Sviní darované

Zdráhala jsem se zveřejnit první fotku selat, protože co kdyby měli Indiáni pravdu a fotky kradly duše? Z kolika mláďat jsme se již radovali, abychom jimi byli hned v následujícím dni opuštěni?

Svině Sviňa přesně v termínu povila sedm selat. Samozřejmě, že v době, kdy jsem musela odejít. Stejně jako kráva, kozy, ramlice…. porodila v soukromí. Dvě selata byla mrtvá, dle všech znaků udušená – a nevím proč. Nos měla volný, vodu v plicích jsem nehledala. Stalo se. Mělo to tak být. Jedno sele nemělo srostlou břišní stěnu, v duchu jsem jej pohřbila, ale stejně se pokusila o jeho záchranu. Zbytečně.

Tak máme 4 prasečí cvalíky, co tátovi nejsou podobní ani omylem, jsou všichni máminí. Říká se, že nejkritičtější selečí doba je první týden. Nechci říkat hop, ještě nepřekočilo, mají teprve pět dní, ale jsou žraví a čilí. Máminu kóji mají prozkoumanou, podestýlku důkladně prorytou, podlézají hrazení a labzují po stáji, dnes ráno jedno drze nakukovalo ze dveří do dvora.

Jsem ráda relativně malému vrhu. Přála jsem svini malý počet malých selat. Rodila poprvé, nepočítala jsem s ní jako s chovnou, krmila jsem jí jako běhouna.  Zázrak, že se vůbec říjila.   I veterinář je s počtem selat spokojen. Připomněl mi i teploty letošního léta a přehřáté stáje a zvířata v nich.

Jsem ráda čtyřem selatům. Svině má mléka dostatek, mláďata rostu před očima. Na zimu bych odstávčata těžko prodávala. Lépe je vykrmit a prodat koncem zimy hotové „řízkáče“.

Jsem ráda, že svině je dobrá matka a že zůstala kontaktní a mazlivá.

Zkusím to, vložím fotku čerstvě narozených:

novorozená selata

A samo, že hned po odstavu budu opět suplovat kance. Aby byla další odstávčata pro jarní vrh. A aby měl kdo pít syrovátku z mléka od dvou otelených krav 🙂 a stádečka koz 😆

Reklamy

oldwomen se představuje:

Źiju mezi lidmi a zvířaty a tak píšu o lidech a zvířatech kolem sebe.
Příspěvek byl publikován v rubrice Až já budu velká ...., bašta ze dvora, jak to vidím, WWOF. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

13 reakcí na Sviní darované

 1. Vlaďka napsal:

  Gratuluji k té vepřové nadílce 🙂

 2. Dana napsal:

  Prase je snad jediné zvíře, které jsem ještě neměla. Mám pro to dva důvody: jeden, ten falešný je, že nesnáším zahnojená zvířata a musela bych tím pádem udržovat prasečí chlívek v čistotě. Pravý důvod je ten, že by mi bylo líto prase po vykrmení zabít. Takže jestli někdy prase bude, určitě to bude prasnička do chovu. Místo tu máme, neb děda těsně před vyhnáním dokončil 50m dlouhý vepřín, který kupodivu přežil socialistické hospodaření celkem bez nehod. Ale dělat kance… tak to fakt nevím.

  • oldwomen napsal:

   Dano, chovné svině jsem se bála. Ono tedy i vykrmovaného prasete a s ním spojeného zápachu a toho všeho „co jedna paní povídala okolo“. Po pěti zabíjačkách doma krmeného mohu konstatovat, že neznám přátelštějšího a přítulnějšího zvířete. Ano, v den „dlouhého nože“ si připadám jak Hessova rodná sestra, ale to i kuřat a králíků, o kůzlatech a ostatních přežvýkavcích nemluvě. V tomto jsme obě normální a já ani neznám nikoho, koho by TA chvíle bavila a kdo by TO prodlužoval.
   Dále žádné z „mých“ prasat nebylo čuně. Všechna kálela na jedno místo mimo podestlání a stačilo jen dvakrát denně sebrat lopatou. Stejně chodíš krmit. Krávy se zmatlají víc.
   Když jsem zjistila, že svině si chovatel inseminuje sám, že si jen objedná a nebo si dojede pro semeno, tak jsem se orosila děsem. To samé, co ty – představa jak dvou metrákové zvíře, asi nejspíš jako krávu…. ne, takhle se to sviním nedělá. V říji ti stojí jak přibitá, stačí jí jen přitlačit rukou kříž. A pipetu si do sebe v podstatě vtáhne sama. Žádné násilí, šmátrající ruka ponořená až po paži. Tohle zvládneš i v plesovkách, aniž by ses umazala. Celkem si ale nedovedu představit asistované prasení. A doufám že ho nikdy nezažiji.
   Takže, máš-li spádovanou podlahu s drenáží – odvod moči – není důvod se zasvinění zvířat bát. V lejnech, blátě, čemkoli, se prasata válí jen když je horko – je to jejich způsob chlazení se. A taky obrana proti komárům a štípavým mouchám. Přes horka jsem svini dopřávala studenou sprchu. Chrochtala blahem.
   S prasničkou se musíš taky skamarádit. Už kvůli manipulaci s novorozenými selaty – pupečník a tak podobně okolo. A v sedmi až deseti dnech očkuješ a kastruješ – opět manipulace s kvičícím seletem. A svině jsou matky obranářky… rychlý jak sviňa 🙂

   • Dana napsal:

    Děkuju za povzbuzení. Asi na to prase u nás taky někdy dojde, ale zatím neeeéé. Ono se říká, že stokrát nic zabilo vola a já už si připadám jako pořádně velký vůl (nebo kráva?). Dcera se od pondělka vrací do školy konečně snad dodělat čtvrťák a maturitu, což bude s dvouletým prckem dost velký záhul, mě dlouhodobě onemocněla kolegyně v práci, takže na co jsme byly dvě, jsem teď sama a manžel se odmítá vzdát své pražské masérny a tím pádem tráví dva dny v týdnu pryč od nás.. Prase (nebo spíše prasata) určitě budou, až dcera dostuduje a jelikož práce se tu hledá špatně, bude mít snad času dost a může krmit a kydat a připouštět a prasit co hrdlo ráčí. Koneckonců, bude na to mít vzdělání na rozdíl ode mě :)).
    Ještě mám velkou chuť pořídit kolovrat a naučit se zpracovávat vlnu, protože je mi líto jí vyhazovat. Plány by byly, ale čas chybí.

 3. 747 napsal:

  Šmarjá to je drsný – prej „řízkáče“, když jsou to takový ťuťánci… Nj, ale šnicl je šnicl, že jo! A když to jinak nejde a na stromě to nenaroste… 😛

  • oldwomen napsal:

   Ještě trošku soli a pepře do rozdráplý ranky bych si prosila….
   Za půl roku budou mít 120 – 150 kilo. Ťuťánci 🙂 jejich maminečka má lehce ke třem metráčkům 😀
   Anonymní maso nabalíčkované v chladícím pultu hypersuper sámošky emoce již nevzbuzuje 😦

 4. Witch napsal:

  Jojo, co člověk opravdu chová, to je prostě jako kus rodiny a odstup se těžko udržuje. Jenže jako my se zlikvidujeme ve jménu rodiny, výdělku atd., i tohle všechno má nějaký svůj praktický účel – jinak by ta zvířata ani nebyla na světě. Prasátka ťuťánci jsou krásná a budou mít relativně příjemnější život, než mnohá jiná. Tak jde život…

 5. lukrecia napsal:

  Gratuluju k radostné události a přeju hodně zdravíčka všem, Svini i ťuťánkům, majitelům rovněž a navíc i sílu, aby zvládali práci kolem toho nadělení.

 6. palosino123 napsal:

  Hezké, moc hezké. Fotky nekradou duše. Záleží na časovém odstupu. Obraz je míň než život, ale podobně geniální.

 7. jolana88 napsal:

  sfinčatům zdar! PS: u Vás na blogu jihnu a magořím … říct někomu, že budoucím šniclákům a Svini přeju v dobrém – huž se vezu s modrákem 🙂

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s