V odpadkovém koši

Jen zdánlivě je hloupé rozepisovat se o odpadu. Jistě, je to téma neestetické, nevoňavé. Žádný románový hrdina nevylučuje, netrousí za sebou papírky a igelitky, maximálně znečistí své okolí flusancem tabákové sliny, nebo opravdu jen v sebeobraně skoleným padouchem.

Vše EKO je přece myšlenka spředená z vůně jarního vzduchu, svěžesti letního rána, šťavnatosti podzimních plodů a záře zimních hvězd.

A já do této vznešenosti fláknu smradlavou popelnici. Jak přízemní, jak odpudivé, jak každodenní. Fuj.

Jenže odpadem, který nevytvořím, se nemusím zabývat. Jistě, je to klišé. V různých obměnách je tato odpadková věta omílána na většině „zelených“ setkáních. Nechci se zabývat tříděním odpadu, barevnými zvony na plasty, papír, sklo, někde i textil. Nechci propagovat panelákové domácí kompostárny, i když nic proti nim. Ráda bych trošku rozvedla úvodní větu odstavce.

Nikdo z nás není schopen vytvořit bezodpadovou domácnost. Představa, jak celá rodina kálí do nočníku, obsah pak lije do kompostéru, použitou vodou z pračky, myčky, vytírá podlahu a pak filtruje a recykluje a recyklátem zalévá květiny, které rostou z výstupu kompostéru a plyny unikající při rozkladných procesech jsou jímány do balónku, ze kterého jsou vedeny do sporáku a paní domu jimi vaří návštěvě kafe, je sice technologicky reálná, ale… ta pořizovací cena a návratnost nákladů, že.

Minimalizace odpadu a zároveň nákladů na vodné stočné cestou SPLACHUJ JEN PO VELKÝ A VEM SI NA TO VODU Z NÁDOBÍ je sice taky možná, ale nic moc vůně pro návštěvy. A nejen pro ně. Stejně tak i obdobná úsporná opatření v osobní hygieně. Jediná cesta minima odpadu pro je zamyslet se, co vše nepotřebného vláčím z obchodu a v čem to vláčím. Nemyslím jestli v ruce a MHD nebo autem, jde mi víc o obaly a jejich druhy. Jak s nakoupeným zbožím doma zacházím a zda opravdu vše lákavé barevné a dokonalé právě zakoupené opravdu potřebuji, je opravdu na uvážení každého. Nakonec i vytříděný odpad se musí někde skladovat, zpracovávat, přeměňovat na jiný výrobek.

Nejblíže k uzavřenému cyklu surovin měly statky z počátku dvacátého století. Sedláci se nezabývali ekologií, nebyli buzerováni nařízeními o pohodě ustájených zvířat (nakonec chlévy a stodoly byla vždy z kvalitnějšího materiálu než sedlák na lidské obydlí použil, protože trápené zvíře nedávalo užitek, tak i péče o zvíře byla nadřazena člověčímu pohodlí) , netrápili se zákony o odpadech. Nikdo nebyl takový trouba aby si zbudoval hnojiště bez izolace a na prameništi, tekuté odpady z domácnosti byly svedeny do žumpy, trativody splaškové vody byly směřovány ke kořenům stromů. Hospodářská zvířata zkonzumovala přebytky úrody, odpad z kuchyně, jejich exkrementy sedlák zapracoval zpět do půdy. Selky úrodu zavařovaly, nakládaly, sušily, krechtovaly. Aby byl dostatek do příští sklizně. A prioritou byla konzumace čerstvých potravin.

Velice šetrně se nakládalo i s oblečením. Nové jen na nejvýznamější události, starší na všední mše, ještě starší na běžné nošení, pak pracovní a pak na cupaninu na ucpávky. A někde mezi fází staré a ještě starší se vyplatilo kabát obrátit a posunout jej do kategorie zánovní.

Je hloupost vracet se o století či dvě zpět. Je hloupost mýt se v lavoru a pak ještě do jeté vody s mýdlem namočit prádlo, aby se druhý den lépe pralo. Nevyplatí se přešívat dědečkův zimák, protože je ještě dobrej a třeba ho Pepa unosí.

Ale je dobré se zamyslet nad tím co vkládám do nákupního košíku. Protože odpad, který nevytvořím, nemusím likvidovat. A taky proto, že naše domácnosti by neměly být skladištěm nepotřebného a nepoužívaného. I když ….HELE, NA CO MÁM…. tak tiše záviď.

Reklamy

oldwomen se představuje:

Źiju mezi lidmi a zvířaty a tak píšu o lidech a zvířatech kolem sebe.
Příspěvek byl publikován v rubrice ekošílení se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s