Obrázky z jeskyně – 4

Doba, kdy Vládce tmy ponechával větší díl poutě nad světem byla pryč. Hvězdy na černé obloze zářily stále silněji, prolétaly roje létavic. Rána byla chladná a třpytila se rosou. Velké ryby s červeným masem měly břicha plné velkých jiker a prodíraly se proti proudu řeky.
Pračlověk trpěl zimou, hlady a k bolestem v noze se mu přidal úporný kašel. Rána v rameni se zvolna hojila. Nová kůže již v jizvách při pohybu rukou nepraskala, larvám chyběla potrava a tak odpadly. Usínal na slunečním úpalu a bděl v noci. Děti Boha lesa byly záludné a za tmy ožívaly. Pračlověk slyšel jejich hlasy a měl pocit, že je jimi obklopen. Snažil se vrátit zpět k jeskyni, ale byl zesláblý nemocí, hladověl, byl bez ochrany ohně, bez ostrého oštěpu, pazourků. Na nohu se stále nemohl postavit a navíc, jak s údivem zjistil – byla kratší.
Pračlovíčkové se naučili splétat dlouhé proutí do hustých obdélníkových sítí a směřovat jejich pomocí proud rybek do vrší. Již nemuseli stát s oštěpem nad bystřinou a pozorovat proud. Stačilo jednou za čas zkontrolovat vrše a vyměnit je za prázdné. Měli víc času na sběr zralých zrn trav, bobulí i hlíz.
Nejstarší Pračlovíčková zůstávala s Pračlověkovou v jeskyni a byla na ní většina matčiných povinností. Pračlověková na sebe brala podobu démona. Byla ohromná a oteklá. Obtížně se pohybovala, hodně spala, její zrůdně velké břicho se neustále hýbalo. Pračlovíčková se změněné matky bála. Pak nad ránem probudily Pračlovíčky divné zvuky. Vyděsili se, že Vládce tma poslal pro Pračlověkovou svou družinu a odnáší ji pryč. Polekaně přihodili suché klestí na oheň a veselé plamínky ozářily tmu jeskyně. Pračlověková seděla na bobku a pod ní ležel krvavý raneček. Nikde žádný jiný vetřelec, žádné nebezpečí. Pračlověková zvedla to krvavé a přiložila si to k hrudi. Pod ní se najednou objevil červený koláč. Pračlověková začala překusovat silné vlákno, co spojovalo to co měla přisáté na prsu s koláčem na zemi. Najednou začala vydávat znovu zvuky, které Pračlovíčky probudily a pod ní se objevilo ještě jedno to, co už měla na hrudi a po chvíli ještě jeden krvavý koláč. Pračlověková se s vrnícími těmi odsunula od krvavých koláčů a usnula s těmi na hrudi.Pomalu svítalo.
Pračlovíčkové zůstala hlídat oheň a ostatní Pračlovíčkové se vydali za dopoledními povinnostmi. Slunce již stálo vysoko, když se vrátili zpět. Pračlověková spala, ale stopy po předjitří události zmizely. Jeskyně byla stejná, jak ji znali. Krvavé ranečky již nebyly krvavé a vypadaly stejně a podobaly se nejmladšímu Pračlovíčkovi. Ležely na hromadě suché trávy přikryté starou kožešinou, měly zavřené oči, ale hrudníky se jim hýbaly. Byly živé.
Pračlověka rozpalovala horečka a třásla jím zima současně. Noha jej stále bolela, ale již byl v blízkosti jeskyně. Slyšel hlasy Pračlovíčků. Toužil po teple ohně, toužil po pálivé zelené kaši i nevrlosti Pračlověkové. Toužil po suchém a bezpečném nocležišti. Děkoval Bohu lesa, že jej ochránil před svými nočními dětmi, děkoval Paní vod, že jej spícího nezaplavila svými slzami a nezahalila jej do svých předlouhých vlasů. Blízkost domova znásobila jeho síly. Vychrtlý, vyčerpaný, žíznivý a hladový se soumrakem z patách doklopýtal ke vchodu jeskyně.

Porodem vysílená Pračlověčice ho evidentně nezabije, ale lehký to mít doma nebude. Bude se muset vyrovnat s tím, že je mimo hřiště. 😛 Jo a lososi jsou už ve střední části řeky. K bystřině je to už kousínek.

Reklamy

oldwomen se představuje:

Źiju mezi lidmi a zvířaty a tak píšu o lidech a zvířatech kolem sebe.
Příspěvek byl publikován v rubrice někdy strašně kecám. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

17 reakcí na Obrázky z jeskyně – 4

 1. Witch napsal:

  Asociace jsou divná věc. Jak Pračlověková hlodala, uvědomila jsem si, že jsem nesnídala… Kdeže jsou už lososi?:-)

 2. Jola napsal:

  taky co by na „hřišti“ dělal? zmatky 🙂 s Nimi to nejde, bez Nich taky ne … tak moc se za ta léta nezměnilo 🙂

 3. Pivoš napsal:

  Teda, je to nějaký drsný ! Archeothriller.
  Lososy nemusim, dneska radši jen suchej rohlík… 🙂

 4. Věra napsal:

  Ow, perfektní. Ale stejně jste byla k tomu Pračlobrdovi hodně laskavá. Jen jestli si to ten potfor zasloužil…
  Laskavá?! Do smrti smrťoucí bude kulhat, rameno ho bude bolet pře sebemenší změně tlaku, hrudní koš má pochroumaný, plíce z nastuzení choré a ještě ho čeká zjištění, že je doma nadbytečný. A žádná Praslečna soucitná v dohledu. Na jeho místě bych přemýšlela o skoku do propasti a tak podobně. A uječený dvojčata na doslech i dohled.

 5. Witch napsal:

  Náhodou, Věro, nikdo ho nepohladil po šošoli a nikdo nepofoukal bebínko, musel všechno snášet sám. Dobře mu tak. Navíc je hladový a doma se zatím měli dobře. To jednoho naštve a někdy i k přemýšlení přivede 😉

 6. samazakanalem napsal:

  Tak Praclovekovo se nam pekne vyviji 🙂 Ohromny, to se cte jednim dechem, Nekdy mam pocit ze te nekdo uvedl do hluboke regrese a ty jen zapisujes vsecko, co jsi tam videla v dobe predhistoricke kdyz jsme se kolem sebe motali jako stado poloopic, nez se z nas vyvinuly opice ponekud civilizovanejsi 🙂

  Nj, Praclovek je docela tezce zkousenej, ale to Praclovekova taky. Tak jen do nej, stejne bude po par tisicich letech delat, ze vsecek pokrok vymyslel jen on.

  Treba napise pekny prispevek o pivu a pod. 🙂

 7. 747 napsal:

  OW, teda fakt je, že toho chudáka nijak nešetříte, ale na druhou stranu nic lepšího pro něj udělat nelze -přežívají nejsilnější a tak když Pračlobrda přežije tyhle Vaše drasťáky, tak už potom zvládne vše další s úsměvem.

 8. samazakanalem napsal:

  teda, 747, Vy jste nejakej divnej chlap 🙂 Ano toho Vase prapredka nelitujete, jeste byste mu dal do kozichu vic, na zensky nenadavate. Jste Vy vubec stejneho pohlavi jako Praclobrda??? Me totiz tedka tak napadlo, jestli nahodou neni za Vasim nickem nekdo uplne jinej….:-)

  A nebo jste ten vzacnej typ chlapa co si nemusi dokazovat ze je neco lepsiho nez zenska?

  Cmucham cmucham tady nejakou zahadu…

  • oldwomen napsal:

   Ivo, TO NEŘEŠ, ber stav jak je. Záhady nejsou. Zde.

  • 747 napsal:

   😀 A co byste si tak přála víc Iv? Mám Pračlobrdu začít litovat? Pomůže mu to? Nadávat na ženský stíhají jiní, já k tomu nemám důvod.

   • samazakanalem napsal:

    jezis to je tak hezky ze se najde aspon jeden co to nema zapotrebi 🙂 OW, udelej Praclobrdovi neco kvuli, zaslouzi si mirne odmenit. Treba z neho roste takovy maly hodny ero 🙂

   • vanilka napsal:

    Iv není sama kdo chová pochybnost, dokonce jsou tací, kteří jsou přesvědčeni ač Vás nikdy neviděli :-))), osobně k tomu nemám jediný důvod…. i bílí nosorožci totiž stále existujou a několik jich osobně znám, Vy jste velmi pravděpodobně tento případ :-),
    nebo možná jste taky četl knihu Původ mužů od biologa Steve Jonesona, který vystopoval mužský chromozom Y až do jeho počátků, takže tím pádem velký optimista na přežití mužů z Vás asi nebude, na rozdíl od žen se muži od počátků po dnešek věru téměř nezměnili a vypadá to dokonce tak špatně, že to odnesou svou existencí,
    ač je autor muž, nebojí se pravdy i když je tvrdá,
    muži si za svou situaci bohužel mohou sami

    • 747 napsal:

     😀 Vím o tom a bavím se tím. Na druhou stranu mne udivuje, že by zrovna tohle mělo být až tak důležité. Důlžitější, než názory.
     Jonesona neznám, ale z jiných zdrojů mne zaujalo tvrzení, že každý jedinec se původně vyvíjí jako XX a teprve pak dojde k jakési „vývojové chybě“, která to prý změní se na XY -z čehož plyne, že chlap je vlastně vývojově poškozená žena. 😀 😀 😀

     • vanilka napsal:

      chápu :-))), akorát nevím zda se bavím,
      tahle kniha je jen potvrzením osobní zkušenosti, víc mne fascinovalo a bavilo, co všechno se dá z DNA vypátrat a objevit…
      líbil se mi i jeden úvodník ke knize a vyjímám, páč evidentně jste trvrzení pochopil správně :-)):
      „Chromozom Y, chátrající a parazitická složka lidského genomu, je mikroskopickou metaforou svého nositele.
      Muž není z Marsu, ale působení negativních vlivů společnosti, hlouposti a testosteronu způsobuje krizi mužství.“
      stručné, jasné, výstižné 😦

 9. samazakanalem napsal:

  ticho, ja jsem z nej jen chtela vyrazit neco malo podrobnosti jakej je 🙂

 10. Pivoš napsal:

  Asi toho máte moc, milá OW – ale když já jsem tak straaašně zvědavej, jak ty Pračlobrdové budou pokračovat ! 🙂 A osobně si myslim, že ta kratší noha je už dost velkej trest teda… ale já tomu nerozumim, já jsem jen chlap 😉

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s