17. 5. 2010: Říka, Moštěnka, Morava, Bečva

Ne snad, že by vody nebylo třeba. Hladina spodních vod byla nízká a stromy měly žízeň. Jenže čeho je moc, toho je příliš. Prší druhý týden v kuse. Teda, napřed jen v noci a ve dne svítilo sluníčko, pak i dopoledne a odpoledne ne, pak nebeskému rybníku začala prosakovat hráz a už čtvrtý den to mokré nadělení padá bez přestání. Mžení se střídá s deštěm, déšť přechází v lijavec, do toho zase někdo zapomněl v Moravské bráně zavřít vrátka a máme v úvalu průvan. No, průvan… vichřice chvilkama je.
Tento způsob trávení jara, zdá se mi poněkud nešťastným. Dovolila jsem si parafrázovat klasika.
Dokud máme sucho ve sklepě, kanály stačí odebírat napršené, světlo svítí, slepice nevyletují na stromy a psi se spokojeně rozvalují po gauči, jsem klidná. I když povodňové zpravodajství líčí hrůzy, co se nám údajně dějí na prahu. Vím, že naší dědinu ohrožuje spodní voda. Aby ne, když jsme se usídlili na močále a jediná budova na pilonech je kostel. Vím, že druhé nebezpečí záplavy jsou kanály. Protože část vesnice má povrchovou vodu svedenu do ramene říčky Moštěnky s velkolepým názvem Říka. Když se „mateřský“ tok naplní a odmítne brát vodu ze své vlastní odbočky, tak hladina v Říce stoupá a když vystoupá až nad ústí kanálů, tak se dere mřížkami v ulicích ven a…. a je průšvih. A když se Říka přeleje přes břehy, tak to je pozdě hledat doklady. Z jezera pak trčí jen kostel, co stojí na umělém kopečku a ještě pro sichr na dubových pilonech. Už 400 let. Plus mínus měsíc, dva…
Hlídám Říku za humny jako oko v hlavě. Mám obavy z Moštěnky. Také blízká Bečva mi dělá vrásky. A Morava mne v klidu nechat nemůže – i ona je sakra blízko našich vrat.
Spali byste v klidu, kdybyste věděli, že sice:
Říka v 16:50 – Místo pole rybník, ale potok může ještě o metr stoupnout

„Soutok“ Říky (hnědá) a svodnice meliorace (černá), čas stejný

Já bych po pohledu na obrázky Říky spala jak mimino a stav Moštěnky v Horní Moštěnici v 17:45 je lepší diazepamu. Protože je to pod soutokem a protože voda už kulminovala a je tak o deset čísel níž, než byla v době, kdy jsem fotila předchozí.

Jenže Morava v Kojetíně v 18:30 vypadala takhle:A to ani omylem ještě nekulminuje, protože čeká na porci z Bečvy, která v Přerově ve 20:15 dosáhla hloubky šesti metrů a čtyřiceti centimetrů a vůbec se netvářila mírumilovně:A tak mám program na noc jasný. Hlídám studánku ve sklepě, dělám, že nevidím vyvzlínanou vlhkost na dlážkách v síni (je tam několikrát za rok, žádné drámo), jukám před barák na kanál a o vyhlášeném třetím stupni povodňového nebezpečí nežertuju.
I když psi se rozvalují a chrápou na gauči a krávy a kozy spí a slepice mají i na podlaze hlavu pod křídlem a sní o, nevíte někdo, o čem sní slepice?

Reklamy

oldwomen se představuje:

Źiju mezi lidmi a zvířaty a tak píšu o lidech a zvířatech kolem sebe.
Příspěvek byl publikován v rubrice Až já budu velká ...., jak to vidím se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

17 reakcí na 17. 5. 2010: Říka, Moštěnka, Morava, Bečva

 1. oldwomen napsal:

  Je úterý, půl třetí ráno. Aktuální data Českého hydrometeorologického ústavu praví, že Moštěnka má průtok i výšku hladinu normální. Říka nestoupá, z nebe jen mží.
  Bečva v Přerově je už sedm metrů hluboká a tam, co jsem za soumraku fotila je teď třicet čísel vody.
  Předpověď počasí je na draka 😦
  Jdu zkusit na chvíli usnout.
  Pod okny na ulici si hrají zmáčené kuny.
  Snad je to dobré znamení.

 2. oldwomen napsal:

  Volala jsem kamarádovi do Troubek, jak mu mohu pomoci, ubytovat děcka a tak, jsou u babičky v mimozáplavové oblasti.
  Ještě cinknu do Uhříčic, jsou pod Kojetínem, jestli alespoň děti…
  Říka je pořád v klidu, snad to bude dobré.

 3. samazakanalem napsal:

  Kuny na ulici? No ty jo…

  Jj, neco z toho co tu mas jsem vcera videla na vlastni oci. Byla to sila. A porad prsi….aspon tady v KM. Morava byla vcera kolem 21.hod. uz taky pekne nahore a docela prudka. Pry ma prset az do patku a v tom pripade bych se tedy fakt bala nejhorsiho. Je to hnus.
  Troubky znam osobne. Tam musi mit nervy v kyblu. Vsichni vime, co se tam tenkrat stalo. Snad to tak nebude i ted.

  Mne to dneska asi poleti takze vas vsecky budu od pulnoci sledovat uz jen pres Kanal. Toz se drzte.

 4. 747 napsal:

  Brrr. Hodně mokrá reportáž, Ow. Doufám, že už to skončí, ještě jeden den vydržet a snad….
  Ovšem nepřestává mne udivovat drzost některých developerů, kteří stále nabízejí pozemky v evidentně záplavových lokalitách a naivita lidí, kteří si takové místo pro novostavbu pořídí. Zrovna včera jsme zase takový inzerát v novinách doma probírali protože to místo známe. Chyba je totiž do značné míry i na místních stavebních úřadech, že stavby v takových lokalitách povolují. A nakonec chybují i projektanti – když už investor trvá na stavbě na takovém místě, mají přizpůsobit projekt domu příležitostným záplavám.

  • Makataman napsal:

   Já bych v tomhle případě asi nechal developery na pokoji, Éro, a víte, že je nemám rád. 🙂
   Chybu vidím jednoznačně u st. úřadů, že teoretickou poldrovou oblast nechají zastavět a hned za nima je to chyba majitelů. Jen idiot dá pár mio do baráku, aniž by si zjistil předem všechny relevantní skutečnosti, nebo zaplatil někoho, kdo je zná! Maximálně tak chajdy na kolečkách, které se dají zapřáhnout za traktor, ale vytáčí mě, že nepojištění lidi v novostavbách na místě, kde je voda pří povodních faktem, budou zase překvapeně natahovat ruku, brečet do televize a přijímat finanční pomoc. Jak dlouho asi bude trvat, než nám někdo z Troubek předhodí 97′, se stejným úmyslem zmagořit masy, jako to dělá Tlustej Jyrka? A že letos budou mít co dělat, když si vemete, co za peklo je v Bohumíně…
   A co se těch developerů týká, pokud by se všichni ostatní (přece jen jsou to oni, komu by na tom mělo záležet víc) chovali nekorupčně a mysleli, tak by pár firem nacpalo prachy do neprodejných projektů a nikoho jiného by to nebolelo. Velice rychle by s tím sami developeři přestali. Další možností je regulovat stavby v záplavových oblastech zákonem, třeba jen na ty kolečkové…

   • Makataman napsal:

    Nemyslím tím pomoc materiální, ale finanční! …kdyby náhodou. 😉
    A to si ještě představte, že pár stran kandiduje s programem, že by se stavby neměly regulovat vůbec územním plánem a bylo by možné si ji ‚prdnout‘ tam, kam se člověku zlíbí.

   • 747 napsal:

    Podíl viny mezi zúčastněnými v konstelaci „developer – stav. úřad.- investor blbec -projektant diletant“ je případ od případu různý, ale asi ten stavební úřad bude fakticky vždy viníkem číslo1. Jenže tam většinou sedí lidi, co stavařině nerozumí, někteří na ni sice mají papíry, ale sedí na úřadě právě proto, že se tím neuměli uživit. A pak jsou zde hamižní developeři, kteří chtějí vydojit kdejakou mez a úředníky snadno uplatí. Ovšem kdyby lidi nebyli blbci, neměli by stavební úřady ani developeři komu tyhle nepodařené projekty prodat. Jenže lidi blbí jsou (to koneckonců vidíme u každých voleb) a v ČR si každý myslí, že rozumí všemu, tak proč ne stavřině, že jo?! Mám ten zmíněný případ nabízených pozemků tady zase otevřenej a je tam 7 baráků hotovejch, dalších pozemků na novostavby je 22, neprodané v nabídce jsou už jen 2! Lokalita v těsné blízkosti řeky a v oblasti, kde každá větší přeháňka vylije vodu do ulic. Takže suma sumárum 27 blbů uloveno, na zbývající 2 políčeno. 😆

    • oldwomen napsal:

     Po čtvrt roce stráveném na rekvalifikačním kurzu „Realitní makléř“ považuji slovíčko „developer“ za hodně sprostou nadávku a mám-li volit mezi bydlením ve stanu či karavanu a nebo v developerským počinku (a je jedno, jestli je to rekonstrukce starýho činžáku a nebo novostavbičkové osadě na konci dědiny), tak jednoznačně volím stan. U toho vím zcela bezpečně, do čeho lezu a co čekat.

     • 747 napsal:

      Protože jste moudrá. Jenže nadšení některých bláhovců z nových domečků -tak pěkných na vizualizaci v katalógu – je silnější, než rozum a neplatí na ně žádné argumenty. Někde na netu je článek o tom jak je v této chvíli v Práglu asi 3000 neprodejných bytů v nových developerských projektech. Stejná situace je podle mne i v Brně. Lze očekávat, že developeři postupně „motivačními metodami“ vnutí tyto byty obcím, které do nich nastěhují v první vlně své příbuzné a známé a v další vlně i některé ty „sociální případy“. Ještě tam bude veselo. O kvalitě provedení těch baráků se raději bavit nebudeme -to by bylo na hódně dlouhé lokte. 😛

      • Makataman napsal:

       No jo, Éro, ale ve volbách se lidi rozhodujou o imaginárních věcech, ale když máte nacpat konkrétní obnos do konkrétní stavby, čekal bych, že ti investoři budou myslet aspoň trochu. Kolik asi může stát názor nějakého místního vodohospodáře? Pár piv známému, pětku ofiš?
       Jo, ty volnomyšlenkáře jsem našel na
       http://kohovolit.eu
       Kdyby Vám vyšlo, že máte určitě dát hlas pirátům, tak nebudete sám. 😀 Mám dojem, že jsou to mimojiné taky příznivci téhle hovadiny. Ale zajímalo by mě, jak by chtěli řešit všechy in. sítě… 😀
       Jo, a už jsem slyšel maníka z Troubek, jak si chudák koupil po povodních!!! zbořeninu, dal ji dohromady a teď… Nějaká charita založila konto speciálně pro Troubky a každá troubka už určitě lupká DéeMeSku. Merde!
       U nás zatím jen ořezávají stromy, takže dobrý, ale máme vyhlášený stav nebezpečí pro Uh. Hradiště, Vsetín, Kroměříž, ValMez, Rožnov a Otrokovice. Prý se v noci ukáže, co Morava dokáže… 😦

       • oldwomen napsal:

        Strach z Moravy jsem měla už včera večer. Viděla jsem, jak řádí v lužním lese v Kojetíně a mlýnský náhon (taky nechápu, jak u náhonu mohou stát obytné domy 😦 ) a v duchu si k tomu připočela Bečvu, která tou dobou taky ještě ani nekulminovala… Nakonec je to v úvodním příspěvku.
        Držím palce všem na spodním toku. Aby bezesná noc byla zbytečná, stejně jako u nás.

 5. lota napsal:

  zdravím po ránu, Brno zamračené, ale chodníky suché. Dá Bůh a zůstane to tak. Povčerejší reportáži v TV o sesuvech půdy je mi nanic. Nestačilo zaplavení, teď ještě tohle. Nejhorší pohled snad byl na čerstvě postavený a podepřený rodinný dům s rozervanou chodníkovou dlažbou na který má rodina určitě hypotéku a splácí. Když si představím s jakou láskou a nadějemi byl třeba ten dům postaven je mi velmi smutno.

 6. Sendyman napsal:

  Je dobře, že Vás to „minulo“, alespoň v tom nejhorším. Ale furt tak nějak vidím problém, dostat se na ty podmáčený louky a dostat seno, pokud se vůbec zadaří, pod střechu.
  Věru, nezávidím Vám…

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s