Vulvy, bříška…

Slibovala jsem, že s kozími radostmi i starostmi dám na pár dní pokoj. Nedám. Nedokáži to. Koz mám plnou hlavu. Jsou v tom, nejsou v tom, budou kůzlata a hlavně mlíčko, nebo až příští rok? Zvorala jsem něco nebo mne doběhla všemocná Příroda?
Kozy mají sezonní říji. Začíná koncem letních prázdnin a končí v lednu, únoru. Kozí říje bývá nepřehlédnutelná a nepřeslechnutelná. Pokud koza nezabřezne, opakuje se v příslušném intervalu celou sezónu. Měla jsem kozlíka ve stádě do vánoc. Pak jsem jej půjčila do sousední vesnice, aby i jiné kozy oblažil. Domů se mi vrátil v půli března. Stádečko koz v době jeho nepřítomnosti ani nemeklo, ani ocáskem nezavrtělo, bříška rostla do šířky a zakulacovala se.
Na Tři krále vetrinář roční kozy vakcinoval, aby jim tiplík neublížil. A taky se snažil poslechnout ozvy srdíček kůzlátek. Pro rachot v bachorech a taky, že jsem je na očkování lákala tvrdým chlebem, nic neslyšel. Ale ohmatal bříška, pohladil hladové jámy a odhadl kozlení tak do měsíce. Roční kozičky byly tou dobou ještě zcela bez vemínek i struků, dvouletá Líza měla zasušené vemínko. Kozy vypadaly takhle:

26.12.2009

26.12.2009 26.12.2009 25.12.2009
A tak jsem koncem ledna a celý mrazivý únor, chladný březen, ba i začátek dubna odbíhala v noční košili s baterkou zlodějkou v dlani v noci i nad ránem do chléva kontrolovat, zda je vše v pořádku. A po rozednění jsem s napětím chodila krmit a vyhlížela první kůzle. Lednové ani únorové fotky koz nemám. Procházky byly krátké a povětří silné. Rukám bylo dobře v kapsách a mobilu doma. Někdy koncem února se koz – koulí staly vychtliny. Hladové jámy byly obrovské, ale vemínka nikde, vulvy neprokrvené…
4.3.2010 - vemínko?
… ale prvničkám se najednou objevily struky. Jen struky.

Kulatost bříšek je zcela pryč. Jen dvouleté Líze se zlehka nalilo vemínko. Velice zlehka.

Kozí vulvy se ke konci března provlhčily, prokrvily, sem tam se zahlenily, změnily tvar do kulata. První porodní fáze pomalu jak z učebnice. A nic.
Po Velikonocích přišel znovu veterinář. Znovu očkovat proti tiplíku a taky krev k preventivnímu vyšetření odebrat a březost potvrdit. Prohmatal kozí bříška, pohoupal bachory a snažil se ťuknutí plodu do dlaně zachytit. Nezachytil. Povídal, že kozy jsou kozy a neplatí u nich přírodní zákony. A že raději bude za troubelínka a radovat se z letošních kůzlátek od koz, o kterých tvrdí, že jsou jalové. Vulvy jim zase splaskávají, vemínka se nenalévají, příznaky říje nemají.
Tak nevím. Byly březí, nebyly březí? Nehážu flintu předčasně do žita? Byly pohyby, které jsem v zimě viděla a pokládala za protahující se plody jen převalování žaludků?
Ještě poslední várka lechtivých fotek. Jsou ze včerejška.
frndy Emilka - břuch Emilčina vulva Amálka - vulva Amálka - bříško
Začínám mít pochybnosti o kvalitě kozla. Jenže ejakulát jsem viděla. „Nádobíčko“ taky vypadá bezchybně. A už v září jsem jej viděla „skákat“…
Cigaňa a Miki
A perla na závěr vzdychání. Líza vloni porodila dva a půl měsíce po potvrzeném abortu kluka jako buka. Ehm. Kozlíka obrovitého. Aniž by na ní březost viděl byla……………………….

Reklamy

oldwomen se představuje:

Źiju mezi lidmi a zvířaty a tak píšu o lidech a zvířatech kolem sebe.
Příspěvek byl publikován v rubrice Až já budu velká ...., jak to vidím, povzdechy, WWOF. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

23 reakcí na Vulvy, bříška…

 1. oldwomen napsal:

  Jo, fotky jsou vybrány ze začátku pastvy. Kozy jsou hladové a nenapojené. Nápoj dostávají až po návratu a v kozíně mají kromě podestýlky jen větve na okus a odkorování.

 2. roklanka napsal:

  Milá Martino.

  Stejně nalité vemínko,jako vaše Líza,má moje rovněž dvouletá koza,která má termín porodu 1.6 a vypadá zhruba stejně,jen v hnědém vydání.Připouštěla jsem jí,jako ostatní,netuším,jestli zmetala,zda to bylo po očkování BT,které bylo 14 dní po připuštění,prostě se jako jediná z 20 koz se přeprsávala po třech měsících od připuštění. Mám jen jednu bílou kozu a ta nikdy nejde do šířky,spíš courá břicho po zemi. Ráda bych vám napsala,že kozy vypadají,že březi jsou,ale zcela upřimně,nepřipadají mi tak.
  Z vlastní zkušeosti mohu říct,že hlen může odcházet 14 dní před porodem a nateklá vulva,není znakem blížícího se porodu,naopak kozy rodí až jim splaskne.Natéct muže také 14 dní před porodem. Jediný problém související a očkováním jsem zaznamenala u kozlíků,museli být očkovaní na aukci a pak mi volala kamarádka chovatelka,která si jednoho brala,že je neplodný,dala ho na výkrm a porazili ho.. Druhý kozlík šel do chovu o dva měsíce později a plodný je. Takže dočasnou neplodnost asi ten zázrak způsobuje. Moc jsem vám asi nepomohla,držím vám palce ať se spolu s vaším veterinářem mýlíme. Bára-Roklanka

  • oldwomen napsal:

   Ani mě na poslední sérii fotek už březí nepřipadají. Vulvy vypadají jako po zmetání. Lízuli to předloni postihlo dvakrát. Poprvé byla připouštěna na přelomu srpna a září a v listopadu zmetala, další připuštění přišlo přesně na vánoce a zmetání koncem už loňského února – k tomu jsem už volala veterináře, co se sakra děje – a vyrovnala se s tím, že pro daný rok budu bez kozího mlíka. Vet. abort potvrdil, nabral krev na brucelozu a listerie – výsledek pochopitelně negativní. O možném vlivu očkování na BT nechtěl ani slyšet. Nakonec přesně za pět měsíců od druhého obskočení porodila zdravého kozlíka. Prostě si podruhé jen vypudila plod či dva a jeden si ponechala.
   V obou případech vulva i výtok vypadaly stejně, jako u letošních prvniček před třemi týdny. Stav na fotkách je už splaskávání, sušení a nepřekrvení. Měly jůliny jak paviáni zadek a odmítaly si je nechat vyfotit. Čistě teoreticky by kůzlata mohly být nejpozději 20. května. Plus mínus. Kozla jsem dávala ze stáda 20.12.
   V úterý jsme brali krev na brucelozu, podle výsledků (opět předpokládám negativní) se odrazím dál. V každém případě letos s kůzlaty už nepočítám.
   Kozy nekašlou, jsou vitální, v pohodě a s nadšením se cpou, na pastevní procházce řádí a vůbec se chovají uragánově – jsou zdravé. Koprologii jsem sice nenechávala dělat, jen sem tam máznu kapku bobanů z podestýlky na sklíčko mikroskopu. Kokcidie by mi asi utekly, ale začervení nejspíš ne. Navíc jejich chování případné zamoření vnitřními parazity vylučuje.

 3. roklanka napsal:

  A co v sousední vesnici jsou kozy v očekávání,není to nakonec jen neplodností kozla?

  • oldwomen napsal:

   Teď od nás odjel veterinář. Potvrdil abort u všech prvniček.
   Prohmatal kozla – varlata i šourek má v pořádku. V sousední vesnici oficiálně nikdo kozy nemá = na prázdniny se mohou těšit z kůzlat – nevakcinují. Obskočené byly v lednu.
   No a já to nějak vydýchám a budu doufat, že říje přijde v červenci, abych měla do ledna odrozíno, než se zase zjeví ouřada s lejstrem a vet s jehlou.
   Roklanko, promiň, jsem drobně emočně rozhozená.

   • oldwomen napsal:

    Samozřejmě zmetaly z kdovíjaké příčiny, jen ne jako reakci na očkování. Vakcína je přece bezpečná. Krávy jí snáší v pohodě. Mě osobně to po loňsku i letošku vychází na jediný závěr. Očkování se nevyhnu. Tak připouštět stádo hned na začátku říje a rodit do největších mrazů a doufat, že vakcinace nemá vliv na laktaci a kvalitu mléka.
    Nevím, mezi chovateli je přece posbíráno negativních reakcí po loňsku víc než dost. Kdybych byla jediná problémová v okolí, tak hledám chybu v sobě, ale takhle? Kůzlata se nenarodí buď vůbec, nebo mrtvá, nebo geneticky poškozená.
    Jeden rok si řeknu, nezadařilo, sviňa rok. Ale dva roky po sobě? A stejně?

 4. roklanka napsal:

  Martino,kdo by nebyl rozhozený,snad jen blbec. Chápu to a cítila bych to stejně.Když přišel první příkaz očkovat,hledala jsem na netu,překládala jsem si originál příbalového letáku k vakcíně a tam bylo napsané,že u ovcí nebyl testován a dělán spermiogram. U krav do 5% zmetání (to prý je v normě,podle jejich tabulek ),dále změna kvality mléka. O kozách ani slovo. Co vím ze schůze,největší problémy způsobilo očkování u AN a Buských koz.Jeden chovatel si stěžoval na týdenní úbytek mléka. U mých kozlíků způsobilo dočasnou neplodnost.Źe je to svinstvo,nepochybuju. Budu očkovat teď,kozy jsou po porodech a jelikož je očkování jednou za rok,tak se snad vejdu do období,kdy to zásadně kozám neublíží. Hodně štěstí v dalším chovu.

 5. Mimoza napsal:

  Je mi to strašně, ale strašně líto. Chodím sem načumovat, kdy už konečně vyvěsíte fotky kůzlat…… a budete povídat, co kde vymastili… 😦

  Víceméně se dohaduji, co mohlo stát.
  Kozy sice zabřezly, ale na popud bruselských kreténů (uzákoněný) byly naočkovány nevyzkoušenou vakcínou a všechny potratily. Tak jsem si to vydedukovala.

  Kurvy úřednické, asi bych začala shánět kalašnikov.
  Není možná domluva s veterinářem?
  Nebo bych řekla, že chov ruším a nepustila bych je do baráku.
  Ach jo, tak jednoduché to asi nebude. Patrně hrozí sankce a pokuty, to jsou rychlí.
  Nebuďte smutná, Oldwomen. Držím palce, ať zabřeznou za půl roku a všechny mají trojčata.

  Brácha dostal bílou kozu Lízu, volně se popásala v zahradě a občas zdrhla. Spolehlivě ji vždy našel, podle zadních nohou, trčících z obecního kontejneru.

  • oldwomen napsal:

   Mimozo, dedukujete skoro správně. Vakcína vyzkoušená byla. Vloni na našich stádech. Viz. reakce Roklanky a nebo pro získání ucelenějšího obrázku si prolistujte chovatelské drbárny.
   Mám skvělé veterináře. Vytáhla jsem si z pytlíku zvířecích doktorů tuplovanej jackpot. Bez ironie, jinotajů, jedovatostí. Neodvedu si představit spolupráci s kýmkoli jiným. Domluva s nimi je možná. Vychází mi v prevenci vstříc až neuvěřitelně. Než jsem s kozama začala, tak jsem je víc než rok otravovala otázkama – řešila (a budovala) jsem ustájení, krmivovou základnu, dělala si rozvahu. Celkem mi dělají prevenci u osmi druhů hospodářských zvířat a taky psí smečky. Jenže i oni mají své direktivy a pevně stanovené termíny KVS. A taky výrobci vakcín nepočítají s drobnými chovy. Nedělají balení pro jedno, pět, deset dávek. U neživých vakcín je to sranda, pár dní nohou být otevřené uchované ve vhodných skladovacích podmínkách. V případě živých kultur je to průšvih – načaté balení musí být celkem hbitě spotřebováno. Aktuálně řešíme očkování proti Markově chorobě. Týká se to jednodenních kuřat. Balení je v řádech tisícovek kuřátek, já se přes dvě stovky „novorozenců“ v jedné várce nedostanu…. Jukněte se do kteréhokoli „zemědělsko-zvířeco-zákona“, vyhlášky. Hlava jedna je seznam nařízení EU na které daný slint odkazuje, pokračuje nařízeními a směrnicemi, které ruší a které nahrazuje zcela a které jen částečně, pokračuje sankcemi za nedodržení a až pak následuje to zcela nedůležité hlavní jádro – vo co teda vlastně gou… No a pak nemastný, neslaný závěr.
   Třeba mi chtěl pánbožko ušetřit karpální tunely trpící rozdojováním a pak záda trápená zvedáním těžkého hrnce se sýřeninou. Příští rok bude líp.
   Hm, trojčata snad raději ne. Stačí jedináčci. V termínu narození, v normální poloze, zdraví….

 6. Witch napsal:

  Milá OW, je mi líto zmařených nadějí a spolu s Vámi mám vztek na blbou ouředničinu, která prostě nařídí a basta.
  To snad dá rozum, že jakýkoliv zásah do organismu březích samiček všeho druhu může znamenat konec! Vždyť co jsou vakcíny zač?
  GRRRR.

 7. vanilka napsal:

  jak to tak sleduju, zřejmě bych porušovala, a ptala se, jak to doprčic dělají jinde?

 8. Richard napsal:

  Chci se zeptat – Markova choroba je taky povinně k očkování? Já těch kuřat mívám jen do desítek a tak jsem se tím moc nezabýval – ale teď jste mi nasadila brouka do hlavy.
  BTW – minulý rok mi přišlo předvolání na KZS – jestli se to tak ještě jmenuje – že na snímcích leteckých či družicových u mě na zahradě zjistili nějaký nový objekt a kolem něj spoustu drůbeže a já nic hlášeného nemám. Naštěstí jsem se s drůbeží vlezl do limitů, tak se to nakonec uzavřelo smírně. Ale ten přístřešek pro drůbež si zaevidovali do map.
  Produkci hnoje vykazujete? Tím mě tam strašili taky – a že budu muset evidovat i kuřince na pozemku jako přísun – hodnotí se podle tabulek Cituji:Statkovým hnojivem jsou i výkaly a moč hospodářských zvířat při pastvě nebo při jiném pobytu zvířat na zemědělské půdě
  Do evidence se uvádí množství výkalů a moči, včetně přívodu živin do půdy; počítá se podle údajů v tabulkách (produkce výkalů a moči celkem, průměrný přívod živin)
  Naštěstí jak jsem vyrozuměl – nejsem podnikatel tak snad nemusím 7 let tyto výkazy skladovat. Odporní byrokrati

  • oldwomen napsal:

   Není to pro drobnochovy povinné očkování a výrobce s nimi ani nepočítá. Protože se kuřata ve velkochovech vakcinují, tak se u nás prakticky přestala vyskytovat. V drobnochovech zcela. Tam jedinou šarapatu způsobují Salmonelly, zejména, je-li hrabavá drůbež chovaná v jednom výběhu s kačenami. Průšvih nastal s volnějším pohybem drůbeže přes hranice – „hodové (pouťové)“ výstavy, burzy, osobní výměna mezi příhraničními i vzdálenějšími chovateli. Kolegové z Německa nám do republiky natáhli Markovu chorobu v protrahované formě. Je to svinstvo zákeřné. Kuřata umírají až kolem 20. týdne věku.
   Protože prodávám nesexovaná kuřata ve věku tří dnů až tří týdnů a pak od 12. týdne stáří kuřičky a chci, aby kolegové ještě drobnější chovatelé byli spokojeni a taky abych měla zdravé rodičovské hejno, tak tlačím na svého veterináře, aby se ke mně choval jako k drůbežárně – líhni. Na jedno líhnutí mám okolo dvouset kuřat. Myslím, že když budeme vyvíjet dostatečně silný tlak ( otravuju s tímto požadavkem na každé členské schůzi už víc jak rok a trvám aby to bylo pokaždé v zápisu) jak na drůbežáře v ÚV ČSCH, tak na své veterináře, že se podaří donutit výrobce, aby balil příslušné vakcíny i po 50 -100 dávkových ampulích.
   Jediná povinná vakcinace je proti pseudomoru.
   Mívám na jedno líhnutí kolem stovky kuřat, mám objednanou ještě jednu líheň, počítám s další vsádkou 450 vajíček (obsadím obě líhně). Víte sám, jaký je problém (zateplený prostor, umělé kvočny, oddělené výběhy…) s odchovem různě starých kuřat. Raději stovku vyklubaných najednou, než ten samý počet ve čtyřech věkových kategoriích.
   Naštěstí se s rodičovským hejnem také vejdu pod limit nutný k vedení stájového deníku, stejně tak i kapacitou (i obou) líhní.
   Protože také nejsem podnikatelem v zemědělství, tak se mi vedení „sracího“ deníku vyhýbá. Veškerý hnůj „skladuji“ jako kompost na kraji sousedova pole, on jej na podzim zaoře, něco si rozeberou sousedky v průběhu roku pod dýně a tak podobně po kolečkách… Jsem se sousedem domluvena, že kdyby bylo nejhůř, tak mu prostě prodám tunu hnoje za korunu, do nitrátové směrnice se se svou rozlohou polí a způsobem hnojení v pohodě vejde.
   Když občas vytáhnu šanon a dávám si do pořádku jen „kraví a kozí“ lejstra povinná pro státní správu, tak manžel nechápe. A to nic netuší o veterině….

 9. Richard napsal:

  Ahoj – no kraví lejstra už jdou mimo mě, i když číslo ještě mám, ale stejně musím vést včely 😦

 10. Richard napsal:

  Dobrý den přeji,
  Chci se zeptat – pokud jsem dobře pochopil z předchozích textů – chováte a líhnete jen vlašky? Já již léta odebíral kuřata z jedné líhně – chovám hlavně plymutky a susexky. Líheň vedli manželé – ale pán umřel a paní je po těžké nemoci. Byli tak hodní, že mě předali jinému líhňaři, ale ten nemá takový sortiment na jaký jsem byl zvyklý. Kdysi jsem si líhl kuřata sám – dokonce jsem si postavil i primitivní leč funkční líheň (topné těleso z kulmy na vlasy a termostat z vyřazeného inkubátoru), ale s věkem jsem zpohodlněl a začal kupovat. Dnes pomalu abych zase začal přemýšlet jak se opět stát samozasobitelem. Chtěl jsem se ješte zeptat – rodičovské hejno testujete na co? Dělá vám to veterinář a jak se to vlastné provádí? Pořád přemýšlím jestli se do toho pustit.
  Mějte se pěkně a ať se Vám daří.

 11. kozí březost napsal:

  Dobrý den, můžu se zeptat?. Máme březí kozu, měla by rodit asi 22.dubna, ale dnes jsem se všimla, že asi trošičku krvácela (jen má trošku špinavý pohlavní ústrojí). Je to normální??? Moc děkuji za odpověď.

  • oldwomen napsal:

   Před dvěma týdny jsem plašila kolem zakrslé holanďanky – nepostupující porod, otevřená na dva prsty, výtok… Vet u nás zase pomalu bydlel, protože i on byl zvědav s čím ještě koza překvapí. Živý plod jsme v děloze diagnostikovali oba. A koza se zase zavřela a podle všeho bude rodit v půli dubna. Asi „upustila“ v první fázi uhynulý a už mumifikovaný plod, nebo měla nadbytek obalů, jen koza ví. Ostatně čištění (výtoky) v druhé půli gravidity je normální u skotu, tak proč ne u koz.

 12. milan napsal:

  koupil jsem si mladou kozicku bilou a co jsem ji dovezl domu,tak nechce moc jist.ma rada jen jogurty.muzete mi poradit?ma 4 mesice

  • oldwomen napsal:

   Milane, a co jedla u původního chovatele? Pokud jsou jí opravdu 4 měsíce, tak by už měla mít vyvinuté žaludky a měla by se už umět pást. Jogurt bych koze nedávala, kupovaný už vůbec ne.
   Nevím, jaké máte zdroje krmiva, ale koza neodolá černému bezu, malinám (šlahouny), akátu, růžím, bodlákům, větvičkám ovocných stromů. Byla bych velice opatrná při pastvě v sadu, začíná padat ovoce, tak aby se nepřecpala. Stejně tak bych byla velice opatrná při podávání pečiva, obilí, šrotů.
   Moje pozdně dubnová kůzlata již mají cca sedmi centimetrové růžky, kozička již má zřetelné struky – cca centimetr.
   Ještě – jaké z ní padají bobky? Je možné, že je stydlivka a láduje se správnou kozí baštou v době Vaší nepřítomnosti a jogurt bere jako pamlsek.

 13. Pingback: Neodolala jsem a klikla kdo že a odkud že… no comment « Oldwomen’s Blog

 14. lucienne666 napsal:

  No teda to je horor. Co je to proti našim bytovým miláčkům a potkanům, Elišce, Myšince a hlavně vymodlenému Šíšovi. Teda jako… fakt… Co říct. Vůbec nevím. Snad aby ten váš život nebyl tak komplikovaný. To bych teda u koz nečekala.

  • oldwomen napsal:

   Lucienne, to už je historie 🙂 Zaplať pánbu se už proti tiplíkovi nevakcinuje. Zmršení kozli jsou dávno snědení, kozičky jsou opět při síle. Jen doufám, že zase nějaký eurohujer nezaúřaduje a neudělá si z našich stádeček pokusný vzorek.

   • lucienne666 napsal:

    Já byla v Unii dva roky, když jsme ještě nebyli a hlasovala jsem pro NE. Čím víc do toho vidím, tím vidím větší svinstva a ještě větší svinstva. Je to hrozný. Tak snad se jednou zadaří. Každopádně jsem zvědavá…

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s