasmagorií, tak je mi od nožiček tepleji 😛

 8. oldwomen napsal:

  Bojkotuji Velikonoce, kašlu na nádivku i kopřivy. Zase chumelí. To je PEKLO. Alespoň kozy, že mají rozum a nerodí a nerodí a nerodí. I když vemena mají puštěné dobrý měsíc.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s