Cap

Ty máš kozla? – Jo.

To je rychna, co ? – Ne, teď v říji je cítit, ale žádný drama, takový příjemný a jemný kozí odér.

Chachá, to nemáš kozla, však znáš to, smrdí jako cap! – Ale, však kozy obskočil a zvoslaty.

Jak kozel nesmrdí, tak to není kozel.

Tak výše uvedený rozhovor se vloni i předloni opakoval v nejrůznějších obměnách od srpna do ledna. Chválila jsem Mikkiho, jaký je pašák a kozí metrosexuál. Na mou duši, na kočičí uši i na psí svědomí – nepáchnul. Přísahám i na holý pupík – opravdu nesmrděl ani ve vrcholné říji.

Letos jsem jej viděla koncem července, jak – Sodoma Gomora, velebnosti, sám sobě si, kozel, až k vyvrcholení. Na kozách jsem říji nepozorovala, ale dle chování kozla to bylo jasné. Je to tu. O půl měsíce dřív, ale rok je letos podivný a přírodě, větru a ani dešti prostě neporučím. A pochybuji, že by to kdokoli jiný uměl.  Opět jen příjemný lehoulinký náznak kozí vůně.

Cigaňu jsem jej viděla obskočit počátkem srpna a podle všeho mohu u ní s lednovými kůzlaty počítat. Upírka, Hnědá i Černá jsou již asi nejspíš také v naději, kozel je přestal otravovat. Ale začal dávat najevo, že je tady a že je kabrňák a žádný navoněný frajer. A to tedy není. S každou kozou, kterou obšťastní, je jeho vůně výraznější a výraznější.  Je trvale v ohradě na zahradě, pěkně na čerstvém povětří, daleko od lidských příbytků. Při představě, jak je zavřený v chlévě…

… maska S 10 mi ve vybavení šatníku stále chybí…

… Mikki není žádný srab, smrdí jako cap!

 

Reklamy

oldwomen se představuje:

Źiju mezi lidmi a zvířaty a tak píšu o lidech a zvířatech kolem sebe.
Příspěvek byl publikován v rubrice Až já budu velká ...., bašta ze dvora, ekošílení, jak to vidím. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

20 reakcí na Cap

 1. oldwomen napsal:

  Příští podzimní říji si raději ani nepředstavuji.

 2. Dana napsal:

  Jo, měli jsme takového přeborníka. Byl to černý krasavec plemene kyperského, narozený u Berousků v cirkuse. Velký jako statný poník, vznešená chůze, uši ladně plandaly kolem očí. Ale ten puch byl k nesnesení, a to celoročně. Jen v říji ještě zesílil. Bydlel trvale na pastvině, v létě s kozama, v zimě s kobylou, stačilo projít kolem něho v desetimetrové vzdálenosti a po příchodu domů bylo nutné se převléct a osprchovat, smrad se na člověka nalepil jak kvalitní vteřiňák. Asi 300m vzdušnou čarou od pastviny je autobusová zastávka, když zafoukal správný vítr, lidi si tam zacpávaly nosy. A pán s prskavou kozou na vodítku z vedlejší vsi jí skoro neudržel, koza nabrala vzduch a cválala až k nám, skoro jí nestačil.
  V osmi letech jsme ho prodali kamsi k Orlíku a nechali si jeho syna, krásného, leč zapáchajícího stříbrňáka. A nyní, dbalá zákonu o plemenitbě, mám už druhým rokem bílého plemeníka, vloni jsem si libovala, jak máme na dvoře voňavý vzduch a letos nám ukazuje, že už je taky správný chlap – cap.

  • oldwomen napsal:

   Jo, je to čichový zážitek.
   Podle všeho se v lednu opupínkuji z porodů. Kravule, kozule, sviňule, uf uf uf, ještě že mám já po sezoně 🙂

 3. 747 napsal:

  😆 Hip hip Miki!!! A jak proběhly námluvy?

 4. Witch napsal:

  něco na tom lidském povědomí asi přece jenom bude… 😀

 5. oldwomen napsal:

  Když lidské povědomí je plné nepravdivých pomluv chuderek koz. O smardlavém mase, o páchnoucím mléku, které pili nemocní TBC, a nikoli ve smyslu, že jim prodlužovalo život, ale s podprahovým sdělením, že kdo pije kozí mlíko, ten je tuberák a právě z toho mlíka, o kyselém sýru, o tom, že mléko tak maximálně pro prasata….
  Ovšem tedy… cokoli je vysloveno na téma koza sežrala a koza vylumpačila, tak to není pomluva, ale holá pravda. Neznám rozežranějšího a chytřejšího až vychytralejšího zvířete než je koza. Zároveň také přítulnějšího, roztomilejšího…

 6. Strejda Olin napsal:

  Proč se dnes vůbec, nebo jen ojediněle, nechovají na vesnici husy?

  • oldwomen napsal:

   1. vyhovuje jim extenzivní způsob chovu – pastva. Jsou to vegetariánky s obrovským apetitem.
   2. jsou monogamní, houser má jednu až tři husy, ale i tak je nebezpečí, že si vybere svoji favoritku a ostatní v toku prostě nepojme
   3. husa má při jednom hnízdění kolem deseti housat. Hnízdí jednou ročně. Výjimečně dvakrát. Druhá „várka“ je slabší. Víc vajec nanese, když se jí odebírají a líhnou se uměle, ale u husích vajec je nejnižší líhnivost a největší lítání kolem líhně -chlazení, rosení, změny teploty v závislosti na délce inkubace. teď si to porovnejte s pižmovkou jihoamerickou – kačer velký jak husa a hmotnost je jen svalovina, tuku jen minimum. Kachna sedí třikrát až pětkrát do roka a odvodí při každém hnízdění patnáct káčat. Voda jí stačí jen k pití, páří se v louži. Hlasové projevy minimální. Kačenky, pravda, do dvou kil těžké, ale také bez tukových polštářů. Husí sádlo je lahůdka. Ale když ho máte z nuceně nevykrmované (stejně je to zakázané), jen z pastvy, kolem dvou litrů co vyškvaříte zvlášť plus litr z výpeku – co s ním? Kolik ho sníte s chlebem než ze začne kazit? Smažit na něm nejde, základ pod jiné maso na něm taky neuděláte, maximálně pod dušené zelí a v troubě pečené brambory maštěné sádlem a mléko máte k večeři jak často?
   4. Houser pojímá na vodě. A vůbec jsou husy VODNÍ drůbež a musí mít přístup k, nejlépe proudící, vodě.
   5. Rozlišují cizí a vlastní a řvou při každém vyrušení. Bez ohledu na denní či noční čas.
   Sumace – rybníčky na návsi dostaly parkovou úpravu a je zakázán i průhon zvířat, pomalu už vadí i svobodomyslné kočky, zahustila se vesnická zástavba, obecní pozemky se nesmí vypásat, na strniště je po sklizni taky nemáte kam vyhnat. Dost hus v drobnochovu byste našel na orlickoústecku – na polosamotách.

 7. zarox21 napsal:

  Omlouvám se za tu ignoranci, ale mohl by mi někdo vysvětlit, co je to ten cap, co tak strašně páchne? Jsem jen městskej člověk …. 😦

 8. zarox21 napsal:

  Se červenám a děkuji za odpověď 😀

 9. vonrammstein napsal:

  To je asi nejhorší smrad, co znám 😦

 10. jolana88 napsal:

  protřela jsem oko – zaslzelo smíchy – neboť jsem si představila, jak na zahradě pod větrákem lapáme „čerstvý“ vzduch.. njn – nikdo není dokonalý – a když je to jinak pašák – ať to v kraji kozy ví 😉

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s