i-fauna

Dočetla jsem se v jedné chovatelské facebookové skupině, že nejhorší jsou ti, co si myslí, že vše odborné je v i-fauně a práce kolem zvířat je samé koukání.
Nevím, zda autor povzdechu, či výkřiku do tmy, reagoval na základě momentálního zážitku – velikonoční a svátečně májový čas slouží i prezentacím chovatelských klubů na veřejnosti a seznamování „měšťáků“ s produkcí blízkých farem, s existencí národních plemen zvířat – či zda jeho příspěvek byl shrnutím hlubší a obšírnější úvahy. Doufám, že to bylo jen bušení hlavou o zeď po srážce s blbcem.
Kdysi dávno byly rubriky i-fauny věnované hospodářskému zvířectvu a drůbež příjemnou drbárnou, kde se probralo kde co kolem zvěřince i kuchyně a zahrady. Protože ono to spolu tak nějak souvisí. I kohoutí šampión a mezinárodně oceněný králík končí na pekáči a nebo v kastrolu, stejně tak přebytky zeleniny je lépe napřed prohnat zvířecím žaludkem a až produkt trávení kompostovat.
Ano, u exotického ptactva se příspěvky celkem monotematicky točily kolem cen ve výkupu a prodeji na burze, ale když jsem zadala dotaz ohledně „plevelných“ zebřiček, dostalo se mi mnoha fundovaných a neurážlivých odpovědí a přehršel odkazů k danému tématu.
Ano, u psů stále probíhaly a probíhají hádky mezi producenty „papíráků“ a množiteli vořechů. To už přátelštější klima je u koček.
Mohla bych probírat rubriku po rubrice. Přísně odborní hadaři a bezobratlí, pubertální slečny koňařky, na slovo skoupí holubáři, na morové rány myxomatozy a enterokolitidy a kokcidiozy a rýmy nadávající králíkáři – ale také pečlivě probírající zoohygienu, ustájení chovů, výživu… Králíkáři v době prázdnin trpící výlevy nedospělých „mazlitelů“, jací jsou vrahouni, zabíjet a jíst roztomilé klálíčky a bombardovaní odkazy na záchůdky pro králíčky a luční seno v kilových sáčcích jen za dvacku pytlík.
Administrátor i-fauny změnil redakční program, trošku se změnila její tvář, změnil se způsob přihlašování do diskuze i její vizuální vzhled. Přestaly fungovat staré nicky. Ale to není nic nového pod sluncem. Nic neobvyklého ani není, že se staří tahouni diskuzí a rádci nováčků přestali objevovat .
Ale už příliš odbíhám. i-fauna je svět sám pro sebe. Vrátím se zpět k onomu „nejhorší jsou ti, co si myslí, že vše odborné najdou na i-fauně a péče o zvířata je jen koukání“.
Když jsem přemýšlela o rozšíření chovu o přežvýkavce, chodila jsem od slepic, ve kterých jsem už tou dobou byla celkem kovaná a psala na nich odpovědi a výživářské a líhňařské rešerže nakukovat a ptát se ke kozám a pak taky ke skotu a ještě později k prasatům. Neznámí anonymní přispivatelé mi pomohli v rozhodnutí se. Přečtené tam tou dobou mi dodnes pomáhá v diagnostice zdravotního stavu stáda. Ne vše je ve skriptech popsáno, ne se vším je v teorii počítáno.
S mnoha i-fauňáky jsem měla čest se setkat osobně, s několika nás pojí přátelství. Někteří jsou vystudovaní zootechnici, jiní mají jiné profese, spojuje nás společný koníček – živý dvorek. U někoho záliba přerostla v zaměstnání, jiný si zvířat užívá při jiné práci, či mu obohacují důchodový čas. Sdílíme radost z vydařených odchovů a rekordních nádojů, při neúspěchu se máme komu vybrečet.
A koukání se je velice důležitá část chovatelského dne. Když se nebudu dívat denně alespoň chviličku na chování hejna slepic, když denně nepohladím králíka, nepodrbu kozu a bradě a nekouknu se, jaké z ní padají bobky….., a včas neoddělím smutnější zvíře, nebo včas a raději s předstihem nezavolám veterináře, tak je pak zbytečné divit se při nakládání do kafilerního vozu.
i-fauna není ani zootechnickou, ani veterinární, ani pícninářskou, ani legislativní, ani potravinářskou a ani žádnou jinou encyklopedií. Ale mnohá její diskuzní vlákna by jako součást učebnice výše uvedených oborů vydána být mohla.
A vysvětlovat „vo čem teda ten chov vůbec zemědělčení je“ někomu, kdo v životě nezkusil přehodit pár vidlí hnoje, kdo nikdy nemusel utratit zvíře piplané od narození, komu pár deštivých dní, či obyčejná lidská blbost, nezlikvidovala několikaleté úsilí a celkem tvrdou práci, to je prostě ztráta času i energie.

Reklamy

oldwomen se představuje:

Źiju mezi lidmi a zvířaty a tak píšu o lidech a zvířatech kolem sebe.
Příspěvek byl publikován v rubrice jak to vidím. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

7 reakcí na i-fauna

 1. vanilka napsal:

  pěkné poledne přeju, tak vida, tohle jsem neznala, a mám kam když bude třeba a hned jsem si to projela, díky…
  nojo no, taky jsem to nezkusila, ale říkám si aťsi, nějak musel začínat každý a je jasný, že bez chyb se to neobejde, halt učený z nebe nepadá 😀

  • oldwomen napsal:

   Chyby dělá každý a kdo tvrdí, že on teda ne, tak od toho dál, protože ten je nepoučitelný a ani vlastní pády na zkrvavělá ústa nepomááhají. Víš to od koček, že i když ty sama chybku neuděláš, tak se sem tam nedaří, protože kočky jsou živé a dělají si co chtějí…
   … a žvížátka na dvorku jsou neustále v kontaktu s okolím a dělají si co chtějí a cpou se čím chtějí a až pak tím, co jim dáš a jaro-léto-podzim-zima a občas soused z města ti komplikují život a pak taky tyhle ti paraziti a prvoci a virový tfujtajbly a sterilní prostředí nevytvoříš a když jo, tak je to špatně, a když je špíny na zocelení moc, tak je to taky špatně… a to slíbené ti pošlu po osmém květnu, protože teď se plácám ve výstavním katalogu slepic a králíků a holubů, protože v sousední dědině jsou na Floriána hody a výstava je společně s hasičským a fotbalovým kláním a poblinkanou álejí po tancovačce tradicí….
   Už se prokousávám štosem chovatelských přihlášek a davy sponzorů, co chtějí být vidět minimálně celostránkově.
   Na nákup máš stejně nejlepší srpen 🙂 to je největší výběr.

 2. vanilka napsal:

  jsi zlatíčková 😉 a nedělej si vůbec hlavu, slípky plánuju až na příští rok, prvně se rychtuje chalupa a zahrada, ale jak jsem si tam tak četla, panejo…už jen správně postavit kurník je hotová vejška a jde mi z toho hlava kolem 😀

  • oldwomen napsal:

   Klíííííd. Postavit kurník NENÍ věda. Jukni se po hospodářských místnostech. Třeba ho už máš a zděný. Hledej ďouru u země, tak dvacet na dvacet, možná i třicet na třicet, nebo podobně velká dvířečka. Napíšu ti víc, po výstavě a do mailu.
   Rozmysli si, kolik pipin plánuješ a jestli k tomu i třeba brojlerový kuře a nebo kačenu, aby mastná ústa, nojo ale kdo to popraví a oškube…..
   Musím, pantáta týrá elektriku a dům upadl do tmy….

   • vanilka napsal:

    ale jo, jeden zděný by byl a stavebně v pořádku :-), už jsem na to myslela že by tam měly pěkné bydlení, 1o kousků by se vlezlo pohodlně ba i víc, původně tam měli dvě ovce a jen by se otočil vchod do druhé zahrady a z boku je okno, spíš jsem ještě úplně nepochopila vnitřní vybavení kurníku, zdálo se mi to složitý a taky asanace a čištění aby kuřice něco nechytli, info je tam hodně, někdo trvdí že vápnem stačí, jiní zas doporučujou různé desinfekce, aby bylo všecko dokonale čisté, jojo začátek je dycky zmateční než si to sedne a člověk bude umět vybrat onfo přesně pro sebe…
    náš soused je má celý den po zahradě s kachnama a ovcema, takže naše holky furt visí na plotě a fakt sranda to zvěrstvo pozorovat, tuhle se jedna slípka ráno opozdila z kurníku a jak zjistila že jsou všecky už pod kopcem začala vyvádět, kohout nemeškal a okamžitě pro ni rychle vyběhl nahoru že tohle teda podělal, kráčeli pak spolu vedle sebe k ostatním a slípka ještě chvíli rozčileně pokvokávala že ji tam jaksi zapomněl, jsem fakt čučela, oni spolu normálně mluví :lol:… jj povíme si později mailem…díkes

    • vanilka napsal:

     teď mě rozbila snacha 😆 , koukám do blbenky co si píšeme jako šrouby, zalamovací nože, žárovky atd. a najednou vidím napsáno jejím písmem: koupit 3 králíky, 2 samice + 1 samec, 8 slepic a kohouta, krmení na zimu
     + kurnik voe!
     …tu holku jednou fakt zbiju 😆

 3. Witch napsal:

  Myslím si, milá OW, že by bylo fajn přečíst si tu Vaše vítězné polemizování s jakýmsi vévodou. I taková zvířena kolem nás žije a jistě by bylo zdravé seznámit nás s její velikostí 😉

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s