Obrázky z jeskyně – 7

Nerušeným spánkem posílený Pračlověk žmoural do slunného dne. Noha jej při došlapu ještě bolela. Trápila jej žízeň. Opatrně vykročil směrem k bystřině a při chůzi se přidržoval keřů a stromů, které lemovaly stezku. Hlasy Pračlovíčků zněly stále jasněji. Pračlověka přepadla zvědavost. Napít se může i v blízkosti synů.
Stál opřený o starý strom a ze stínu pozoroval Pračlovíčky. Nechápal smysl jejich konání, byl rozmrzelý, že nikdo ze skupinky nepozoruje okolí. Pračlovíčkové byli zcela zaujati svou prací. Silný zpevňoval kameny hráz přehrádky. Šikovný Pračlovíček, který spletl první vrš, kontroloval a opravoval proutěné hatě. Nejmladší měl sice sledovat okolí, ale voda sváděla ke hře a tak vesele cákal dlaněmi chladné kapky na starší bratry a smál se jejich okřikování.
Najednou Šikovný vykřikl a ukázal rukou dolů po proudu. Nejmladší se uklidnil, Silný se narovnal a oba se podívali naznačeným směrem. Všichni začali poskakovat a jásat. Velké ryby skákající proti proudu se vrátily do jejich bystřiny. Už jen chvilka a budou zdolávat poslední překážky před výtokem z ledovcového jezera.
Pračlověk zakašlal a synové jej konečně zpozorovali. Sešel k samému kraji vody, poklekl a zhluboka pil. I on zahlédl stříbrné mihotání níž po proudu. Uvědomil si, že při jejich lovu bude nepotřebný. Pochroumanou pravicí nemohl hodit oštěp, kámen a ani zvednout kyj. Trest podvedených lesních Bohů byl krutý. Hleděl na vrš plnou rybek, nechápal, jak se je povedlo Šikovnému uvěznit, ale došlo mu, že rybí maso bylo kromě ponrav, žab, slimáků, mravenčích kukel jediné zpestření jídelníčku Pračlověkové a dětí. Mísil se v něm stud, pýcha, radost i obavy z budoucnosti a strach z rozhněvaných Bohů.
První ryby přeskočily přehrádku. Pračlovíčkové naskákali do vody a jednu velkou nahnaly na břeh a zabili kamenem. Přinesli ji Pračlověkovi a utíkali chytit další a další a další…
Stíny se prodloužily, slunce se schylovalo k obzoru. Šikovný naskládal mrtvé velké ryby na nejpevnější hať a spolu se Silným ji zvedl a nesli drahocenný nálad k jeskyni. Těšili se na teplo jeskyně, jak budou Pračlověkové a sestrám za mihotajícího jasu ohně předvádět ulovení první veleryby, na sílu, kterou jim do těl vlijí velké jikry i červené maso. Pračlověk se při chůzi opíral kyj, spíš kus větve, Nejmladšího a šel jako poslední. Byl příliš zdeptán a unaven. Věděl, že jen na rybím mase dobu chladu nepřečkají. Propadal sebelítosti i sebeobviňování.

Reklamy

oldwomen se představuje:

Źiju mezi lidmi a zvířaty a tak píšu o lidech a zvířatech kolem sebe.
Příspěvek byl publikován v rubrice někdy strašně kecám. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 reakce na Obrázky z jeskyně – 7

 1. samazakanalem napsal:

  opet skvely 🙂

  a chlap propadal sebelitosti…. co mi to jen pripomina….;-) No ne to sem davam jen abych vyprudila Pivose 🙂

  v lednicce mam lososa, hec…. takze az prijdu, bude mnam mnam….

  pekny den fsem…

 2. Witch napsal:

  Náááhodou byl Pračlověk intelektuálně na výši. Nedrbe se za ušima jenom proto, že ho to zrovna napadlo a že se to sluší, ale na základě zkušeností. teda, jako osobnost je skoro frajer, ale zda jim to bude co platno, to ví jen směčka bohů a OW 😉

 3. samazakanalem napsal:

  mno, ale jinde se po chlapskym zvyku drbe zcela urcite 🙂

  hergot, mne se asi dela nak lip, zacinaji me napadat pitomosti 😉

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s