Spirála

Narodil se pár dní po zkáze Hirošimy.
Batolil se v krátké době naděje.
Biřmovali jej na počátku studené války.
Viděl, jak je táta odváděn v poutech do uranových dolů a jak odvážejí jejich nový traktor, samovaz a odvádějí koně do družstva.
Chvěl se zimou a strachem, ale dodával naději mladším sourozencům, když zůstali doma sami, protože máma nedokázala vysvětlit „vejboru“, že slepice prostě v zimě nenesou a že nikdy, opravdu nikdy nemůže dát tolik vajec, kolik má nosnic krát příslušné dny. Odvedli ji na vánoce. Sedřenou, ale stále s jiskrou v očích. Vrátila se těsně před velikonocemi. Zlomená. Sabotérka výživy lidu. Podepsala. Narvala jim pole do chřtánu. Slepice taky. Dobytek už neměli.
Snil o tom, jak bude léčit bolavá srdce. I na měšťance byl jedničkář. Do budovy gymnázia nikdy nevstoupil.
Jako kulacký synek neměl na vybranou. Vlastně měl. Buď jít rovnou k lopatě, nebo si vybrat z hrstičky povolených učilišť. Šel se učit do estéesky. Řidičák si udělal na vojně.
Máma umřela pár dní po jeho návratu, táta šel z dolů rovnou do nebe.
Oženil se, zasadil strom, zplodil syna, dřel i o nedělích. I když ranní mši nikdy nevynechal.
Jeho děti už na střední školu mohly. I na vysokou.
V těsně předdůchodovém věku si vzal zpátky zděděná pole, koupil traktor, pluhy, vlečky, sečku, čerta na brambory, sekačku vojtěšky. Kombajn si půjčoval v sousední vsi.
Když mu bylo sedmdesát, předal hospodářství nejstaršímu synovi.
Už špatně chodí, má bolavé kyčle, ale kolem králíků a holubů se motá stále. Nejde najednou přestat dělat a tělo má odpočívat až v rakvi.
Nedávno jsme se potkali. Nadával, že neví koho volit, protože ač si myslel, že zle už bylo, tak teda nebylo. Zle teprv bude. A probíral a kádroval jednu parlamentní stranu za druhou, trhal je na kusy. Přiznala jse, že sama nevím KOHO a ani KTERÉ. Že si počkám na balík lístků a prostuduji si pečlivě sliby. Když jsme se loučili, řekl:
„Kurva, holka, já su tak nasraný, že zrušili Vandase. Tomu jedinýmu bych dal hlas. Sládek byl kašpar, Vandas měl jasnej program, jak s těma vyřírkama zatočit.“

Jak moc je Česko dneška nepodobné Evropě druhé poloviny dvacátých let minulého století?

oldwomen se představuje:

Źiju mezi lidmi a zvířaty a tak píšu o lidech a zvířatech kolem sebe.
Příspěvek byl publikován v rubrice jak to vidím. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

5 reakcí na Spirála

 1. Makataman napsal:

  Nejvíc mě na celé věci děsí fakt, že tohle řekne chlap, který ví a zažil!

  • oldwomen napsal:

   Jo, to mne rozhodilo nejvíc. Bývalí kulaci, kteří na vlastní oči i kůži, si háží korunou, jestli volit komunisty nebo vandasovce. Nebo se na volby vykálet jít raději k vodě. Dlouho jsem nechápala, jak se Hitler mohl demokratickou cestou dostat do parlamentu. Dlouho jsem nechápala, kterak jinak slušní lidé se snížili k aktivní účasti na pogromech. Teď mám jen strach, že se spirála dějin dostala o level výš nad dvacátej devátej – třicátej třetí rok minulého století. A že ten, kdo dějiny zapomněl, si je prožije znova.

 2. Honza napsal:

  S trochou černého humoru jen poznamenám , že Vandase sice zrušily ale je tu znova jen s jiným názvemstrany!
  a teď už zcela vážně !Jo jo lidi zapomínají a další už nepamatují. Sice jsem u toho nebyl ale je mi doopravdy ouzko z toho co ten pán říkal! Vážně už musí být tak zhnusenej naší politikou když by byl schopen volit stranu která mu zničila rodinu a život. Jo zoufalost je děsná…..

  • oldwomen napsal:

   Jen trouba věřil tomu, že po oficiálním rozpuštění DS i reálně zaniknou. Psina je, že KSČM přesně z tohoto důvodu nechávají v klidu, i když před volbami semo tamo populistické výkřiky jsou. Když se jukneš do dějepisu na první třicetiletku minulého století, tak tam Dělnickou stranu najdeš taky. A taky Stranu práce, Národní socialisticko stranu….. i předvolební hesla a plagáty jsou stejný jako skoro před sto lety.

 3. Witch napsal:

  Je mi ouzko. Jsem ve sféře, která se zazdí do klišé a všechno bude jenom jako. Když jsem sestřičkovala, tak se prostě muselo dřít. Kdejaká holka za sebou měla potrat po zvednutí lahve s kyslíkem (občas ani nestihla vědět, že je těhotná), ve čtyřiceti z nich vypadávaly dělohy (hlavně na dětských odděleních), tahaly dětem domů infekce (výsledky výzkumu z roku 1983-4 niokdy nebyly zveřejněny, protože by dětská odd. musela být riziková) a tam, kde byl nedostatek sester, se jim při překročení stovky přesčasů prostě škrtla jednička bez náhrady. Ta první. To byl oficiální důvod, proč ZOSSM taky počátkem 80.let poprvé vyhrála nad zedníky v Praze 1 a dostala putovní prapor za skvělou práci. Zedníci klání hned vzdali, protože na takové zacházení by se mohli vys… (citát). Teď jsem v sociálnu. Co se nepovede teď, během pár let, to už nedokážeme. začali jsme lidi učit samostatnosti, jde to jako psovi pastva, ale výsledky, semo tamo, kde se maká, jsou. Za chvíli se bude jenom předstírat a lakovat. Vychovejte si potomky a nebojte se pěstounsky pečovat, jen aby byl někdo, kdo vás bude mít rád. Znám nevlastní děti, které běhají okolo staroušků jak čamrdy. A znám i celkem mladé lidi, zničené befélnou sociální péčí, jaká byla ještě po roce 2000…

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s