Řetězení banálních příhod

Půvabný film Pozor vizita začíná, kterak pan Hrušínský vychází z kadibudky, a hned v následující scéně podávají jeho spolubydlící přes plot kelímky se studniční vodou k občerstvení diváků motocyklového závodu. Pár dní poté řádí po celé republice salmonela a hygienici přemýšlí proč. Hovoří se o epidemii neznámého původu. Porovnáním výpovědí nemocných se děj prologu oblíbeného film vrací zpět ke studni, kadibudce a panu Hrušínskému. Dál není třeba pokračovat, příběh známe všichni.
Na sklonku minulého týdne svět oběhla děsivá zpráva o propuknutí plicního moru ve vnitrozemí Číny. Oblast byla uzavřena, epidemiologové vyrazili do terénu. A objevili příčinu. Pes našel a sežral sviště. Neví se, jestli už „ulovil“ dohasínajícího nebo našel čerstvou mršinu. Je to celkem jedno. Pes pošel. Pán byl u něj v jeho posledních chvílích, pochoval jej, nakazil se a zemřel. A stačil nakazit souseda. Banální událost na počátku, konce obrovské.
Čína je daleko, příhoda se nás netýká, napadne asi mnohé z nás. Jenže podobná banalita s obrovskými následky v šedesátých letech proběhla i u nás. Vlastně u sousedů. Na slovenských kotárech padla ovce. Bača jí našel a zahrabal. Mrtvého baču našel jeho pomocník, když se po pár dnech vrátil z dědiny na salaš. Bačovi vypravili velký pohřeb. Pak umřel pomocník a farář. Pak umíral další účastník pohřbu. Lékaři zjistili, že všichni lidé umřeli na antrax. Hovořilo se působení diverzantů. Studená válka zuřila na svém vrcholu. Epidemiologům to nedalo. Vyrazili na kotáry. Našli čerstvý hrob se zakopanou ovcí. Prokázali, že je zdrojem epidemie.
Malé příčiny, velké následky.

Reklamy

oldwomen se představuje:

Źiju mezi lidmi a zvířaty a tak píšu o lidech a zvířatech kolem sebe.
Příspěvek byl publikován v rubrice jak to vidím. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

11 reakcí na Řetězení banálních příhod

 1. Pivoš napsal:

  Brrr 😦
  A průsšvih je, že dneska díky letadlům a cestování sem a tam přes půl světa vůbec může být snadno z epidemie pandemie…
  Asi půjdu na pivo !

 2. IvanaM napsal:

  uf, a slavna swine flue uz dorazila ke dverim jedne moji kolegyne, pry to ma vnucka chlapka z vedlejsiho baraku…neni uniku.

 3. Witch napsal:

  Jděte na pivko, Pivoši, posilujte, nebude to žádná sranda. Jsem zhnusena, protože asi budu povinně očkována. Já to NESNÁŠÍM!
  Ivanko, souhlasím s Pivošem, taky na Vás myslím, když to tak po Anglii letí. A to si nejde ani říct, že teď by to bylo lepší, než na podzim. Houby, člověk se musí bát pořád. tentokrát ano. Když si představím, kolik lidí si pořád zeslabuje imunitu – brrrr!

 4. oldwomen napsal:

  Ivo, hlídej se. Sice se můžeme podívat na věc tak, že ptačí chřipku dostanou jen ptáci – zobáci, tak se to nás, věkovitějších, týkat nemusí a prasečí chřipku jen svině (týjóoo, to by se mi líbilo, to by se vyčistilo společenské klima fšude po svjetě, kdy by to fungovalo), ale je to blbost. Utěšuje mne zpráva, že lidi ve střední Evropě a nad čtyřicet se s daným virem už potkali a tak by je to nemuselo skolit, ale věř tomu. S chřipkou si poradím a na astma u toho zdechnu. 😦
  Očas si říkám, jestli vona ta diagnostika s pomocí elektronovýho mikroskopu a kultivací čehokoli na čemkoli není spíš na obtíž. Zlatý morový rány, pani, jak to kosilo stejně a najednou, byl to mor. Jakýpacopa Hněco Nněco. Vobyčejnej, poctivej mor to je…
  Silně zlehčuji, vím.
  Pivoši, pivo kudy eče, tudy léčí. Chodívala jsem s kolegyní na točené, když jsme potřebovaly zjistit, jestli zánět vaječníků nebo jen písek na pánvičkách nás v podbřišku trápí. Daly jsme dámskou míru tří, pěti platanů, vypovídaly jsme se a do rána byl klid. Žádné nastydnutí či infekce. Písek na pánvičkách drhnul a hlava bolela z přebytku sodíku. Krev naředit nutno bylo.

  • Pivoš napsal:

   Milá OW, děkuji na 100.000x, tohle ukážu manželce, až zas bude remcat, že jdu s kámošem na jedno 😀 Řeknu jí, ať jde s náma ! Je pravda, že její kamarádka (toho kámoše manželka) pivo nesnáší a měla problémy s ledvinama. Páč obecně pila málo, nějak nebyla schopná do sebe nalít větší množství kapaliny. A to je zdravotní sestra.

   • Witch napsal:

    Pivoši, musíte brát baby s sebou už v jejich zájmu 😉 Mimochodem, ono nepití má strašně staré kořeny. Lidi byli cvičení nechodit moc na záchod a způsob, jak toho dosáhnout, byl právě v omezeném přísunu tekutin. Prodavačky jsou v tom úplně špičkové, řekla bych. Měla jsem čerstvě vyučenou po mateřské a jim to doporučovaly i mistrové odborného výcviku! Navštívila jsem ji, když lehla s horečkou a málem jim tam oblezla zeď! Ona a předškolák hořeli, pití na dosah žádné, jen sušenky na stole, aby dítko neotravovalo, kdyby mělo hlad (než přijde někdo další a postará se o ně).
    Běs, děs a čirá hrůza.

 5. vanilka napsal:

  jojo taktak ow, holky a klucí, opravdu ne nadarmo se říká psycho- a až posléze -somatické obtíže,
  tudíž zapomínat na pití má taky nějakou přičinu v hlavě, která potfora neposlouchá co si tělo žádá, pak přijde trest pískem a pánvičkama..jauvajs, naučila jsem se pít až v lázních, to mi bylo tuším kolem třicítky, od té doby jsem neměla jedinou potíž, uf 😉
  Alkohol málo, i v podobě pivka, takže nejsem jen točičtová dzzz, ale taky švestková, žejo Pivoši ;-))), dojde-li, případně taky jantarová Bernardová, on Bernard je vůbec můj člověk, takhle si představuje chlapa vanilka. Semtam samo nepohrdnu dobře vychlazeným půllitrem než jakýmkoliv koupeným nealkem, radějc si natočím obyč z kohoutku, což dělám většinou, nebo ted v létě si dělám různá ovocpitiva do džánu z přebytků páč i máta je jako z divokých vajec, a šup s ním do zimního paláce, než nastane večer revoluce a prd prásk načisto ho brčkem dobudu. Dlužno podotknout že ani množství tekutin nepřeháním, i z přemíry plynou veliké potíže. Zkrátka jako fšecko žejo, stačí znát nějakého/ou Míru, co je moc je příliš a kdo s čím zachází, tím taky schází…
  …očísla jsem čtyři koše broskví, jdu rozdat a případný zbytek nějak zmasíruju na mrazák, chachá

 6. 747 napsal:

  Vanilko, doporučuji pár broskví oloupat, nakrájet na kousky, dát do džbánku bílého vína, uložit do chladničky…. a dnešní teplou noc strávit s někým milým popíjením vína s broskvemi……

  • oldwomen napsal:

   Vy jeden Vy……
   Zítra se sousedkami. A bez bab, dochtore, bez bab.
   Mám Marka Aurelia, broskve i jahody, mandle i hroznové víno ve střapci, sýr zralý i čerstvý, maso naložené, olej do lamp i deky na sesle. Budeme vyhlížet padající hvězdy a oslavovat Kláru. I když trošku předčasně.
   Jo a pivo pro chlapce ortodoxně chmelové.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s