Hospodyně

Mé dámy mi rozumí……
Já vím, je to parafráze výroku Wolfanga Amadea Mozarta, ale jiný vhodný úvod k následujícímu zamyšlení mne prostě nenapadl.
My ženský to víme. Jsme nedoceněný. Jsme ekonomicky diskrimimovaný. Jsme malinkatý chudinky. Zaplať pámbu za to. A kdyby to ještě sto let a dýl zůstat chtělo. Děsím se okamžiku, kdy si nějaký plnič státní kasy všimne i bezplatné práce malých šedých myšek hospodyněk a řádně ji ocení. Ať se to našim drahouškům líbí nebo ne, i když nemáme žádný hmatatelný přínos do společného konta, naše práce je vidět, jen když ji neuděláme, tak stejně jsme přínosem do rodinné kasy. Ve mzdových přehledech z loňského roku byl průměrný plat hospodyně na plný úvazek lehce přes 17 000 brutto. Dobře, každá se staráme o jinak velkou domácnost, jinou sumu času na údržbu domácnosti potřebuje hospodyňka v panelákovém 2+1, jinou selka z povolání na gruntu. Společné máme jen to jediné. Dřeme grátis. Poctivě, za mzdu, pracující společnost nás vnímá jako povalečky a příživnice. Ještě jednou: Zaplať pámbu za to. Dovede si představit situaci, že osvícený genderově korektní práci každé jedné z nás poctivě znormuje, ohodnotí… drobné na konto nepoukáže, ale tento prokázaný daňový únik přirazí k daním, které platí naši dokonalí a pracovití živitelé, opečovávaní manžílkové? Představa, že by stejně byly ohodnoceny a zdaněny všechny opravené vodovodní kohoutky, vyčištěné ucpané odpady, přelakované kuchyňské linky a ostatní kutilské počiny mužů mne naplňuje děsem.
Jdu si sednout na ruce, vypnout mozek……. Kdo nic nedělá, toho nezdaní.

Reklamy

oldwomen se představuje:

Źiju mezi lidmi a zvířaty a tak píšu o lidech a zvířatech kolem sebe.
Příspěvek byl publikován v rubrice jak to vidím. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

6 reakcí na Hospodyně

 1. Witch napsal:

  Tak daňové hledisko mne vážně nenapadlo 😀
  Díky, dlouho jsem se tak nezasmála 😀

 2. jolana88 napsal:

  Díky – 🙂
  nepřítel nikdy nespí – takže, co kdyby si nějaký šimlík všiml, že sedíte na rukou, vypínáte mozek – jakožto možné pracovní pomůcky- neuvedeny v inventáři ? Kdo nic nedělá, je rentiér – zdaníme raději dvakrát 🙂 – a na zbytečné dýchání by za chvilku začali dávat „emisenky“- sezení na rukou, vypínání mozků – není nějaká vyhláška na „prázdné zabírání prostoru“? 🙂 S prací mužných protějšků by to bylo horší – zastávají práce k nimž mnohdy nemají příslušné oprávnění.. to je suma… Voláme výše,právě jsme vyřešily státní deficit 🙂

  • oldwomen napsal:

   Výkon práce, ke které nemám oprávnění bych sem raději netahala. Protože málokterá z nás má potravinářský průkaz a přesto připravujeme svačiny dítkům do školy s vědomím, že si z ní stejně zobne ještě minimálně jedne kamarád. A co bábovka nabídnutá návštěvě ke kafi? Jste snad kvalifikovaným cukrářem? Když už pominu, že tímto berete výdělek povolanému, tak jste hygienickoepidemiologická hrozba. Jste snad kvalifikovanou ošetřovatelkou? Jak je možné, že podáváte léky dle předpisu nemocnému? Jak je možné, že rozhodujete, který drobný úraz vyžaduje návštěvu lékaře a který ne? Jak je možné, že si drze dovolujete diagnostikovat virozu osobě svěřené? Jste snad kvalifikovaná účetní? Ne? A jak to, že hlídáte finanční toky v domácnosti, zpracováváte daně fyzické osobě? Jste snad krejčí nebo švadlena? A co ty včera večer spíchlý šatečky na doma, opravený prdlý šev na saku, vyměněný zip na džínách? A co ta masáž manželových zad minulý týden……. zaholený zátylek a prostříhaná šešulka…
   Mám pokračovat? 😛 😆 😯 🙂

 3. oldwomen napsal:

  No, a to jsem ještě zapomněla na zelené khmery. Ládujeme se zeleninou, zapíjíme mlékem – jsme poučené na nechceme mít řídké kosti. Jenže zapomínáme na vedlejší efekt laktovegatariánství – zanecháváme výraznější uhlíkovou stopu. Asi nám vyměří i pokutu za tání ledovců v Alpách.

 4. Jola napsal:

  Tedy – DÍKY,DÍKY,DÍKY – já totiž lítám takřka ve všem i pouhými myšlenkami zde zmiňovaném – včetně toho, že lidi mají nohy patama dozadu – ALE – jakožto „těžký“ masožravec“ – nejlepší vitamíny jsou protaženy komínem, odmítající na talíři cokoli připomínající okolní porosty, zastávající názor, že člověk je jediný savec, který nutí tak dlouho mladé pít mléko – v ničem zeleném nejedu 🙂 (ani neříkejte, že jogurty se taky počítají, už nyní mlátím hlavou o stůl 🙂 🙂 – mlátila bych do klávesnice,ale nemám náhradní ….

  • oldwomen napsal:

   Jolo, kvůli Vám (hihihi, i mě a Karlovi a Jardovi a Anně a nemohu zapomenout na Lídu… a ještě Mojmír a Míša a…) se trvale otepluje planeta. Naše uhlíková stopa plus uhlíková stopa všech zvířat, co musela dorůst do jateční velikosti, metan (sakra, zase uhlík) ze spalovaných či kompostovaných jatečných odpadů… Ke všem čertům, z čeho že to teda je taková kosa a mráz a svinská zima, když se modrá planeta ímrvére otepluje. Jak to, že už kapři v rybníku nejsou dávno vaření?

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s